Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stary Rynek w Łomży miał być oddany do użytku w 2021 roku. Prace rewitalizacyjne jednak nadal trwają. Po czyjej stronie leży wina?

Kamil Rykaczewski
Kamil Rykaczewski
Do końca 2021 roku miały potrwać prace rewitalizacyjne Starego Rynku w Łomży. Tak się jednak nie stało, a miejsce do rekreacji i wypoczynku stanowi jeden wielki plac budowy. Mieszkańcy nie kryją swojej irytacji i żądają szybkiego zakończenia prac remontowych.

Na początku 2020 roku Urząd Miasta Łomża podpisał z firmą Granit umowę na rewitalizację Starego Rynku. To miała być jedna z ważniejszych inwestycji infrastrukturalnych realizowana przez łomżyński ratusz.

To kluczowa inwestycja w sercu Łomży, z niecierpliwością wyczekiwana przez mieszkańców, która zmieni oblicze tej części miasta, stając się doskonałym miejscem do rekreacji i wypoczynku całych rodzin. Niewątpliwie jej zakończenie wpłynie też na ożywienie naszej starówki, na co liczą głównie okoliczni przedsiębiorcy – oznajmił wiceprezydent Andrzej Garlicki

Po odsłonięciu nawierzchni okazało się, że Stary Rynek skrywa wiele tajemnic. Pracownicy budowlani natrafili na wykopaliska, zawierające fragmenty średniowiecznych murów, ceramikę, czy narzędzia z różnych epok. Z uwagi na ogromną wartość historyczną wykopalisk prace modernizacyjne wstrzymano aż do odwołania. Spowodowało to ponad roczny przestój w realizacji inwestycji.

Po upływie 12 miesięcy dotychczasowy wykonawca dostarczył nową kalkulację cen. Z uwagi na przepisy prawa zamówień publicznych łomżyński ratusz musiał wypowiedzieć umowę. Konieczne było ogłoszenie kolejnego przetargu. Zamieszanie ze znalezieniem nowego wykonawcy spowolniło prace modernizacyjne o kolejne kilka miesięcy. Pod koniec marca 2022 roku przetarg wygrała lokalna firma „Kafil”.

Mieszkańcy Łomży, którzy początkowo z zaciekawieniem obserwowali pracę archeologów, zaczynają się niecierpliwić.

Szkoda, że to trwa tak długo. W trakcie wakacji nie mogliśmy się tu spotykać ze znajomymi. Musieliśmy szukać innych miejsc. Było to uciążliwe – powiedział nam Kuba, uczeń jednej z łomżyńskich szkół średnich.

Łomżyńska Spółdzielnia Mieszkaniowa szuka oszczędności, więc... ograniczy mieszkańcom dostęp do ciepłej wody

Irytujący jest fakt, że przez ponad dwa lata nie dokończono remontu. Tyle pieniędzy już na to przeznaczono, a koszty cały czas rosną. Jest to niedopuszczalne. Przez to cierpią nie tylko mieszkańcy, ale i miasto - stwierdziła Pani Grażyna, mieszkająca w Łomży od 58 lat.

Koszt rewitalizacji Starego Rynku przekroczył 9 milionów złotych. To o dwa milionach złotych więcej niż początkowo planowano. Modernizacja była możliwa dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej. Ponad 5 milinów złotych stanowi dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Stary Rynek ma zostać oddanych do użytku do końca września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna