Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Soczewki kontaktowe są wygodniejsze od okularów

Michał Franczak [email protected]
Za pomocą soczewek  można skorygować m.in. krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i prezbiopię
Za pomocą soczewek można skorygować m.in. krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i prezbiopię
Co drugi człowiek na świecie cierpi na wadę wzroku. Coraz częściej zamiast okularów zakłada soczewki.

Jak założyć i zdjąć soczewkę

Jak założyć i zdjąć soczewkę

Przede wszystkim należy pamiętać, że zawsze trzeba umyć i wysuszyć ręce przed kontaktem z soczewkami. A potem krok po kroku:

s soczewkę należy delikatnie wyjąć palcem wskazującym z pojemnika i przed założeniem upewnić się, że jest na właściwej stronie;
s nigdy nie należy używać pęsety, paznokci lub innych ostrych przedmiotów w celu wyjęcia soczewki z pojemnika lub z oka;

s soczewkę zdejmuje się delikatnie przyszczypując ją kciukiem i palcem wskazującym; aby łatwiej pochwycić soczewkę dobrze jest mrugnąć kilka razy i patrząc w górę zsunąć soczewkę w dół na białą część oka;

s jeżeli soczewka zdecentruje się na oku, to po zamknięciu oka, delikatnie masując ją przez powiekę należy przesunąć soczewkę do pozycji centralnej.

Na ogół po szkła kontaktowe sięgają ludzie młodzi, aktywni, uprawiający jakiś sport. Różnorodność dostępnych obecnie typów soczewek pozwala jednak specjaliście dobrać odpowiednie soczewki praktycznie każdemu.

Za pomocą soczewek kontaktowych można skorygować praktycznie każdą wadę wzroku, począwszy od krótkowzroczności poprzez nadwzroczność, aż po astygmatyzm i prezbiopię (w języku polskim zwaną często starczowzrocznością).
Ta ostatnia wada jest praktycznie nieunikniona i czeka nas wszystkich, gdyż związana jest z naszym wiekiem. Zwykle pojawia się po 40. roku życia. Dzięki nowoczesnym materiałom silikonowo-hydrożelowym możemy stosować obecnie soczewki kontaktowe dużo "zdrowsze" niż jeszcze 10 lat temu. Największą ich zaletą jest dużo wyższa przepuszczalność tlenu, dzięki czemu pod taką soczewką rogówka może swobodnie oddychać.

Jak wygląda wzroku
Bez względu na to jakie soczewki chcielibyśmy nosić, to zawsze powinny być one wybrane dla nas przez specjalistę. Zanim założymy soczewki, powinien on zbadać, czy oczy są zdrowe i nie występują przeciwwskazania do noszenia szkieł kontaktowych.

Kolejnym etapem jest określenie wady wzroku, gdyż tylko na podstawie takiego badania można ustalić moc potrzebnych soczewek. Bazując na wynikach wcześniejszych badań i danych z przeprowadzonego wywiadu medycznego, specjalista określa typ i podstawowe parametry pierwszych soczewek próbnych. Po ich założeniu trzeba odczekać około pół godziny. Po tym czasie specjalista może sprawdzić dopasowanie soczewki oraz reakcję oka na soczewkę. Gdyby ocena była negatywna, konieczna jest zmiana parametrów lub typu soczewek próbnych i ponowna próba. Jeżeli szkła okazują się dobrze dopasowane, trzeba już tylko nauczyć się samodzielnie je zakładać i zdejmować. O tym, jak to robić piszemy w ramce obok artykułu.

Należy bezwzględnie unikać spania przez całą noc w soczewkach, które nie zostały do tego przystosowane. Jeżeli przez przypadek zdarzy się zasnąć na krótki czas w ciągu dnia w soczewkach, nie powinno to spowodować żadnych negatywnych skutków; można jednak odczuwać nadmierną suchość soczewki i oka, lecz uczucie to powinno ustąpić po kilku mrugnięciach.

Skontroluj po miesiącu
Bez względu na typ soczewek konieczna jest wizyta kontrolna, nie później niż 30 dni od momentu pierwszego założenia szkieł kontaktowych. Każdy użytkownik soczewek powinien stawiać się na kolejne wizyty u swego specjalisty nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Tylko zachowanie takiego rygoru gwarantuje zdrowie oczu. Należy również pamiętać, że niedopuszczalne są jakiekolwiek samodzielne zmiany parametrów soczewek lub ich typu.

Nawet jeżeli mielibyśmy zmienić soczewki na inne, ale o tych samych lub zbliżonych parametrach, to nie możemy tego zrobić bez wizyty u specjalisty. Nawet jeżeli sami czujemy się w szkłach komfortowo, to nie oznacza, że okażą się właściwe w dłuższym okresie. Każda z soczewek może być wykonana z innego materiału, może mieć różną konstrukcję, co oznaczać będzie inną charakterystykę dopasowania.

Kilka rad dla kobiet
Jeżeli kosmetyki typu mydło, kremy, dezodoranty lub lakier do włosów dostaną się na soczewkę, mogą powodować podrażnienia oczu lub uszkodzenie soczewki; należy więc używać ich ze szczególną ostrożnością. Makijaż należy wykonywać po założeniu soczewek, a zmywać po ich zdjęciu. Przy soczewkach kontaktowych nie powinno się używać tuszu o właściwościach wydłużających rzęsy. Tusze tego typu zawierają włókienka, które mogą dostać się do oka i zabrudzić soczewkę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna