Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzian szóstoklasisty 2015: Wyniki. Małe gminy w województwie podlaskim zaskakują świetnymi rezultatami

Aneta Boruch [email protected]
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Małe gminy w województwie podlaskim zaskakują świetnymi rezultatami
Sprawdzian szóstoklasisty 2015. Małe gminy w województwie podlaskim zaskakują świetnymi rezultatami sxc.hu
Wśród szkół, które osiągnęły najlepsze wyniki ze sprawdzianu klas szóstych, jest dużo placówek wiejskich. Poziom nauczania w nich nie odbiega od tego w dużych miastach

W tym roku nasi szóstoklasiści wypadli tak, jak średni uczeń w kraju - podsumowuje tegoroczne wyniki podlaskiej młodzieży Jolanta Gołaszewska, dyrektorka Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży.

Przy czym średnie wyniki wskazują, że statystycznie im większa miejscowość, w której położona jest szkoła, tym wyniki są wyższe. Ale cieszy to, że wśród szkół z najlepszymi rezultatami jest dużo szkół wiejskich.

Np. w języku angielskim w województwie podlaskim w tym roku jest 14 szkół z najwyższymi wynikami w skali kraju. Tym samym znalazły się w elitarnych 4 proc. tych, którzy angielski znają najlepiej. Wśród nich jest 10 placówek z Białegostoku, ale także Szkoła Podstawowa z Litewskim Językiem Nauczania w Sejnach, placówki w Niedźwiadnem koło Szczuczyna i w Kuleszach oraz niepubliczna szkoła w Suwałkach.

- Mamy tu bardzo ciekawy przykład tego, że statystyka nie do końca znajduje odzwierciedlenie w realnym życiu - podsumowuje Jolanta Goła-szewska. - A zarazem pokazuje, że poziom nauczania języków w małych wiejskich szkołach może być równie dobry, jak w mieście.

Potwierdzeniem tego, że małe wiejskie placówki mogą wygrywać w poziomie edukacji z tymi dużymi jest też maleńka szkoła w Szczodruchach gm. Kołaki Kościelne. Dwoje uczniów z klasy szóstej napisało język polski na 88 proc., podczas gdy wynik średni w województwie to 71 proc. A z matematyki mają 100 proc. przy średniej wojewódzkiej 61 proc. Angielski napisali na 9 proc. więcej niż przeciętna.

Uwagę w zestawieniach wyników zwraca też placówka w Radziszewie Starym (gm. Ciechanowiec). Tu także w tym roku sprawdzian napisało tylko dwóch uczniów.

- To szkoła, w której zawsze jest bardzo wysoki wynik - chwali Gołaszewska. - Kiedyś mieli nawet najlepszy rezultat w kraju.

Radziszewo i Szczodruchy zrobiły w tym roku najwyższy wynik z języka polskiego - 88 proc. Jeden punkt procentowy mniej miały Wyliny Ruś (gm. Szepietowo), jak również szkoła w Konopkach-Monetach (gm. Grabowo). 86 proc. uzyskały: Społeczna Szkoła Podstawowa nr 4 Podlaskiego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku czy szkoła w Płocicznie Tartak.

Z matematyki rekord pobiły Szczodruchy, zdobywając 100 proc. 95 proc. - placówka w Ostrożanach, dwa punkty procentowe mniej - w Boguszewie, gm. Mońki. 91 proc. osiągnęły Rogienice Wielkie w gminie Mały Płock.

Rekordziści Sprawdzianu

Język polski: Szkoła Podstawowa w Szczodruchach (gm. Kołaki Kościelne, pow. zambrowski) i Szkoła Podstawowa w Radziszewie Starym (gm. Ciechanowiec, pow. wysokomazowiecki) - 88 proc.

Matematyka: Szkoła Podstawowa w Szczodruchach - 100 proc.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna