Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Soczewki progresywne: fakty i mity

(agsa)
sxc.hu
Soczewki progresywne to niewątpliwie technologiczna rewolucja w optyce okularowej. Są alternatywą dla noszenia dwóch par okularów (do dali i bliży)

Choć najnowszej generacji soczewki progresywne zapewniają ostre widzenie na każdą odległość, są wygodne w użytkowaniu, bo nie trzeba ciągle zmieniać okularów i gwarantują szybką adaptację - to krąży wokół nich wiele zniechęcających opinii. Razem z Renatą Makuc, okulistą współpracującą z firmą JZO, systematyzujemy wiedzę na ten temat.

Przyczyną problemów z widzeniem po 40. roku życia może być naturalny proces starzenia się soczewki oka i zmniejszenie jej elastyczności. Wraz z wiekiem słabnie zdolność akomodacji oka, a to oznacza trudności z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko, szczególnie przy słabym oświetleniu. Zjawisko to nazywane jest prezbiopią i może dotyczyć każdego. Do jej korekcji wynaleziono w XX w. soczewki progresywne, czyli takie, które umożliwiają widzenie na każdą odległość: blisko, daleko i pośrednio. Trzeba zmienić wciąż pokutujące w społeczeństwie przekonanie o niedogodnościach związanych z ich użytkowaniem.

Soczewki progresywne zniekształcają obraz i zawężają pole widzenia - MIT.
Dyskomfort widzenia może się zdarzyć w starszych konstrukcjach soczewek. Nowoczesna soczewka progresywna dostosowuje się do nie tylko do indywidualnej anatomii oka, ale także do sposobu noszenia okularów, a nawet do budowy ciała użytkownika, co zapewnia optymalny komfort widzenia. Soczewki progresywne nie zniekształcają więc obrazu i nie zawężają pola widzenia.

Okulary z soczewkami progresywnymi wyglądają jak zwykłe okulary korekcyjne - FAKT.
Na soczewce progresywnej nie widać linii podziału pomiędzy poszczególnymi obszarami korekcji, wobec czego okulary niczym nie różnią się od tych np. do korekcji krótkowzroczności czy dalekowzroczności. Soczewki progresywne są wykonane z doskonałych materiałów. Można je uszlachetniać powłokami antyrefleksyjnymi, a także zamówić jako fotochromowe lub barwione.

Do okularów progresywnych trudno przywyknąć - MIT.
Należy obalić tezę, że do okularów progresywnych trudno się przyzwyczaić. Czas adaptacji trwa tyle samo, co przy zwykłych okularach. Nowoczesne technologie wykorzystane przy projektowaniu i produkcji soczewek progresywnych skracają ten okres do minimum. Aby wykonywanie codziennych czynności stało się przyjemnością, okulary progresywne powinny być dobrane i zamontowane przez optyka, zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika. Ponadto renomowane zakłady optyczne udzielają gwarancji, na podstawie której, jeżeli wystąpią problemy z adaptacją - producenci mogą wymienić je na okulary jednoogniskowe, dwuogniskowe lub progresywne o innej konstrukcji.

Do soczewek progresywnych można wybrać dowolne oprawy - FAKT.
Istnieje przekonanie, że okulary progresywne muszą mieć duże oprawy. W rzeczywistości personalizacja w doborze soczewek i zaawansowane technologie pozwalają na wybór opraw zgodnie z upodobaniami użytkownika.

Soczewki progresywne nie korygują wszystkich wad wzroku - MIT.
Konstrukcja soczewek progresywnych umożliwia korekcję zróżnicowanych wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Stosowanie tego typu soczewek zaleca się już w początkowych fazach prezbiopii. Należy obalić mit, że inne wady wzroku ograniczają możliwość noszenia soczewek progresywnych.

Ceny okularów progresywnych są zróżnicowane - FAKT:
Ceny okularów progresywnych zaczynają się od kilkuset złotych. Ich dokładna wartość zależy od rodzaju wybranych szkieł i materiału, z którego są zrobione. Pamiętajmy jednak, że korzystając z okularów progresywnych - jedna para okularów zastępuje nam dwie, co po dokładnej kalkulacji zawsze rekompensuje poniesiony wydatek.

Wszystkie soczewki progresywne są takie same - MIT:
Nie jest prawdą, że wszystkie soczewki progresywne są takie same. Współcześnie na rynku jest wiele konstrukcji soczewek progresywnych. Są one dostosowane do potrzeb nabywców: specyfiki wykonywanej pracy, wieku lub hobby.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna