Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stacje meteorologiczne zostały już zamontowane. Rolnicy wkrótce będą wspomagani przez internetową platformę doradztwa

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
W sierpniu na Podlasiu zamontowanych zostało 13 stacji meteorologicznych (po jednej w powiecie), które zostały włączone do ogólnokrajowej sieci stacji agrometeorologicznych w ramach współrealizowanego przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie projektu eDWIN
W sierpniu na Podlasiu zamontowanych zostało 13 stacji meteorologicznych (po jednej w powiecie), które zostały włączone do ogólnokrajowej sieci stacji agrometeorologicznych w ramach współrealizowanego przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie projektu eDWIN PODR Szepietowo
W sierpniu na Podlasiu zamontowanych zostało 13 stacji meteorologicznych w ramach projektu eDWIN (Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin). Platforma ta ma wspomagać rolników w podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony roślin. Projekt eDWIN to rolnictwo przyszłości.

Ostrzeżenia przed załamaniem pogody czy agrofagami, powiadomienia o możliwych zagrożeniach na polu, zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska, a nawet możliwość sprawdzenia, skąd pochodzi produkt i jakie środki były stosowane podczas uprawy – to przykładowe korzyści, jakie da wdrożenie ogólnopolskiego projektu eDWIN, którego pomysłodawcą jest Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Poznaniu, wykonywany we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. W połowie 2022 roku na rynku pojawi się aplikacja, która będzie mogła być wykorzystywana nie tylko przez rolników, samorządy, instytucje naukowe, ale także przez każdego z nas.

Celem projektu „Internetowa Platforma Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin” jest stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz ochrony roślin, co ma pozytywnie wpłynąć na jakość produkowanej w Polsce żywności.

W praktyce będzie to oprogramowanie poświęcone ochronie roślin. Aby była ona trafna i skuteczna, musi być oparta na wiedzy i odpowiednich danych. eDWIN będzie wspomagał rolników w podejmowaniu decyzji dotyczących ochrony roślin.

Dlatego w całej Polsce budowana jest sieć stacji meteorologicznych (łącznie będzie ich prawie 600). Dane ze stacji będą przetwarzane także przez modele, które pozwolą na przygotowanie sprecyzowanego pod daną uprawę komentarza agrometeorologicznego, dzięki któremu rolnik będzie mógł podjąć decyzję np. o terminie wysiewu konkretnej rośliny.

Jak informuje Alina Maciąg z Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Szepietowie, w sierpniu na Podlasiu zamontowanych zostało 13 stacji meteorologicznych (po jednej w powiecie), które zostały włączone do ogólnokrajowej sieci stacji agrometeorologicznych w ramach współrealizowanego przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie projektu eDWIN. Stacje te dokonują pomiaru temperatury i wilgotności powietrza, ilości opadów oraz kierunku i prędkości wiatru. Są to podstawowe i bardzo ważne parametry dla każdego rolnika mające wpływ na prognozowanie zagrożenia dla upraw ze strony agrofagów oraz wpływające na możliwość i skuteczność wykonywanych zabiegów środkami ochrony roślin.

Stacje meteorologiczne zostały zamontowane w 13 miejscowościach w województwie podlaskim:

  • Oszkinie pow. sejneński
  • Józefowo pow. suwalski
  • Turówka pow. augustowski
  • Karwowo pow. grajewski
  • Kumiała pow. sokólski
  • Knyszyn pow. moniecki
  • Zbucz pow. hajnowski
  • Pokaniewo pow. siemiatycki
  • Kiersnowo pow. bielski
  • Osipy pow. wysokomazowiecki
  • Stare Zakrzewo pow. zambrowski
  • Stare Bożejewo pow. łomżyński
  • Gromadzyn Wykno pow. kolneński

W powiecie białostockim nie zamontowano stacji, ponieważ takie urządzenie już istniało w Dobrzyniewie Dużym, z którego korzystała Terenowa Stacja Doświadczalna Instytutu Ochrony Roślin w Białymstoku.

Dzięki nowej platformie i aplikacji opracowanej w projekcie eDWIN powstaną cztery elektroniczne usługi:

  • Wirtualne gospodarstwo – usługa dotyczyć będzie zagadnień związanych ze wspomaganiem decyzji w zakresie stosowania środków ochrony roślin, udostępniania kalendarza agrometeorologicznego, monitoringu agrofagów – sygnalizowanie zagrożeń, udostępnianie informacji z obserwacji, rozpoznawanie agrofaga, wirtualna karta pola.
  • Śledzenie pochodzenia produktu – oznaczonych jako pochodzących z rolnictwa i stosowanych środków ochrony roślin, umożliwiające uzyskanie informacji przez konsumenta żywności na temat jakie chemiczne środki ochrony roślin i w jakim terminie były stosowane w przypadku danego produktu rolnego.
  • Raportowanie zagrożeń –usługa umożliwiająca generowanie raportów zarówno w formie tabelarycznej jak i graficznej, zawierających dane na temat zagrożeń chorobami i szkodnikami w rolnictwie i ogrodnictwie – z uwzględnieniem zakresu przestrzennego.
  • Udostępnianie danych meteorologicznych – usługa umożliwiająca pozyskanie danych meteorologicznych kluczowych dla rolnictwa i obszarów wiejskich. Użytkownicy tej usługi otrzymają dostęp do aktualnych danych meteorologicznych pochodzących z sieci stacji meteorologicznych. To z kolei pozwoli na prowadzenie analiz umożliwiających identyfikację cyklicznie powtarzających się zdarzeń, wysyłanie ostrzeżeń pogodowych czy określanie klęsk żywiołowych.

Czytaj też:
Sokoły. Powstaje centrum wystawienniczo-targowe. Będzie nowoczesne, wielofunkcyjne (zdjęcia)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna