Spotkanie Pierwszej Damy i posłanek Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o nowelizację Prawa oświatowego

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Spotkanie Pierwszej Damy i posłanek Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o nowelizację Prawa oświatowego
Spotkanie Pierwszej Damy i posłanek Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o nowelizację Prawa oświatowego fot. adam jankowski / polska press
Udostępnij:
W poniedziałek na godzinę 12 planowane jest spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy i posłanek Koalicji Obywatelskiej. - Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, w odpowiedzi na nasz apel, zaprosiła nas na spotkanie 24 stycznia o 12:00 do Pałacu Prezydenckiego. Przedstawimy jej wszystkie zagrożenia wynikające z lex Czarnek – informowała Katarzyna Lubnauer na Twitterze.

W poniedziałek 24 stycznia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się spotkanie Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy i posłanek Koalicji Obywatelskiej. Jest ono odpowiedzią na apel polityczek w sprawie noweli Prawa oświatowego, czyli ustawy potocznie nazywanej „lex Czarnek”.

"Pani Prezydentowa Agata Kornhauser-Duda, w odpowiedzi na nasz apel, zaprosiła nas na spotkanie 24 stycznia o 12:00 do Pałacu Prezydenckiego. Przedstawimy jej wszystkie zagrożenia wynikające z lex Czarnek" – poinformowała na Twitterze Katarzyna Lubnauer.

Jak przekazuje Pałac Prezydencki, to sama pierwsza dama była inicjatorką spotkania z posłankami opozycji. - Spotkanie zorganizowane jest po to, by panie posłanki mogły przedstawić swoje stanowisko i swoje uwagi w tej sprawie. Pałac Prezydencki jest otwarty dla wszystkich - powiedział Wirtualnej Polsce szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot.

Apel posłanek KO

W swoim apelu do Pierwszej Damy posłanki KO zaapelowały o „pilne spotkanie dotyczące przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, potocznie zwanej jako »Lex Czarnek«”.

„Jest Pani nauczycielką z wielkim doświadczeniem, dlatego jesteśmy przekonane, że rozumie Pani daleko idące konsekwencje dla polskiej edukacji” – czytamy w piśmie, które podpisały Kinga Gajewska, Katarzyna Lubnauer, Barbara Nowacka i\

Krystyna Szumilas.

Polityczki oceniły, że „lex Czarnek” to „cofnięcie polskiej szkoły w rozwoju o całe dekady”.

„Powierzenie praktycznie pełnej kontroli nad aktywnościami i życiem szkoły kuratorowi z nadania centralnego pozbawi uczennice i uczniów możliwości rozwoju poza obowiązkowymi zajęciami. Wszelkie inicjatywy o charakterze społecznym czy rozrywkowym będą musiały zyskać aprobatę urzędnika, który wprost lub przynajmniej ideowo, związany będzie z rządzącą formacją” – czytamy.

W piśmie zaznaczono, że „proponowana nowelizacja prawa oświatowego grozi zablokowaniem innowacyjnych form edukacji, np. odbywających się w szkołach warsztatów i lekcji prowadzonych przez organizacje społeczne”, co ma być wynikiem zwiększenia władzy kuratorów.

Oprócz tego posłanki podkreśliły, że poszerzenie władzy kuratorów negatywnie wpłynie na kompetencje pracowników dydaktycznych. „Już dzisiaj mamy w Polsce mamy problem z rekrutacją do zawodu odpowiedniej liczny nauczycieli, a średnia wieku nauczycieli to 47 lat” – napisano.

Senackie komisje za odrzuceniem ustawy

Podczas czwartkowych obrad senackie komisje nauki, edukacji i sportu oraz obrony narodowej poparły w głosowaniu wniosek KO i opowiedziały się za odrzuceniem wzmacniającej rolę kuratorów oświaty nowelizacji ustawy Prawo oświatowe, nazywanej lex Czarnek.

Teraz projekt trafi pod obrady Senatu, który może przyjąć projekt bez poprawek, zaproponować poprawki bądź odrzucić projekt w całości.

13 stycznia Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe. Za głosowało 227 posłów, 214 było przeciwko, nikt się nie wstrzymał. Projekt poparło 219 posłów klubu PiS, czterech posłów Porozumienia, dwóch posłów Kukiz'15 i dwóch posłów niezrzeszonych (Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler).

Zapisy projektu

Projekt nowelizacji prawa oświatowego poszerza kompetencje kuratorów, a ci powoływani są przez ministra i wojewodę. Kurator zgodnie z przepisami projektu otrzyma możliwość wnioskowania do samorządu o usunięcie bez wypowiedzenia dyrektora szkoły, jeśli ten nie dostosuje się do zaleceń pokontrolnych. W tym przypadku "wnioskowanie" ma jednak przynieść zamierzony efekt. Jeśli samorząd nie przychyli się do wniosku w ciągu 14 dni, "powierzenie stanowiska dyrektora szkoły lub placówki wygasa".

Ministerstwo edukacji ocenia, że taka zmiana pozwoli na zrównanie praw kuratora z prawami organów założycielskich. Wiceminister stwierdził, że odwoływanie dyrektora przez kuratora będzie możliwe jedynie w bardzo rzadkich przypadkach naruszania prawa.

Projektowana nowelizacja zwiększa także nadzór nad zajęciami prowadzonymi w szkole przez stowarzyszenia i inne organizacje. Zgodnie z projektem dyrektor szkoły lub placówki będzie miał obowiązek uzyskać szczegółową informację o planie działania na terenie szkoły, konspekt zajęć i materiały wykorzystywane na oferowanych zajęciach, a także uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Kurator będzie miał 30 dni na wydanie opinii. Udział ucznia w zajęciach prowadzonych przez stowarzyszenia lub organizacje będzie wymagał pisemnej zgody rodziców niepełnoletniego ucznia lub zgody pełnoletniego ucznia.

Według krytyków nowelizacja znacząco zwiększa kompetencje kuratorów, odbiera autonomię uczniom, uczennicom, rodzicom i szkołom, a także ogranicza kompetencje samorządów lokalnych w zakresie sposobu pracy szkół oraz ich sieci.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Spotkanie Pierwszej Damy i posłanek Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o nowelizację Prawa oświatowego - Polska Times

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
haczyk
Szacun dla Pierwszej Damy za odwagę.
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie