MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Spotkanie parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli funduszy ochrony środowiska na temat jakości powietrza w województwie podlaskim

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
Minęły trzy lata od startu programu "Czyste Powietrze". Samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele funduszy ochrony środowiska podsumowali jego działanie.
Minęły trzy lata od startu programu "Czyste Powietrze". Samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele funduszy ochrony środowiska podsumowali jego działanie. Wojciech Wojtkielewicz
Podlaski Urząd Wojewódzki zorganizował spotkanie parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli funduszy ochrony środowiska podsumowujące 3 lata działania programu "Czyste Powietrze". Uczestnicy zapoznali się również ze stanem powietrza w naszym regionie. Zgodnie podkreślali, że trzeba zintensyfikować działania komunikacyjne z gminami województwa podlaskiego.

- Program czyste powietrze ma na celu realizację działań antysmogowych. Największy problem jest w dużych aglomeracjach, ale sprawa dotyczy też mniejszych miejscowości. Wiąże się z tym również kwestia ochrony zdrowia. Pyły zawieszone w powietrzu, nie tylko powodują, że jest ono złe, ale także stan zdrowia naszych mieszkańców może ulec uszczerbkowi - powiedział Bohdan Paszkowski.

Oprócz niego w spotkaniu wzięli udział między innymi: Dariusz Piontkowski, wiceminister edukacji i nauki; Kazimierz Gwiazdowski, poseł PiS; Tomasz Madras, wicewojewoda podlaski; Grzegorz Jakuć, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, wójt gminy Turośń Kościelna; Maciej Borzyszkowski, prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

- Skutki smogu odczuwamy wszyscy niemal codziennie, choć jego wpływ na zdrowie i życie widać dopiero po pewnym czasie. Ostatnie raporty wskazują, że około 48 tysięcy może umierać z powodu zanieczyszczonego powietrza. Walka z kopciuchami stanowi dla nas wyzwanie. Naturalną odpowiedzią na nie jest uniwersalny i kompleksowy program "Czyste Powietrze". W jego budżecie znajdują się 103 miliardy złotych. Dofinansowania z niego mogą zostać przyznane na wymianę pieców grzewczych, zakup instalacji fotowoltaicznej, zakup pompy ciepła oraz na ocieplenie budynków. Celem tego programu jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń wprowadzanych do atmosfery przez budynki jednorodzinne. Dofinansowanie może wynieść nawet 37 tysięcy złotych. Od początku istnienia programu czyste powietrze wpłynęło do funduszu 11 tysięcy wniosków na kwotę 230 milionów złotych - powiedział Maciej Borzyszkowski.

Z programu może skorzystać osoba fizyczna, która:

  • jest właścicielem lub współwłaścicielem domu jednorodzinnego lub wydzielonego w takim domu lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą
  • ma roczne zarobki (dochód roczny) do 100 000 zł – wtedy można starać się o podstawowe dofinansowanie lub
  • ma miesięczne łączne zarobki jej i osób z nią mieszkających i wzajemnie utrzymujących się, które w przeliczeniu na osobę (przeciętny dochód na osobę w gospodarstwie domowym) nie przekraczają: 1564zł – jeżeli mieszkasz z kimś, 2189 zł – jeżeli mieszkasz sam.

Dodatkowo, jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą, przychód nie może być większy niż 30 minimalnych wynagrodzeń za pracę. Wtedy można starać się o podwyższone dofinansowanie.

Do korzystania z programy zachęcał również Dariusz Piontkowski.

- Wydawałoby się, że województwo podlaskie, mające dużo lasów powinno słynąć z czystego powietrza. Jednak jak okazuje się po przeanalizowaniu danych w miastach, także tych mniejszych, jest duży problem zwłaszcza w okresach grzewczych. Nasz region nie różni się więc od innych województw. U nas także trzeba dbać o czyste powietrze. Warto wymieniać źródła ciepła i korzystać ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Cieszymy się, że zgłaszają się po nie mieszkańcy Białegostoku i innych powiatów. Przed nami jeszcze trochę pracy, tak aby mieszkańcy wszystkich gmin mieli dostęp do tych środków - mówił Dariusz Piontkowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spotkanie parlamentarzystów, samorządowców i przedstawicieli funduszy ochrony środowiska na temat jakości powietrza w województwie podlaskim - Kurier Poranny

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna