22 maja (wtorek) 2018 roku Cerkiew Prawosławna czci pamięć św. Mikołaja, arcybiskupa Miry Licyjskiej. Liturgię w białostockiej katedrze sprawuje metropolita warszawski i całej Polski Sawa.
W katedrze przy Lipowej pojawił się m.in. prezydent miasta i wojewoda podlaski. Dziś bowiem abp Jakub obchodzi dwudziestolecie sakry biskupiej.
Święty Mikołaj zmarł 6 grudnia między rokiem 345 a 352. Ciało św. Cudotwórcy spoczęło w podziemnej krypcie katedralnej świątyni w Myrach. 11 kwietnia 1087 roku biskup miasta Bari (w południowej Italii) zorganizował wyprawę do Azji. Po kilku tygodniach żeglugi okręty dopłynęły do Myr. Uzbrojeni żeglarze włamali się do bazyliki i wykradli z niej moszczy świętego Mikołaja. Bizantyjczykom próbowano wmówić, że krokiem Włochów kierowała obawa, by grobu arcybiskupa nie zbezcześcili muzułmanie (w 1034 roku opanowali Licję). 9 maja 1087 roku statki wróciły do Italii.
Rok później papież Urban II, konsekrując nowy kościół w Bari, wyprawę Włochów nazwał: przeniesienie relikwii Świętego Mikołaja z Myr w Licji do Bari w Italii. Relikwie św. hierarchy złożono w srebrnym sarkofagu w podziemnej krypcie. W 1089 roku kijowski metropolita Jan II święto przeniesienia uznał za obowiązujące również na Rusi.
Święty Mikołaj jest jednym z najbardziej znanych świętych, do niego modlą się chorzy, jest też patronem rodziny, wdów i sierot, a także żeglarzy.
Św. Mikołaj jest patronem wielu cerkwi w regionie - m.in. w Milejczycach, Grodzisku, Michałowie, Białowieży, Kleszczelach, Topilcu, Narewce, Zubaczach, soborze w Białymstoku a także cerkwi św. Trójcy w Hajnówce.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?