MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stan zagrożenia epidemicznego odwołany od 1 lipca? Właśnie opublikowano projekt rozporządzenia. Gdzie i do kiedy trzeba nosić maseczki?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Do końca czerwca w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza nadal konieczne jest noszenie maseczek zakrywających usta i nos.
Do końca czerwca w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza nadal konieczne jest noszenie maseczek zakrywających usta i nos. Anna Shvets / Pexels
Po ponad 3 latach od wybuchu pandemii COVID-19, opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który przewiduje, że z 1 lipca 2023 r. zostanie odwołany stan zagrożenia epidemicznego obowiązujący w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 . Co to oznacza?

Spis treści

Koniec stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce od 1 lipca. Skąd taka decyzja?

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzono w Polsce 16 maja 2022 r. Wcześniej – od 20 marca 2020 roku do 15 maja 2022 – roku obowiązywał stan epidemii. We wtorek 2 maja 2023 r. opublikowano na stronach Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia, który zakłada zakończenie stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce.

W uzasadnieniu wskazano, że podjęcie decyzji o odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego umotywowane jest wnioskiem Głównego Inspektora Sanitarnego w tej sprawie. GIS zwrócił w nim uwagę m.in. na spadek liczby diagnozowanych zakażeń SARS-CoV-2, a także odnotowywanych zgonów i hospitalizacji.

Co zmieni się wraz ze zniesieniem stanu zagrożenia epidemicznego?

Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego oznacza, jak wskazano w uzasadnieniu projektu:

Zniesienie szczególnych rozwiązań związanych z tym stanem na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, co będzie miało również pozytywny wpływ na sektor gospodarki, w tym działalność mikroprzedsiębiorstw, małych i średnich przedsiębiorstw.

Odwołanie skutkować będzie jednocześnie uchyleniem aktu prawnego, który go ogłaszał, czyli rozporządzenia Ministra Zdrowia z 12 maja 2022 r.

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego od 30 kwietnia br. zniesiony został obowiązek noszenia maseczek w aptekach.

Nadal, na mocy tego rozporządzenia, do 30 czerwca, konieczne jest zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
ktl/ ann/

Zobacz też:

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Stan zagrożenia epidemicznego odwołany od 1 lipca? Właśnie opublikowano projekt rozporządzenia. Gdzie i do kiedy trzeba nosić maseczki? - Strona Zdrowia

Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna