MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sposób na modną ścianę z cegieł. Możesz ją mieć, gdzie chcesz. Postaw na płytki ceglane. Sprawdź, jakie mają zalety i jakie wybrać

Katarzyna Laszczak
Ceglana ściana to modny element aranżacji. Jednak zamiast całych cegieł, można wykorzystać płytki, które są znacznie lżejsze.
Ceglana ściana to modny element aranżacji. Jednak zamiast całych cegieł, można wykorzystać płytki, które są znacznie lżejsze. 123rf.com
Styl loftowy i industrialny nie wychodzi z mody. Jednym z ich elementów jest ściana z cegieł. Jednak co zrobić, gdy nie mieszkamy w starej kamienicy, ani fabryce? Wygodnym rozwiązaniem są płytki ceglane. Sprawdź, co jest do wyboru i ile to kosztuje.

Spis treści

Modna ściana z cegieł? To możliwe w każdym wnętrzu

Ściana z cegieł to jeden z podstawowych elementów stylu loftowego i industrialnego, które od kilku lat królują w aranżacji wnętrz i nic nie wskazuje na to, by szybko miało się to zmienić. „Prawdziwe” wnętrza w tych stylach urządzano w starych fabrykach, odsłaniając elementy konstrukcyjne, jak właśnie m.in. ceglane ściany.

Jeśli mieszkamy w starej kamienicy, mamy do dyspozycji odpowiednią ścianę, jednak cegły najczęściej są ukryte pod warstwą tynku. Jego skuwanie i oczyszczanie powierzchni jest jednak uciążliwe. A co w sytuacji, gdy chcemy mieć mieszkanie w modnym stylu, ale mieszkamy w bloku lub w nowym domu? W każdej sytuacji z pomocą przychodzą płytki ceglane.
Można nimi wyłożyć ścianę w salonie, sypialni, przedpokoju, a także kuchni i łazience, choć w tych dwóch ostatnich pomieszczeniach mogą wymagać impregnacji.

Płytki ceglane a cegła. Te różnice są ważne

Płytki ceglane mogą do złudzenia przypominać prawdziwe cegły (lub nawet nimi być, o czym poniżej), jednak mają bardzo ważną zaletę. Są cienkie – przeważnie mają grubość 2-2,5 cm, co sprawia, że są nieporównywalnie lżejsze od całej cegły. W zależności od materiału masa 1 m kw. to od 25 do 40 kg.

Płytki ceglane a cegłopodobne

Trzeba wiedzieć, że pod ogólnym hasłem „płytki ceglane” mogą się kryć dwa produkty:

  • płytki z cegły – są to płytki cięte z prawdziwych cegieł pochodzących z rozbiórki. Często są stare, noszą ślady zużycia, mogą mieć nierówne krawędzie lub powierzchnię, przebarwienia, czy ślady wapiennych wykwitów. Są to elementy ceramiczne. Najczęściej oferują je firmy specjalizujące się w cięciu i sprzedaży cegieł. Przeważnie mamy do wyboru cegły z różnych stylach (np. z mniej lub bardziej nierówną powierzchnią albo w określonym odcieniu). Takie płytki ceglane wyglądają niedoskonale – ale to znakomicie wpisuje się w styl loftowy i industrialny. Nie są też identyczne, ale są prawdziwe – z tych cegieł rzeczywiście były zbudowane ściany;
  • płytki cegłopodobne – to płytki, które doskonale imitują cegły, a nawet różne ich rodzaje. To produkt nowy, najczęściej wykonany z betonu lub gipsu i odpowiednio barwiony oraz ukształtowany. Również takie płytki mogą wyglądać jak stare, podniszczone, jednak w ich przypadku to tylko stylizacja. Ich wybór jest bardzo duży. Takie płytki kupimy nawet w marketach budowlanych.

Montaż płytek ceglanych nie jest skomplikowany

Płytki ceglane przykleja się odpowiednią zaprawą do przygotowanej wcześniej ściany. Taka zaprawa klejowa to gotowy produkt, który wymaga tylko dodania wody i dobrego wymieszania. Przed klejeniem płytek trzeba się upewnić, że podłoże jest odpowiednio stabilne i zagruntować je. Układanie ułatwiają dodatkowe elementy, takie jak gotowe narożniki.
Jest jednak ważna różnica między układaniem płytek ze starych cegieł oraz nowych płytek. W przypadku płytek z cegieł okładzinę trzeba dodatkowo fugować. Natomiast płytki cegłopodobne często mają gotową fugę wokół dwóch krawędzi. Wystarczy więc je odpowiednio przykleić.

Ile kosztują płytki ceglane i cegłopodobne?

Na początek warto wiedzieć, że niekiedy są podawane ceny za 1 m kw., a czasem za paczkę. Jeśli płytki wydają się cudownie tanie, to pewnie mamy do czynienia z tym drugim przypadkiem, warto więc sprawdzić szczegóły.
Ceny płytek ze starych cegieł zaczynają się od około 100 zł za 1 m kw., nieco tańsze, ale i znacznie droższe mogą być płytki cegłopodobne – od ceny w marketach wahają się od ok. 90 do 160 zł w zależności od typu.

Polecjaka Google News - RegioDom
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna