Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sokółka, Kruszyniany > X Letnia Akademia Wiedzy o Tatarach Polskich

opr. online
Prezentacja tatarskiej kultury, historii osadnictwa Tatarów na Podlasiu oraz ich tradycji wojskowej - to cele X Letniej Akademii Wiedzy o Tatarach Polskich, odbywającej się w weekend w Sokółce i Kruszynianach.

Województwo podlaskie uchodzi za centrum społeczności tatarskiej w Polsce, tradycyjnie wyznającej islam. Tutaj są ostatnie dwa w kraju zabytkowe meczety (w Kruszynianach i Bohonikach), a przy nich stare cmentarze, zwane mizarami. Przebiega tamtędy szlak turystyczny.

Jak powiedział PAP wiceprezes Związku Tatarów Polskich i współorganizator imprezy, Józef Konopacki, jubileuszowa akademia to "preludium" do zaplanowanych na przyszły rok obchodów 330-lecia nadania przez Jana III Sobieskiego Tatarom, dóbr ziemskich na Podlasiu.

Dlatego w programie imprezy znalazła się m.in. sesja popularnonaukowa poświęcona osadnictwu tatarskiemu na tych terenach oraz przygotowane specjalnie na tę okazję, niedzielne widowisko plenerowe obrazujące sposób i kulturę walki Tatarów w XVII wieku, a także uzbrojenie tatarskie z czasów Czyngis-Chana.

Jak mówił Konopacki, uczestnicy sesji, która rozpoczęła się w sobotnie przedpołudnie w Sokółce, usłyszą wystąpienia m.in. na temat testamentów tatarskich z okresu Wielkiego Księstwa Litewskiego, czy osadnictwa tatarskiego w Tykocinie.

Pod hasłem "Kultura łączy narody" od rana w sobotę w Sokółce trwa festyn, na którym prezentują się twórcy rękodzieła ludowego oraz zespoły artystyczne mniejszości narodowych i etnicznych, m.in. tatarskiej, romskiej i białoruskiej. Będzie można też odwiedzić wystawę herbów w tatarskiej jurcie.

Ważnym elementem, bez którego nie może być mowy o kulturze tatarskiej, jest oryginalna kuchnia - uważa polska Tatarka Dżenneta Bogdanowicz, współorganizatorka I Festiwalu Kultury i Tradycji Tatarów Polskich, który w ramach akademii wiedzy o tej społeczności, odbywa się w Kruszynianach.

Główną atrakcją Festiwalu będą warsztaty kuchni tatarskiej, w czasie których będzie można nauczyć się sztuki wypiekania m.in. pierekaczewnika, czyli wielowarstwowego ciasta nadziewanego farszem z wołowiny lub baraniny, robienia kołdunów gotowanych w rosole oraz mięsnych czebureków smażonych w głębokim tłuszczu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna