Srebro Smorszczewskiego

A. Zgiet
Krzysztof Smorszczewski
Krzysztof Smorszczewski A. Zgiet
Pekin. Krzysztof Smorszczewski ze Startu Białystok zdobył srebrny medal w pchnięciu kulą w kategorii F55/56 w igrzyskach paraolimpijskich, które odbywają się w Pekinie.

To już czwarty medal zdobyty przez reprezentantów z województwa podlaskiego w stolicy Chin, a dwudziesty piąty na koncie biało-czerwonych. Przypomnijmy, że trzy krążki, każdy w innym kolorze, wywalczyła na olimpijskiej pływalni zawodniczka z Suwałk Joanna Mendak.

45-letni Krzysztof Smorszczewski w pierwszej próbie pchnął kulę na odległość 11,95 i to był jego najlepszy wynik, który dał drugie miejsce. Pozostałe odległości uzyskiwane przez Smorszczewskiego to 11,75, 11,74, 11,31, 11,62 i na koniec 11,82.

Białostoczanin przegrał jedynie z Olokhanem Musajewem z Azerbejdżanu, ale dość wyraźnie. Azer uzyskał 13,49, czyli o 1,54 m lepiej niż Smorszczewski. Brązowy medal zdobył Czech Martin Nemec 11.55.

Krzysztof Smorszczewski w swojej dotychczasowej karierze ma już dwa na swoim koncie dwa złote medale wywalczone na paraolimpiadach w Sydney 2000 i Atenach 2004.

Przed wylotem do Pekinu nasz paraolimpijczyk mówił: - Wszyscy liczą na powtórkę. Ta presja wyniku bardziej mnie martwi niż potencjalni rywale. Sport dał mi dużo. Miałem szczęście, że po wypadku od razu zająłem się treningami, to mi pomogło.
W niedzielę Polacy wywalczyli cztery medale igrzysk paraolimpijskich. Mazurka Dąbrowskiego wysłuchał niedowidzący 52-letni Andrzej Zając (Cross Opole). Pilotowany przez Dariusza Flaka zwyciężył w kolarskim wyścigu szosowym. Liczącą 96,8 km trasę pokonał w 2:14.44.

19-letnia pływaczka Startu Katowice Katarzyna Pawlik była druga w wyścigu na dystansie 50 m stylem dowolnym.

Dwa brązowe medale wywalczyli: 23-letni Paweł Piotrowski (Start Wrocław) w pchnięciu kulą wynikiem 13,03 m oraz we florecie pochodzący z Tarnogrodu 34-letni Dariusz Pender (SKS Konstancin).