Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spółdzielnia "Perspektywa". Zapytają mieszkańców o segregacje śmieci

Paweł Chojnowski [email protected]
W. Wojtkielewicz
Mieszkańcy "Perspektywy" wypowiedzą się w minireferendum. ŁSM czeka z kolei na interpretację przepisów.

Pismo skierowałem do wszystkich mieszkańców. Do końca maja trzeba bowiem złożyć deklaracje - tłumaczy Zbigniew Lipski, prezes "Perspektywy".

Uczą jak segregować

Lokatorzy otrzymują specjalny poradnik nt. jak segregować śmieci oraz kartę do głosowania za lub przeciw selektywnej zbiórce. To zapewne formalność, można się domyślać, że większość opowie się za segregowaniem odpadów, by zamiast 20 zł od mieszkania, płacić tylko 15 zł.

Ankiety można składać w spółdzielni do 10. maja. Następny etap to sprawdzenie, ilu mieszkańców mieszka samotnie (wtedy opłata za śmieci spada do 9 zł). Spółdzielnia ma wykaz takich osób, będzie to jeszcze potwierdzać.

- Musimy też nauczyć mieszkańców jak segregować odpady. Do 20 maja postawimy już specjalne pojemniki - dodaje prezes Lipski.

Stąd instrukcja z konkretnymi przykładami - co można, a czego nie wrzucać do pojemników na papier, plastik, szkło i odpady "zielone".

Kto ma składać deklaracje?

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa też wystąpi listownie do mieszkańców, ale póki co, zarząd zwrócił się do prezydenta Łomży z prośbą o interpretację przepisów. Problem bowiem w tym, że w blokach ŁSM jest 2110 wyodrębnionych lokali. A zgodnie z przepisami, zarządy spółdzielni mogą składać deklaracje obejmujące wyłącznie lokale własnościowe i lokatorskie.
- Skoro opłata za wywóz śmieci będzie podatkiem, to na jakiej podstawie jeden podatnik ma składać deklarację za drugiego podatnika? - zastanawia się Jerzy Brodziuk, prezes ŁSM.
Zaznacza jednocześnie, że nie chce zostawić mieszkańców na lodzie.

- Nie zostawimy tych ludzi z bieganiem co miesiąc do kasy miejskiej - zapewnia.
Podobne wątpliwości miał też prezes Lipski. On już dostał odpowiedź z Ministerstwa Środowiska (potwierdzoną przez ratusz). W interpretacji resort tłumaczy, że tak jak do tej pory spółdzielnie jako "właściciele nieruchomości" zawierały umowy na odbieranie odpadów, tak mogą to robić nadal. Pytanie tylko - dlaczego mają to robić, skoro nie muszą. Czy miasto zwróci pieniądze za tę obsługę administracyjną?

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna