Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, co warto zobaczyć w Łodzi

Redakcja
Nic dziwnego, że Łódź często nazywana jest polskim Manchesterem. Jej XIX-wieczna architektura zabytkowych zespołów fabrycznych przypomina nieco angielskie fabryki. Będąc w Łodzi koniecznie należy zajrzeć do Muzeum Historii Miasta Łodzi (pałac Poznańskiego), Muzeum Książki Artystycznej (willa Grohmana w stylu niemieckiego renesansu) oraz do domu Petersilego. Wygląd tych budynków zachwyca artyzmem i przepychem. Przyjeżdżając do Łodzi nie można także pominąć ulicy Piotrkowskiej. po której warto przejechać się rowerową rikszą lub tramwajem w stylu retro. Miłośnicy historii powinni natomiast odwiedzić Białą Fabrykę Geyera. To właśnie tu w 1839 roku uruchomiono pierwszą w Łodzi maszynę parową i postawiono pierwszy komin. Nazwa budynku pochodzi od jego białej elewacji - bardzo rzadkiej w tamtych czasach. Więcej, nie tylko o Łodzi, dowiesz się już w poniedziałek z kolejnej części "Polska. Atlas plus Przewodnik", który jest bezpłatnie dodawany do naszej gazety. Atlas to przede wszystkim dokładna i aktualna mapa dróg. Znajdziesz w nim informacje o wszystkich drogach w Polsce łącznie z tymi, które są dopiero w budowie. Poza tym nasz atlas to ok. 200 stron pięknie ilustrowanego przewodnika, który oprowadzi Cię po najciekawszych zakątkach naszego kraju. Znajdziesz w nim także wiele praktycznych informacji np. godziny otwarcia muzeów, ceny biletów oraz wykaz miejsc noclegowych z podziałem na kategorie cenowe. Przegapiłeś pierwsze części atlasu? Możesz to nadrobić! Wystarczy, że zamówisz prenumeratę "Gazety Współczesnej" na czerwiec, a otrzymasz w prezencie wszystkie dotychczas wydane części naszego atlasu wraz z praktycznym pudełkiem do ich przechowywania.

Łódź przez wiele lat uchodziła za bardzo nieciekawe i i zaniedbane miasto pełne brudnych fabryk włókienniczych. Obecnie przyjeżdżają tu rzesze turystów, którzy podziwiają odrestaurowane kamienice i rezydencje dawnych fabrykantów.
Nic dziwnego, że Łódź często nazywana jest polskim Manchesterem. Jej XIX-wieczna architektura zabytkowych zespołów fabrycznych przypomina nieco angielskie fabryki.
Będąc w Łodzi koniecznie należy zajrzeć do Muzeum Historii Miasta Łodzi (pałac Poznańskiego), Muzeum Książki Artystycznej (willa Grohmana w stylu niemieckiego renesansu) oraz do domu Petersilego. Wygląd tych budynków zachwyca artyzmem i przepychem. Przyjeżdżając do Łodzi nie można także pominąć ulicy Piotrkowskiej. po której warto przejechać się rowerową rikszą lub tramwajem w stylu retro. Miłośnicy historii powinni natomiast odwiedzić Białą Fabrykę Geyera. To właśnie tu w 1839 roku uruchomiono pierwszą w Łodzi maszynę parową i postawiono pierwszy komin. Nazwa budynku pochodzi od jego białej elewacji - bardzo rzadkiej w tamtych czasach.
Więcej, nie tylko o Łodzi, dowiesz się już w poniedziałek z kolejnej części "Polska. Atlas plus Przewodnik", który jest bezpłatnie dodawany do naszej gazety. Atlas to przede wszystkim dokładna i aktualna mapa dróg. Znajdziesz w nim informacje o wszystkich drogach w Polsce łącznie z tymi, które są dopiero w budowie.
Poza tym nasz atlas to ok. 200 stron pięknie ilustrowanego przewodnika, który oprowadzi Cię po najciekawszych zakątkach naszego kraju. Znajdziesz w nim także wiele praktycznych informacji np. godziny otwarcia muzeów, ceny biletów oraz wykaz miejsc noclegowych z podziałem na kategorie cenowe.
Przegapiłeś pierwsze części atlasu? Możesz to nadrobić! Wystarczy, że zamówisz prenumeratę "Gazety Współczesnej" na czerwiec, a otrzymasz w prezencie wszystkie dotychczas wydane części naszego atlasu wraz z praktycznym pudełkiem do ich przechowywania.

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna