MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Smog w Polsce: Mapa zanieczyszczenia powietrza w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim [MAPA ONLINE]

(mck), Anna Kopeć
Smog w Polsce: Mapa zanieczyszczenia powietrza w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim
Smog w Polsce: Mapa zanieczyszczenia powietrza w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim Andrzej Zgiet
Smog zaatakował całą Polskę. Jak pokazuje mapa zanieczyszczenia powietrza, najgorzej jest w województwach: śląskim, małopolskim i opolskim.

- Śledzę dane regularnie od kilku dni. Ostatnie wyniki były zatrważające. Zapylenie powietrza jest ogromne. W sobotę około godz. 23 normy były przekroczone niemal czterokrotnie - mówi Adam Kamiński, szef komunalnej spółki „Lech”. W weekend na Face-booku informował o poziomie zapylenia w mieście. Sprawdzał obie stacje - na Waszyngtona i przy Warszawskiej. Obie pokazywały przekroczenia norm.

W niedzielę na interaktywnych mapach Generalnej Inspekcji Ochrony Środowiska widać było, że Polska jest cała czerwona. A to oznacza, że jakość powietrza jest zła i bardzo zła. Tam, gdzie było najgorzej - chociażby w Warszawie czy Kielcach - wczoraj można było jeździć komunikacją miejską za darmo. Tak władze namawiały mieszkańców do pozostawienia aut w garażach i zmniejszenia emisji spalin.

Kielce efekt odczuły niemal błyskawicznie.

ZOBACZ: Mapa Zanieczyszczenia Powietrza w Polsce. Smog w województwie podlaskim [MAPA]

Smog w Polsce. Mapa zanieczyszczenia powietrza GIOŚ online. Czy mamy się czego bać?

W wielu miejscach, zwłaszcza na południu kraju, dopuszczalne stężenia pyłu zawieszonego były wczoraj kilkakrotnie przekroczone. Ale smog dotarł też do Warszawy czy Poznania, gdzie do tej pory był nieodczuwalny.

WIDEO: Polska spowita smogiem. W Rybniku zamknięto szkoły, mieszkańcy Małopolski obawiają się o zdrowie

Źródło: TVN24/x-news

- Po kilku godzinach jakość naszego powietrza się poprawiła i zdecydowaliśmy, że nie będziemy przedłużać tej akcji. Wielu kielczan odebrało ją bardzo pozytywnie i zostawiło samochody w garażach. Taką akcję polecamy także Białemustokowi - mówi Marian Sosnowski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach.

Ale nasi urzędnicy twierdzą, że nie można jej wprowadzić. Bo prezydent nie ma takiego prawa.

Smog w Polsce: Mapa zanieczyszczenia powietrza w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim

- Niezbędna jest uchwała rady miasta, która pozwoli elastycznie i szybko wprowadzić bezpłatną komunikację miejską w sytuacji, gdy będziemy mieli do czynienia z nadmierną emisją zanieczyszczeń - wyjaśnia Urszula Mirończuk, rzeczniczka magistratu. Dodaje, że taki projekt uchwały zostanie przygotowany „niezwłocznie” i przekazany pod obrady.

Według niej pilniejszym od bezpłatnej komunikacji miejskiej problemem jest uświadomienie mieszkańcom, że największym producentem smogu jest nieodpowiedni opał i przestarzałe technologie grzewcze w domach jednorodzinnych. Dlatego jeszcze w tym miesiącu magistrat ma przygotować unijny projekt, który umożliwi dofinansowanie mieszkańcom zakupu specjalnych pieców, które będą obniżały emisję zanieczyszczeń. Miasto planuje także specjalną kampanię infor-macyjno-edukacyjną.

- Musimy uświadomić mieszkańcom, że to, co wkładają do swoich pieców ma ogromny wpływ na nas wszystkich - kwituje Mirończuk.

Sprawdzać to może na przykład straż miejska.

Smog w Polsce. MAPA ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA: Czy można pokonać smog?

- Kontrolujemy budynki po interwencji sąsiadów - przyznaje Joanna Szerenos-Pawilcz, rzeczniczka strażników. - Właściciel ma obowiązek nas wpuścić do miejsca gdzie znajduje się piec i składuje opał.

Jeśli w kotłowni strażnicy znajdą śmieci lub złej jakości opał, mogą wystawić mandat. Do wysokości 500 zł.

- Faktycznie, zdarzają się sytuacje, kiedy na określonym terenie, np. osiedlu domów jednorodzinnych, zapylenie powietrza jest wysokie - przyznaje Grzegorz Bok, naczelnik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku. Ale uspokaja, że w mieście średniodobowe wyniki nie osiągają nawet połowy groźnego poziomu.

To poziom 200 mikrogramów na msześc. Chodzi o zapylenie stałe PM10. Stacja przy ul. Warszawskiej, która je mierzy, wykazała w niedzielę poziom 94,5 mikrogramów. To najgorszy wynik od miesiąca. A wartość dopuszczalna to... 50 mikrogramów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna