MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sokoły. Od nowego roku gmina będzie bogatsza o niemal osiem hektarów ziemi i jednego podatnika

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Już za kilka dni, 1 stycznia 2022 roku powierzchnia gminy Sokoły będzie większa o niespełna 8 ha. Ziemi ubędzie za to gminie Wysokie Mazowieckie. Zmiana jest efektem porozumienia między obydwoma samorządami, które pomogły jednemu z mieszkańców. Zyska na tym gmina Sokoły, która będzie miała nie tylko większy obszar, ale też nowego mieszkańca i podatnika. Nie jest wykluczone, że powita go fajerwerkami.

Chodzi o dwie działki należące do Piotra Bujno. Gdy rolnik chciał wybudować dom okazało się, że działka, której jest właścicielem leży w obszarze sąsiedniej wsi. W dodatku administracyjnie należącej do innej (choć sąsiedniej) gminy. To zmusiło pana Piotra do rozpoczęcia długiej procedury, w której na szczęście pomogły my władze dwóch gmin: Sokoły i Wysokie Mazowieckie. Żeby nie zmieniać adresu zamieszkania, musiał rozpocząć długotrwałą procedurę. Ostatecznie decyzję w sprawie korekt na administracyjnej mapie Polski (na wniosek zainteresowanych samorządów) podjęła jeszcze w lipcu Rada Ministrów.

Jak tłumaczył nam wtedy wójt Sokół Józef Zajkowski, terytorialnie gmina wiele nie zyska, bo raptem trochę mniej niż 8 hektarów.

- Będzie to możliwe po korekcie granic między wsią Jabłoń - Rykacze (gm. Wysokie Mazowieckie) a Bujnami w naszej gminie. To, nazwijmy, przeniesienie dotyczy jednego mieszkańca, Piotra Bujno. Pewnego dnia okazało się, że jego ziemia w części leży na terenie gminy Wysokie Mazowieckie, a on rzeczywiście, od zarania dziejów ma meldunek w naszej gminie. Chodzi od kościoła w Sokołach i tu załatwia sprawy urzędowe. Poprosił więc o pomoc w rozwiązaniu problemu - tłumaczył wójt Józef Zajkowski.

Ponad rok temu obydwa samorządy poparły prośbę pana Piotra, odbyły się konsultacje w obydwu gminach na temat przekazania przez jeden i przyjęcia ziemi przez drugi samorząd.

Czytaj również:

- W dwóch wsiach też było referendum i konsultacje, i mieszkańcy jednogłośnie zgodzili się na to rozwiązanie. Wątpliwości nie było, bo skoro człowiek od lat ma meldunek w gminie Sokoły, a w drugiej ma część ziemi, sprawę trzeba rozstrzygnąć na jego korzyść. Wojewoda też wydał pozytywną opinię w tej sprawie, a rządowe rozporządzenie tylko tę zmianę uwzględniło. Dlatego od 1 stycznia 2022 roku granica między gminą Wysokie Mazowieckie, a gminą Sokoły będzie przebiegała nieco inaczej - cieszył się wójt Zajkowski.

Podkreśla, że dobrze się stało, że wszyscy poparli prośbę mieszkańca. Nie wyklucza też, że przywita pana Piotra jako nowego mieszkańca gminy. - On co prawda już u nas mieszkał, ale teraz bogatsi o trochę gruntu i nazwijmy to, nowego starego mieszkańca. Mam pomysł, by jakoś pana Piotra przywitać. Nie jest wykluczone, że mogę pojawić się u niego 31 grudnia tuż przed północą, by już w pierwszych sekundach 1 stycznia 2022 roku, witać go np. fajerwerkami. Myślę, że coś zrobimy, musimy tylko pamiętać, że mamy pandemię i trzeba przestrzegać wszelkich obostrzeń - zastanawia się Józef Zajkowski.

Czytaj również:

- Moje grunty leżały we wsi Jabłoń Rykacze, która jest w gminie Wysokie Mazowieckie. Ja mieszkam na kolonii we wsi Bujny i mam meldunek w Sokołach. Jakoś sobie z tym radziłem, ale gdy chciałem budować dom okazało się, że są różnice w zapisach administracyjnych. Ktoś kiedyś coś przeoczył lub zrobił błąd. Zawsze byłem zameldowany w Bujnach, ale ziemia leżała w Wysokiem. Od nowego roku, dzięki pomocy wójta, wreszcie wszystko będzie, jak trzeba - cieszy się Piotr Bujno i przyznaje, że wójt wstępnie rozważał jakieś skromne powitanie, ale szczegółów nie zdradzał.

I tylko władze gminy Wysokie Mazowieckie, poza satysfakcją, że pomogły obywatelowi uporządkować sprawy, mają mniej powodów do radości. Gmina straci trochę terenu, niby niedużo, bo dokładnie rzecz ujmując 7,27 ha, ale to zawsze strata. Jak podkreślał latem wójt Wysokiego Mazowieckiego, człowiekowi w potrzebie trzeba było pomóc. Mieszkańcy się zgodzili więc władze poszły panu Piotrowi na rękę i problem został rozwiązany.

Czytaj również:

- Na tej przeprowadzce gmina Wysokie Mazowieckie straci 800 zł podatku od nieruchomości, ale tu chodziło o dobro obywatela - zapewniał wójt Krzysztof Krajewski.

Jaki podatek będzie płacił pan Piotr w swojej nowej starej gminie, jeszcze nie wiadomo. Według wójta Zajkowskiego, będzie to kwota podobna do tej, jaką co roku zasilał budżet gminy Wysokie Mazowieckie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sokoły. Od nowego roku gmina będzie bogatsza o niemal osiem hektarów ziemi i jednego podatnika - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna