Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ŚRODA POPIELCOWA 2018. Obowiązuje post ścisły. Co można jeść. Popielec a Walentynki

dd/mac/aip
ŚRODA POPIELCOWA 2018. Obowiązuje post ścisły. Co można jeść. Popielec a Walentynki
ŚRODA POPIELCOWA 2018. Obowiązuje post ścisły. Co można jeść. Popielec a Walentynki Archiwum
Środa Popielcowa przypada w tym roku 14 lutego i rozpoczyna okres Wielkiego Postu. W tym dniu wierni zobowiązani są do wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych.

ŚRODA POPIELCOWA 2018. Obowiązuje post ścisły. Co można jeść. Popielec a Walentynki

W środę popielcową w trakcie nabożeństw kapłani będą posypywać głowy wiernych popiołem. Symbolizuje on kruchość ludzkiego życia. Dlatego kapłan mówi: „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” lub „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Zobacz także: ŚRODA POPIELCOWA 2018. Obowiązuje ścisły post. Co można jeść. Popielec a Walentynki

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły. To wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i ograniczenie się do trzech posiłków, w tym tylko jednego do syta.

ŚRODA POPIELCOWA 2018. Obowiązuje post ścisły. Co można jeść. Popielec a Walentynki

Środa Popielcowa, zwana Popielcem, to w kalendarzu katolickim pierwszy dzień Wielkiego Postu. Jest to dzień pokuty przypadający na 46 dni kalendarzowych (40-dniowy okres postu, bez wliczania niedziel) przed Wielkanocą. Środa Popielcowa jest więc świętem ruchomym mogącym wypaść w roku w dniach od 5 lutego do 10 marca. Nie jest to święto nakazane.

ŚRODA POPIELCOWA 2018. Obowiązuje post ścisły. Co można jeść. Popielec a Walentynki

Wielki Post kończy się Triduum Paschalnym, w czasie którego wierni wspominają mękę i śmierć Chrystusa, który po trzech dniach zmartwychwstanie. W tym roku święta wielkanocne katolicy będą obchodzić 16 kwietnia.

Środa Popielcowa 2018 - co można jeść? Obowiązuje ścisły post [ŚRODA POPIELCOWA 14.02.2018 CO MOŻNA, CZEGO NIE MOŻNA JEŚĆ]

Środa Popielcowa inicjuje ważny okres liturgiczny, dlatego Kościół zachęca, aby tego dnia wziąć udział w mszy świętej i posypać głowę popiołem. Niemniej zgodnie z prawem kanonicznym wierny, który nie będzie uczestniczył w nabożeństwie popielcowym, nie popełni grzechu ciężkiego.

ŚRODA POPIELCOWA 2018. Obowiązuje post ścisły. Co można jeść. Popielec a Walentynki

W tym roku walentynki wypadają w Środę Popielcową. Jak pogodzić oba te wydarzenia? Rozmawiamy o tym z ks. dr. Tomaszem Wojtalem, dyrektorem Ośrodka Spotkań i Formacji w Brennej.

W tym roku Popielec przypada 14 lutego, czyli w walentynki. Da się jakoś pogodzić oba te wydarzenia? Otwierająca Wielki Post Środa Popielcowa, w aspekcie religijnym, niewiele ma wspólnego z powszechnie rozumianymi obchodami walentynek. Jest tu kompletny brak synchronizacji. To dwie różne częstotliwości. Nie do pogodzenia. Środa Popielcowa jest jednym z dwóch dni w roku, kiedy obowiązuje post ścisły – jakościowy i ilościowy. Pokutny i postny charakter tego dnia wyklucza zatem wszelkie romantyczne kolacyjki czy raczenie się czekoladkami w kształcie serduszek.


Zobacz tutaj:Środa Popielcowa w katedrze białostockiej. Głowy wiernych posypane popiołem (zdjęcia)

Post ścisły polega na powstrzymaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków. Post ścisły polegający na powstrzymywaniu się od spożywania mięsa i pokarmów mięsnych oraz ograniczeniu posiłków obowiązuje wszystkich od 18. roku życia do rozpoczęcia 60. roku życia (1 posiłek do syta w ciągu dnia).

Sprawdź: Środa Popielcowa. Obowiązuje ścisły post. Co można jeść

Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych w Środę Popielcową i w Wielki Piątek obowiązuje od 14. roku życia do końca życia. Konferencje Episkopatu i ordynariusze mają prawo przez własne zarządzenia określać szczegóły zachowania postu. W Polsce post ścisły oznacza spożycie w ciągu dnia wyłącznie jednego posiłku do syta i dwóch niepełnych.

Grzech przeciwko Duchowi Świętemu to w teologii chrześcijańskiej jedyny grzech, o którym Jezus powiedział, że nie będzie odpuszczony. Mówią o nim słowa Ewangelii, np. św. Mateusza: "Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym".Katechizm Św. Piusa X rozróżnia sześć poszczególnych grzechów wymierzonych przeciwko Duchowi Świętemu:- o łasce Bożej rozpaczać;- przeciwko miłosierdziu Bożemu zuchwale grzeszyć;- uznanej prawdzie chrześcijańskiej się sprzeciwiać;- bliźniemu łaski Bożej zazdrościć;- na zbawienne napomnienia zatwardziałe mieć serce;- rozmyślnie trwać w niepokucieZOBACZ TEŻ:Ile kosztuje "co łaska" w Podlaskiem? Nawet 1600zł! Sprawdź kościelny cennikRejestr pedofilów i gwałcicieli online. Pedofile z Podlasia [ZDJĘCIA, LISTA PRZESTĘPCÓW, NAZWISKA]Wynagrodzenia w województwie podlaskim. Gdzie się zarabia najwięcej? [RANKING]

Ksiądz nie będzie miał wyboru. Za te grzechy nie dostaniesz ...

ŚRODA POPIELCOWA 2018. Obowiązuje post ścisły. Co można jeść. Popielec a Walentynki

Magazyn Informacyjny 8.02.2018

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna