Opinia
Opinia
Zbigniew Sulewski, Centrum im. A. Smitha:
- Powiat augustowski kojarzy się głównie z turystyką. Oprócz pracowników usług i gastronomii wkrótce będą też potrzebni specjaliści z zakresu medycyny i rehabilitacji oraz od szeroko rozumianej rekreacji. Ma to służyć rozszerzeniu oferty turystycznej poza sezon wakacyjny.
To kolejne wnioski z najnowszego raportu "Podlaska Mapa Zawodów i Kwalifikacji 2010", jakie przygotowało Podlaskie Obserwatorium Rynku Pracy i Prognoz Gospodarczych. Funkcjonuje ono w Wydziale Badań i Analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.
Z raportu tego wynika, że niemal wszystkie oferty skierowane do mieszkańców pow. augustowskiego pochodzą z urzędów pracy (82 proc.). Tylko co szósta z ogólnopolskich serwisów internetowych, a niecałe 2 proc. ofert - z lokalnej prasy.
Rolnicy mają pod górkę
Jednak to w prasie umieszczane były propozycje zatrudnienia dla specjalistów (39 proc. ofert). W PUP-ie najczęściej poszukiwano pracowników usług i sprzedawców. To na tych ostatnich z resztą jest największy popyt wśród tutejszych przedsiębiorców. - W tej kategorii ofert jest najwięcej, ale na tych stanowiskach jest też największa rotacja - tłumaczy dr Edyta Jurczak Pejko z Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Białymstoku. - Oznacza to że pracodawcy najczęściej nie tworzą nowych etatów, ale wymieniają kadry na już istniejących.
Drugą najczęściej poszukiwaną w powiecie grupą byli pracownicy usług tj. kucharze, kelnerzy oraz gospodarze budynków, a także przedstawiciele handlowi oraz pracownicy administracyjni.
Zdecydowanie najmniejszą popularnością wśród pracodawców cieszyły się zaś zawody: rolnik produkcji towarowej (35 osób na 1 ofertę), średni personel nauk fizycznych, chemicznych i technicznych (23 os. na 1 ofertę) oraz robotnicy obróbki metali, mechanicy maszyn i urządzeń (9,5 os. na ofertę).
Szansa dla budowlańców
- W przypadku kluczowych branż i pracodawców w powiecie, zidentyfikować można kilka specjalności, których brak jest na lokalnym rynku pracy - zauważa Edyta Dąbrowska, koordynatorka projektu "Mapa Zawodów...". - W opinii ekspertów i pracodawców należą do nich specjaliści montażu łodzi (branża stoczniowa), kierownicy produkcji (branża tytoniowa), a także kucharze.
Władze regionu liczą, że w związku z budową Centrum Turystyczno - Rekreacyjnego w Strefie Kanału Augustowskiego, parku zdrojowego oraz obwodnicy pośrednio będą uczestniczyły lokalne firmy z branży budowlanej i transportowej, a to wpłynie też na zatrudnienie.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?