Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa 2022 - co można jeść? Obowiązuje ścisły post [ŚRODA POPIELCOWA 02.03.2021 CO MOŻNA, CZEGO NIE MOŻNA JEŚĆ]

mck, aip
Środa Popielcowa 2022 - co można jeść? Obowiązuje ścisły post [ŚRODA POPIELCOWA 2.03.2022 CO MOŻNA, CZEGO NIE MOŻNA JEŚĆ]
Środa Popielcowa 2022 - co można jeść? Obowiązuje ścisły post [ŚRODA POPIELCOWA 2.03.2022 CO MOŻNA, CZEGO NIE MOŻNA JEŚĆ] Archiwum
Środa Popielcowa 2021 wypada 17 lutego. Co można jeść w Środę Popielcową? Czy obowiązuje ścisły post?

Środa Popielcowa - ścisły post. Czy można jeść mięso? Ile posiłków można zjeść? [ŚRODA POPIELCOWA 02.03.2022]

Środa Popielcowa to dzień kończący karnawał, w którym - zgodnie z prawem kanonicznym kościoła katolickiego - obowiązuje ścisły post. Co to oznacza? Ile posiłków można zjeść i czy zjedzenie mięsa w środę popielcową jest ciężkim grzechem? Dowiedz się w dalszej części artykułu.

ŚRODA POPIELCOWA 2021. Czy można jeść mięso? Ile posiłków? [ŚCISŁY POST W ŚRODĘ POPIELCOWĄ]

Środa Popielcowa zwana Popielcem, to w kalendarzu katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Środa Popielcowa wypada między 5 lutego, a 10 marca. W tym dniu wierni nie są zobowiązani do uczestniczenia we mszy świętej. Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.

Zobacz tutaj:Środa Popielcowa w katedrze białostockiej. Głowy wiernych posypane popiołem (zdjęcia)

Popielec wiąże się również ze ścisłym postem. Co to oznacza? W ten dzień katolicy mają zakaz jedzenia pokarmów mięsnych, jeżeli nie chcą popełnić ciężkiego grzechu. To nie wszystko. Zgodnie z prawem kościelnym, zjeść mogą tylko jeden obfity posiłek w ciągu dnia. Osoby podchodzące bardziej ascetycznie do zagadnienia ścisłego postu odżywiają się niekiedy w Środę Popielcową jedynie chlebem i wodą.

Środa Popielcowa. Obowiązuje ścisły post - co można jeść, ile posiłków, czy można jeść mięso [ŚRODA POPIELCOWA 2022]

Post ścisły obowiązuje w Kościele łacińskim (rzymskim), także w Polsce, w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Post ścisły polegający na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków obowiązuje wszystkich od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia (1 posiłek do syta w ciągu dnia); wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia do końca życia. Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych. Zasady postu w Polsce określa Kodeks prawa kanonicznego:

Prawem o wstrzemięźliwości są związane osoby, które ukończyły czternasty rok życia, prawem zaś o poście są związane wszystkie osoby pełnoletnie, aż do rozpoczęcia sześćdziesiątego roku życia. Duszpasterze oraz rodzice winni zatroszczyć się o to, ażeby również ci, którzy z racji młodszego wieku nie związani jeszcze prawem postu i wstrzemięźliwości, byli wprowadzeni w autentyczny duch pokuty.” (kan. 1252).

W tradycyjnym katolicyzmie post ścisły obowiązuje w środę popielcową, piątki i soboty Wielkiego Postu, w Suche Dni, w Wigilię Zielonych Świąt i Bożego Narodzenia, oraz 7 grudnia.

Środa Popielcowa w cerkwi prawosławnej. Kiedy przypada w 2022? Co można jeść? Ścisły post w cerkwi prawosławnej

W prawosławiu nie ma Środy Popielcowej, jednak określone są zasady dotyczące postów.

Postrzegając osobę człowieka jako jedność ciała i duszy, Kościół prawosławny nalega na to, iż ciało musi być kształtowane i utrzymywane w dyscyplinie tak samo jak dusza. Stąd prawosławny kalendarz liturgiczny poprzetykany jest dłuższymi lub krótszymi okresami postu, występującymi zwłaszcza przed dużymi świętami.

W ciągu roku liturgicznego pojawiają cztery główne okresy długiego postu:

  • Post Filipowy (przed świętem Bożego Narodzenia) – trwa czterdzieści dni, od 14 listopada do 24 grudnia według kalendarza juliańskiego (27.11–06.01 według kalendarza gregoriańskiego).
  • Wielki post – rozpoczyna się siedem tygodni przed świętem Paschy.
  • Post Piotrowy – rozpoczyna się w poniedziałek, osiem dni po święcie Pięćdziesiątnicy, a kończy się 28 czerwca (11.07), w wigilię święta apostołów Piotra i Pawła; w zależności od daty świętowania Paschy, czas jego trwania waha się od jednego do sześciu tygodni.
  • Post Uspieński (przed świętem Zaśnięcia Bogarodzicy) – trwa dwa tygodnie, od 1 do 14 sierpnia (14.08–27.08).
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna