Sondaż wyborczy 2015 Polska Press Grupy. Ostatni przed...

  Sondaż wyborczy 2015 Polska Press Grupy. Ostatni przed wyborami parlamentarnymi

  Paweł Więcek

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Sondaż wyborczy 2015 Polska Press Grupy. Ostatni przed wyborami parlamentarnymi
  Partia Kaczyńskiego wygrywa z Platformą Obywatelską w 14 z 16 województw w kraju.
  Sondaż wyborczy 2015 Polska Press Grupy. Ostatni przed wyborami parlamentarnymi
  Wyniki ogólnopolskie - Prawo i Sprawiedliwość 39,5 procent; Platforma Obywatelska - 24,5; Zjednoczona Lewica - 9,0; KUKIZ’15 - 7,5; Polskie Stronnictwo Ludowe- 6,0; Nowoczesna Ryszarda Petru - 6,0; KORWiN -4,5; Partia Razem - 2,0.

  Ofensywa na Zachodzie

  Trwa marsz Prawa i Sprawiedliwości na zachód. Jeszcze kilka tygodni temu partia Jarosława Kaczyńskiego nieśmiało rozpychała się w województwach zachodniej Polski.
  Obecnie przegoniła Platformę Obywatelską w takich regionach, jak Zachodniopomorskie, Lubuskie, Dolnośląskie czy Wielkopolskie. Wszystkie te województwa od wielu lat były uznawane za bastiony Platformy, których Prawo i Sprawiedliwość nigdy nie zdoła podbić.

  Platforma traci mateczniki

  Wyniki najnowszego sondażu zrealizowanego przez „Gazetę Współczesną” oraz 17 największych dzienników regionalnych, wchodzących w skład Grupy Polska Press we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej Dobra Opinia pokazują, iż trend zyskiwania przez Prawo i Sprawiedliwość przewagi nad Platformą w jej matecznikach jest stały i silny. Partia Jarosława Kaczyńskiego przeskoczyła ugrupowanie Ewy Kopacz również na Warmii i Mazurach.  Badanie przeprowadzono w dniach 16-19 października w każdym województwie na reprezentatywnej dla danego regionu próbie 500 dorosłych mieszkańców metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

  Platforma - partia wyspiarska

  Platforma Obywatelska to dziś partia wyspiarska. Przewagę nad swoim głównym konkurentem utrzymuje tylko w dwóch województwach - pomorskim, które stanowi jej kolebkę, oraz opolskim. Prawo i Sprawiedliwość góruje nad partią rządzącą w 14 z 16 regionów, przy czym tradycyjnie akcentuje swoją dużą przewagę w województwach na ścianie wschodniej Polski. Rekordowo wysokie formacja dowodzona przez Jarosława Kaczyńskiego notuje na Lubelszczyźnie - 53 procent oraz na Podkarpaciu - 51,1 procent.

  Lewica powstaje z kolan

  Po okresie wyrzucenia na margines do łask wyborców powoli wraca Zjednoczona Lewica. Jeszcze niedawno partie wchodzące w skład koalicji przegrywały w walce o serca wyborców z ruchem KUKIZ’15, ale teraz nastąpiło odbicie. Zjednoczona Lewica uplasowała się na trzecim miejscu w rankingu popularności w ośmiu województwach. KUKIZ’15 tę lokatę zajął tylko w dwóch regionach. O swoje miejsce na scenie politycznej zabiega także Nowoczesna Ryszarda Petru.

  Czytaj treści premium w Gazecie Współczesnej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (3)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (3) forum.wspolczesna.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo