Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sokoły. Odsłonięto pierwszy w Polsce pomnik poświęcony ofiarom "operacji polskiej" NKWD

Jakub Wróblewski
Jakub Wróblewski
Pierwszy w Polsce pomnik poświęcony ofiarom „operacji antypolskiej” NKWD z lat 1937-1938 odsłonięty w Sokołach.
Pierwszy w Polsce pomnik poświęcony ofiarom „operacji antypolskiej” NKWD z lat 1937-1938 odsłonięty w Sokołach. materiały organizatora
W czwartek (8 grudnia) w Sokołach odsłonięto pierwszy w kraju pomnik poświęcony ofiarom „operacji antypolskiej” NKWD z lat 1937-38. Pomnik zaprojektowany został przez Andrzeja Chwaliboga. Przy realizacji zadania z gminą Sokoły współpracowała z Fundacją „Piękno Życia”. Pomnik ufundowany został ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w Bazylice Mniejszej w Sokołach. Po liturgii zgromadzeni przenieśli się pod pomnik. W odsłonięciu pomnika wzięli udział m.in. sekretarz stanu w KPRM Adam Andruszkiewicz, wicewojewoda podlaski Tomasz Madras oraz pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci Wojciech Labuda.

Pomnik poświęcony sowieckim ofiarom

Przed dwoma laty otrzymaliśmy bardzo jasny sygnał od pana premiera Mateusza Morawieckiego, że Rząd Rzeczypospolitej Polskiej powinien w należyty sposób przywrócić pamięć ofiarom antypolskiej operacji NKWD w latach 1937-1938, która została zrealizowana na dawnych Kresach Rzeczypospolitej" - mówił minister Adam Andruszkiewicz.

Wójt gminy Sokoły Józef Zajkowski podziękował za to, że ten ważny pomnik stanął w Sokołach.

Bardzo dziękuję panu premierowi Mateuszowi Morawieckiemu oraz panu ministrowi Adamowi Andruszkiewiczowi za pamięć o naszej gminie. To dla nas bardzo ważne, aby czcić tych, którzy zginęli za to, że byli Polakami. Jako społeczność Gminy Sokoły pamiętamy i będziemy pamiętali – zaznaczył Józef Zajkowski, wójt gminy Sokoły.

Podczas odsłonięcia pomnika, Wojciech Labuda - pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. ochrony miejsc pamięci, odczytał list od szefa rządu, w którym podkreślał jak ważna jest pamięć i godne upamiętnienie ofiar tej zbrodniczej napaści. Następnie w Centrum Wystawienniczo-Targowym odbyła się konferencja historyczna „Byliście – jesteśmy. Pamięci ofiar operacji polskiej NKWD 1937-1938”.

Historia "operacji polskiej"

Była to zbrodnia przeprowadzona na Polakach mieszkających na terenie Związku Sowieckiego. Szacuje się, że wskutek przeprowadzenia operacji polskiej NKWD w latach 1937-1938 zamordowano co najmniej 111 tys. osób. Zdecydowaną większość ofiar stanowili Polacy. Rzeczywista liczba pomordowanych może sięgać nawet 200 tysięcy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna