MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie i apel samorządowców w Michałowie: "Potrzebna jest polityka migracyjna. Zanim będzie za późno"

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
"Można widzieć wielkie dobro w pomocy ludziom, którzy uciekają przed wojną, przed wielką biedą, straszliwymi reżimami, a są kartą przetargową w polityce Łukaszenki. Oby nie byli kartą przetargową w polityce wewnętrznej polskiego rządu"
"Można widzieć wielkie dobro w pomocy ludziom, którzy uciekają przed wojną, przed wielką biedą, straszliwymi reżimami, a są kartą przetargową w polityce Łukaszenki. Oby nie byli kartą przetargową w polityce wewnętrznej polskiego rządu" Gmina Michałowo
Na piątkowym spotkaniu (29.10) w Michałowie omówione zostały najbardziej palące problemy gmin nadgranicznych, a także potrzeby gmin deklarujących chęć przyjęcia uchodźców. Samorządowcy podpisali też wspólne stanowisko, które wystosowali do rządu.

Samorządowcy zgromadzeni w Michałowie zaapelowali do prezesa Rady Ministrów:

„Potrzebne jest pilne podjęcie dialogu dotyczącego wspólnego wypracowania systemowych rozwiązań, mogących sprostać wyzwaniom związanym z kryzysem migracyjnym”. Jesteśmy przekonani, że uzgodnienie wspólnej strategii pomiędzy rządem Rzeczypospolitej Polskiej, a przedstawicielami polskich samorządów, organizacji pozarządowych oraz Kościoła odgrywa, wobec wyzwania przed którym stoimy, kluczową rolę" - czytamy w apelu.

Zobacz też:WOŚP zbuduje w Michałowie logistyczne centrum pomocy nadgranicznej. W gminie będzie gościć Jerzy Owsiak

Zwrócili uwagę, że to ostatni moment na zmianę polityki związanej z kryzysem na granicy. Idzie zima i będzie to czas wielkiej próby. Bo chociaż akcja jest zorganizowana i sterowana przez władze Białorusi, to migranci będą umierać z wyziębienia i głodu w polskim lesie. Wciąż przedzierają się przez liche zabezpieczenia na granicy, popychani przez służby białoruskie.

- Samorządy przygraniczne mają ograniczone możliwości, by zorganizować szybką pomoc, mają ograniczenia organizacyjne, personalne. Gmina sama nie jest w stanie zapewnić pomocy na czas. Dużo czasu może upłynąć, a pomoc nie dotrze. Do Michałowa trafia duża ilość darów. Stad propozycja do gmin przygranicznych, by się do nas zwracali, a my będziemy szybko reagować i tę pomoc dostarczać. Życie nas postawiło w takiej sytuacji, że tu trafiło dużo darów. Tu utworzymy centrum dystrybucji darów. Stąd współpraca z WOŚP, z NGO-sami– mówił burmistrz Michałowa Marek Nazarko. - Dziś na granicy działamy trochę jak karetka pogotowia, gdy życie trzeba ratować i trzeba pomagać. Ale ważne są też działania na jutro. Stąd ten apel - tłumaczył.

- To jest ostatni moment, byśmy byli solidarni. Niech ta solidarność wyeliminuje strach, wyeliminuje podziały. Solidarność często się sprawdziła w naszym kraju. To spotkanie nasze to jest powiedzenie w imieniu naszych samorządów, że chcemy być solidarni w całej Polsce z tymi osobami, z tymi ludźmi, mieszkańcami świata, którzy tutaj przychodzą - wtórował podczas konferencji prasowej burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.

- Wieliczka leży na południu, Sopot leży na północy. Od południa na północ rozbrzmiewa głos solidarności nie tylko z gminą Michałowo, a przede wszystkim z tymi, którzy potrzebują pomocy – uzupełnił prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Zobacz też:Michałowo. Podlaska gmina jest na ustach Polski i świata! Do punktu pomocy przyjechał komisarz ONZ i znani artyści (ZDJĘCIA)

Jako Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich przypomniał, że Unia do rządu wystosowała już 4 stanowiska w sprawie uchodźców, deklarując wolę współpracy i podkreślając, że bez pomocy rządu realizowanie pomocy nie jest możliwe.

- Minęły cztery lata i nic. Żadnej odpowiedzi. Kolejne stanowiska, kolejne deklaracje i brak odpowiedzi. Najświeższe stanowisko Unii Metropolii Polskich jest z 21 sierpnia br. My jako samorządy od kilku lat wołamy do rządu, by opracowano politykę migracyjną, by ustalić zakres i chcieć z nami współpracować. To my mamy możliwości zapewnienie mieszkania, schronienia. Skoro tego nie opracowano, to mamy to, co mamy. Ludzie umierają w lasach, dzisiaj się po prostu ściga, samochody w pościgu wywracają się na drogach, jest jakaś gra w ściganie, łapanie, zamiast prowadzić aktywną politykę imigracyjną we współpracy z samorządami – powiedział Tadeusz Truskolaski.

Bez rozwiązań systemowych będziemy nadal obserwować ludzkie tragedie na granicy polsko-białoruskiej – podkreślała Magdalena Czarzyńska -Jachim.

- Apelujemy do rządu byśmy wspólnie z organizacjami pozarządowymi, z Kościołem mogli rozwiązać ten kryzys humanitarny. Za chwilę legalnie sprowadzeni do Polski z Afganistanu, nasi sojusznicy, opuszczą ośrodki. To jest 1500 osób. Trzeba będzie pomóc im zagospodarować się w Polsce. Z drugiej strony będziemy mieli kilka tysięcy osób, które jednak uzyskają azyl w Polsce. To są dużo większe wyzwania niż przyjęcie osób z Ukrainy czy Białorusi. Stąd też apel, by rząd polski nie był głuchy na apel Episkopatu Polski, nie był głuchy na głosy organizacji pozarządowych i nie był głuchy na głosy samorządowców. Po raz kolejny podpiszemy apel do rządu. My tu nic nie chcemy ugrać. My chcemy po prostu pomóc, widząc bezmiar ludzkiej tragedii. A to, że ci uchodźcy są, to fakt. I będą. Tak jak Polacy byli uchodźcami w różnych krajach. Dlatego apelujemy do rządu, byśmy nie byli mądrzy po szkodzie, wielkiej szkodzie, wielkiej tragedii, Apelujemy o opracowanie wspólnej polityki migracyjnej. – powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

Prezydent Karnowski dodał, że taki dokument przez rząd polski był przygotowany na 2021 rok, ale został schowany. Jednak on go widział. I co więcej - po raz pierwszy – w tym dokumencie dostrzeżono w uchodźcach szansę ekonomiczną dla Polski.

- Można widzieć wielkie dobro w pomocy ludziom, którzy uciekają przed wojną, przed wielką biedą, straszliwymi reżimami, a są kartą przetargową w polityce Łukaszenki. Oby nie byli kartą przetargową w polityce wewnętrznej polskiego rządu – podsumował prezydent Karnowski.

W piątkowym spotkaniu w Urzędzie Miejskim w Michałowie wzięli udział oprócz burmistrza Michałowa Marka Nazarko, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka i Równego Traktowania Związku Miast Polskich, wiceprezydentka Sopotu Magdalena Czarzyńska -Jachim, Prezes Zarządu Unii Metropolii Polskich, prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, burmistrz Wieliczki Artur Kozioł oraz Członek Zarządu Związku Miast Polskich, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Tak! Samorządy dla Polski, prezydent Sopotu Jacek Karnowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spotkanie i apel samorządowców w Michałowie: "Potrzebna jest polityka migracyjna. Zanim będzie za późno" - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna