Sokółka. Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu i Polaków Ratujących Żydów

red.
Sokółka włączyła się do obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu i Polaków Ratujących Żydów. Odbyły się one w czwartek 23 stycznia 2020 roku.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci Ofiar Holokaustu rozpoczęła uroczystość przy tablicy poświęconej sokólskim Żydom, która znajduje się obok Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 2 w Sokółce.

Uczestniczyli w niej m.in.: Wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras, Zastępca Burmistrza Sokółki Adam Kowalczuk, Przewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Grodnie Borys Baruch–Kwiatkowski, dyrektor Sokólskiego Ośrodka Kultury Barbara Maj.

Uroczystość była kontynuowana w kinie „Sokół”.

- To ważne, aby pamiętać o ofiarach Holokaustu i Polakach, którzy podjęli próbę ich ratowania – powiedział wicewojewoda Podlaski Tomasz Madras.

- Szczególne podziękowanie kieruję do władz Sokółki, które zorganizowały dzisiejsze obchody. W Grodnie nie ma w tym dniu żadnego takiego spotkania, jak u Was – podkreślił Borys Baruch–Kwiatkowski. – Żyjemy w świecie, kiedy jedni chodzą do kościoła, inni do cerkwi, a jeszcze inni – do synagogi. Wszystkich nas łączy dekalog – dodał Przewodniczący Gminy Żydowskiej w Grodnie. Jego ojciec przeżył Auschwitz i wrócił do Grodna.

-Przed wybuchem II wojny światowej w Polsce mieszkało 3,5 mln Żydów. Szacuje się, że Holokaust przeżyło zaledwie 10 procent – powiedziała Magdalena Dzienis–Tokarczuk z białostockiego Instytutu Pamięci Narodowej. I przytoczyła słowa wypowiedziane kiedyś przez Profesora Władysława Bartoszewskiego: „Ratować i uratować – ot, kwestia jednej literki. Ratowaliśmy wielu, uratowaliśmy niewielu”.

Zgromadzeni w sokólskim kinie mieli okazję obejrzeć dokumentalny performance teatralny pt. „Notatnik więźnia grodzieńskiego getta”. Koncert muzyki instrumentalnej żydowskiej, polskiej i klasycznej przygotował Zespół Instrumentalny Zjednoczenia „Shomer – International” z Białorusi.

Strefa Biznesu: Takie plany mają pracodawcy. Co czeka rynek pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie