Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sposoby na komary? Nietoperz poradzi sobie z owadami!

(bieb)
Borowiec wielki waży najwyżej 40 g, ale jego skrzydła miewają rozpiętość do pół metra. Takie stwory latają nieopodal Galwieci.
Borowiec wielki waży najwyżej 40 g, ale jego skrzydła miewają rozpiętość do pół metra. Takie stwory latają nieopodal Galwieci. fot. www.nietoperze.pl
Jest doskonały sposób na komary! Trzeba zaprosić do domu... nietoperza, bo taki mały nocek rudy zjada w ciągu nocy aż 500 tych krwiopijców.

A przy okazji pozbędziemy się uprzedzeń wobec tych latających ssaków. Nasze poczciwe nocki i mroczki nie są wampirami i nie wkręcają się w ludzkie włosy.

Jak cienie na nocnym niebie
Nietoperze są wszędzie i przenoszą się bliżej ludzi, a to my bezlitośnie wycinamy ich ulubione siedziby - stare drzewa z dziuplami. Coraz mniej jest opuszczonych domostw.

- Gospodarka leśna i intensywne rolnictwo pustoszą nietoperzą populację. Cywilizacja dotarła także do naszej Puszczy Rominckiej, więc trzeba ratować, co się jeszcze da - mówi Maciej Kordjak z Galwieci k. Gołdapi.

Pan Maciej jest szefem Stowarzyszenia Fabryka Cudów i to ludzie wrażliwi na los żywych stworzeń podjęli się projektu "Czynna ochrona nietoperzy Puszczy Rominckiej".

I robią to jak najbardziej czynnie, bo na drzewach pojawiły się... budki dla nietoperzy.

- Jest to znana od 15 lat forma ratowania tych stworzeń, ale póki co w innych krajach. To porządne schronienia i miejsca lęgowe - tłumaczy Kordjak.

Fabryka Cudów zamontowała ostatnio aż 104 takie budki.

W okolicach Galwieci można spotkać aż 11 spośród wszystkich znanych w Polsce nietoperzy. Wszystkie są objęte ochroną.

Wytępi szkodniki w lesie
- Mamy tu bardzo rzadkiego mroczka pozłocistego i jedne z największych: borowce i borowiaczki. Ich duże kolonie występują najczęściej obok ludzkich siedzib. Dobrym miejscem jest strych, wieża kościoła, każde mroczne miejsce - mówią ludzie zafascynowani tajemniczymi stworzeniami.

Kapitalną metodą na odtworzenie nietoperzej populacji są programy ochrony drzew przed owadzimi szkodnikami lasów. Z nietoperzami wiąże się wiele mitów. Nieprawdą jest, że wplątują się we włosy. Posługują się echolokacją. Są długowieczne, dożywają nawet 30 lat.

- Są też żywymi środkami owadobójczymi. Jeden nocek rudy w ciągu jednej nocy może zjeść do 500 komarów - ujawnia tajemnice nietoperzego menu Maciej Kordjak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna