Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Soczewki kontaktowe mogą służyć celom terapeutycznym

(now)
Młodzi ludzie są zadowoleni, jeśli mogą wykazać się przed dorosłymi dbałością i troską o swoje zdrowie
Młodzi ludzie są zadowoleni, jeśli mogą wykazać się przed dorosłymi dbałością i troską o swoje zdrowie
Tylko 1 proc. polskiego społeczeństwa nosi soczewki kontaktowe. U młodych osób wada wzroku jest najczęściej wykrywana podczas kontroli w szkole podstawowej. W pojedynczych przypadkach ma to także miejsce wcześniej u kilkuletnich dzieci. Najczęściej podczas pierwszej wizyty nastolatkowi towarzyszy rodzic.

Dziecko i szkła

Dziecko i szkła

Okulary mogą być ciężkie (odciskają się na nosie), często niekomfortowe, ograniczają swobodę poruszania się (aktywność sportowa). Następny powód to taki, że dzieci noszące okulary nie chcą, aby okulary wyróżniały ich spośród rówieśników. Może to niekorzystnie wpływać na ich wzrok, bo wstydząc się okularów po prostu ich nie noszą. Soczewki kontaktowe zwiększają pewność siebie osób uprawiających sport, i poprawiają ich wyniki. Inne korzyści to bezpieczeństwo, swoboda ruchu, komfort, elastyczność i ostrość widzenia w przełożeniu na aktywność sportową. Wydaje się to oczywiste, ale soczewki kontaktowe nie łamią się, nie parują i nie spadają.

Wygląd nade wszystko

Młodzi ludzie twierdzą często, że okulary zmniejszają ich poczucie atrakcyjności i nie czują się w nich komfortowo. Szczególnie w przypadku dużej wady wzroku (grube szkła zmniejszające oczy, niewidoczny makijaż). Z kolei dla młodych chłopców okulary często stają się barierą w uprawianiu sportu, nie wspominając o bezpieczeństwie (okulary mogą się stłuc i odłamki dostać do oka).

Jak powinien zachować się rodzic w takiej sytuacji? Wspomóc dziecko w realizacji własnych pasji i kształtowaniu własnej osobowości czy też podejść do problemu swojego dziecka w tradycyjny sposób? Zaproponować dziecku nowoczesną formę korekcji wady wzroku - soczewki kontaktowe czy też obstawać przy tradycyjnych okularach? Rodzice są autorytetem dla większości nastolatków, dlatego ich opinia ma ogromne znaczenie.

Moda i wygoda

Z badań wynika, że pomysł zakupu soczewek przez nastolatków w większości przypadków spotyka się z mniejszym lub większym oporem ze strony rodziców. Ci boją się, że dziecko nie sprosta wyzwaniu, będzie nieodpowiedzialne, zrobi sobie krzywdę. A dlaczego właściwie powinniśmy pozwolić nastoletniemu dziecku na noszenie soczewek?

- Szkła korekcyjne stosowane w okularach są ciężkie, niekomfortowe. Ich stosowanie może powodować zawężenie widzenia peryferyjnego.
- Soczewki nie stłuką się, nie powyginają - wiąże się to z bezpieczeństwem dziecka.
- Noszenie soczewek poprawi samopoczucie dziecka poprzez znaczną poprawę wyglądu - co jest szczególnie istotne dla młodych dziewcząt. Są one wrażliwe na uszczypliwe uwagi związane z wyglądem zewnętrznym. Dla nich ważna jest możliwość pokazania podkreślonego makijażem pięknego kształtu i koloru oczu oraz stosowania latem modnych okularów słonecznych. U tych dzieci, które rozpoczęły noszenie soczewek kontaktowych uwidoczniła się największa poprawa w postrzeganiu siebie na tle grupy kolegów oraz koleżanek.
- Z badań wynika, ze nastolatki chętnie słuchają wskazówek specjalistów oraz przestrzegają zasad użytkowania soczewek kontaktowych, ponieważ naprawdę chcą je nosić. Często mają większą świadomość przestrzegania procedur dezynfekcji i konieczności czyszczenia soczewek kontaktowych oraz mają na to więcej czasu niż dorośli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna