Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stara kamienica do rozbiórki

Katarzyna Jabłonowska [email protected]
Kamienica przy ul. Waryńskiego 9 już wkrótce zostanie rozebrana. Niemal pewne jest, że nie będzie odbudowana.
Kamienica przy ul. Waryńskiego 9 już wkrótce zostanie rozebrana. Niemal pewne jest, że nie będzie odbudowana.
Białystok Robotnicy burzą właśnie jedną z przedwojennych kamienic przy ul. Waryńskiego. Budynek zniknie, bo urzędnicy chcą tam wybudować ulicę.

Kamienica z numerem 9 stoi na zachodnie pierzei ul. Wa-ryńskiego, w samym centrum miasta. Choć nie została wpisana do rejestru zabytków, jest niewątpliwie bardzo cenna pod względem historycznym - została zbudowana najprawdopodobniej jeszcze przed I wojną światową. Mało tego - stoi w jednym z nielicznych miejsc przypominających jeszcze przedwojenny Białystok.
Niestety znaczenie budynku nie uchroniło go przed dewastacją, której przez długie lata przypatrywały się władze miasta i w końcu - trwającą właśnie rozbiórką. Choć pierwsze sygnały o złym stanie technicznym budynku pracownicy nadzoru budowlanego przedstawili w 1995 roku, to urzędnicy nie zdecydowali się na remont. Jak twierdzą, kosztowałby więcej niż całkowita odbudowa.

Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego

Szkoda, że w Białymstoku nadal mamy praktykę burzenia starych, brzydkich budynków i zastępowanie ich nowymi, ale jeszcze brzydszymi. Szczelnie zabudowana, wąska ul. Waryńskiego to jedyny fragment pokazujący jak wyglądał przedwojenny Białystok. Nie wolno tego niszczyć. Należy to odbudować!

- Rzeczywiście już w 1995 r. wiadomo było, że jest źle. Stan kamiennicy pogorszył się jeszcze bardziej po pożarze, który wybuchł tam w tym samym roku. Naruszona została wówczas konstrukcja. Ostatnio stan był już tak fatalny, że budynek groził zawaleniem - mówi Eugeniusz Zysk, p.o. dyrektor Zarządu Mienia Komunalnego.
Jednak to tylko jeden z powodów, dla którego budynek wkrótce zniknie. Jak się dowiedzieliśmy, planiści chcieliby, by akurat w miejscu gdzie dziś stoi zabytkowy budynek, w przyszłości powstała ulica, która połączyłaby ul. Częstochowską i Przejazd: - Będzie ona stanowiła niezbędny objazd ul. Lipowej. Miasto musi funkcjonować, więc, potrzeby komunikacyjne są w tym wypadku ważniejsze niż stary budynek - mówi Andrzej Nowakowski, Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna