Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, czym uczniowie zajmują się w czasie przerwy

kp
Fot. www.sxc.hu
Białystok: Przerwy między lekcjami to nie tylko rozmowy i spożywanie posiłków.

Po 45 minutach lekcji, słychać dźwięk dzwonka. Uczniowie podnoszą się do góry i wychodzą na przerwę. Co robią?

- Często z nudów gram na komórce, idę wypożyczyć jakąś książkę z biblioteki lub do sklepiku po coś słodkiego - mówi Adrian, uczeń I kasy gimnazjum.

W Publicznym Gimnazjum nr 7 przy ulicy Stołecznej 6, na korytarzach dyżurują nauczyciele, którzy pilnują porządku. Nie ma możliwości, aby uczniowie zostali bez opieki. W szkole jest również monitoring.

- Część uczniów udaje się do klubu szkolnego, który pełni rolę świetlico-kawiarenki. Spotykają się tam,aby pograć w piłkarzyki, które cieszą się bardzo duża popularnością lub poukładać puzzle - mówi Ewa Wójcicka-Łupińska, pedagog szkolny z Publicznego Gimnazjum nr 7 i dodaje - Innym, często odwiedzanym, miejscem jest centrum multimedialne, które mieści się w bibliotece, tam mogą skorzystać z komputerów, poczytać czasopisma.

Na przerwach życie towarzyskie gimnazjalistów kwitnie. Spotykają się między sobą, często w grupkach, rozmawiają na interesujące ich tematach.

- Spotykam się z koleżankami z innych klas, jem drugie śniadanie, zdarza mi się również spisać pracę domową, której nie odrobiłam - mówi jedna z uczennic II klasy gimnazjum.

Palenie papierosów w łazienkach i bójki na przerwach są niedopuszczalne

- W toaletach się nie pali. Chociaż wiem, że są w szkole palacze, ale to jest bardzo mały odsetek uczniów. Czasami próbują wymknąć się z budynku i pójść za blok obok, w celu puszczenia dymka - opowiada pedagog szkolny i dodaje - Przemocy fizycznej w szkole nie ma. Uczniowie są pilnowani i nie dochodzi do przepychanek, ale wiem też że jak mają jakieś zatargi to załatwiają je poza terenem szkoły.

W Zespole Szkół nr 12 na Krakowskiej 19, który jest szkołą specjalną dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie, przerwa wygląda trochę inaczej.

- W naszej szkole uczą się dzieci upośledzone umysłowo. Przerwy służą odpoczynkowi , relaksowi, spożyciu posiłku - mówi mówi Elżbieta Pszczoła, dyrektor Zespół Szkół nr 12 i dodaje - Są również od tego, aby zmienić salę lekcyjną lub przygotować się do wyjścia, bo wiadomo, że nasze dzieci potrzebą trochę więcej czasu na takie czynności.

Ulubionym zajęciem Adriana jest spacerowanie po korytarzu, Moniki - czytanie książki, a Adama - czytanie prasy. Ponadto śpiewają i żartują.

- Przerwa daje im odrobinę intymności, wtedy wychodzę na chwilę z sali, a oni wymieniają się spostrzeżeniami na równe tematy - mówi Teresa Nowik, wychowawczyni I,II klasy gimnazjum i dodaje - Chociaż czasami zdarza się tak, że nie ma przerwy, bo młodzież zasypuje mnie pytaniami dotyczącymi tego, co ich zainteresowało.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna