Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stek wołowy i stek z tuńczyka. Przepisy, który pokochasz. Sprawdź, jak je zrobić i jakie wybrać mięso

Ewa Bochenko
Przepis na stek wołowy wbrew pozorom jest prosty. To czy zachwyci podniebienia gości zależy od tego jakie mięso wybierzemy i na czym go usmażymy. Podpowiadamy jak go przygotować, żeby zawsze był udany. Zdradzimy tez jak zrobić pyszny stek z tuńczyka

Stek wołowy jest jedną z najbardziej wyrafinowanych potraw, ale przepis na to danie nie jest wcale taki trudny. Z tego artykułu dowiesz się, z czego i jak zrobić steki wołowe oraz z tuńczyka, na czym i ile je smażyć, a także z czym podawać. Smacznego!

Z czego zrobić stek wołowy?

Najbardziej wartościową ale też i najdroższą częścią tuszy wołowej jest polędwica, zwana też ligawą - to ta, z której robiony jest tatar. I to ją powinniśmy wybrać, jeśli chcemy przyrządzić stek wołowy, który się zawsze uda. Jednak nie cała polędwica nadaje się do tego dania, chodzi o jej mały wycinek z samego końca.

Najlepszy stek wołowy jest z samego końca polędwicy
Najlepszy stek wołowy jest z samego końca polędwicy

Stek wołowy z antrykotu

Stek z wołowiny można również zrobić z antrykotu. To mięso jest mięśniem przylegającym do kręgosłupa. Zawiera on fragmenty tłuszczu, który sprawia, że steki z antrykotu są soczyste i delikatne.

Stek wołowy może być z antrykotu
Stek wołowy może być z antrykotu Dcollard

Stek z rostbefu

Możemy też kupić na stek rostbef, czyli mięso z lędźwiowej części wołu. Ważne, by było najlepszej jakości. Mamy dzięki temu połowę sukcesu do udanego obiadu.

Stek wołowy można zrobić także z rosbefu
Stek wołowy można zrobić także z rosbefu

Druga połowa to patelnia, na której usmażymy stek. Do przyrządzania dania używa się patelni ze stali nierdzewnej lub żeliwnej. Do smażenia steków nie nadaje się patelnia teflonowa.

Na czym smażyć stek?

Steki najlepiej smażyć na maśle klarowanym, ale może być też do tego użyty olej rzepakowy. Stek smaży się w wysokiej temperaturze (około 150°C). Trzeba też pamiętać, że nie wolno wkładać mięsa na zimną patelnię. Cały sekret tkwi w tym, by w środku steku zamknąć czysty smak mięsa, a to dzieje się właśnie po zetknięciu mięsa z rozgrzanym tłuszczem.

To nie wszystko. Mięso na steki trzeba wyjąć z lodówki pół godziny przed przygotowaniem. Powinno mieć temperaturę pokojową.

Przepis na idealny stek wołowy

Wybrane mięso położyć na rozgrzanej patelni z tłuszczem. Nie wolno nakłuwać go w trakcie smażenia. Nie wolno też przewracać steków widelcami, bo mogą uszkodzić powłokę, przez co wypłynie z nich sok i stracą swoją soczystość.

Przepis na idealny stek wołowy wcale nie jest trudny
Przepis na idealny stek wołowy wcale nie jest trudny

Ile smażyć stek?

Ile czasu smażymy stek? Na każdy 1 cm grubości odliczamy 1 minutę z każdej strony. Wtedy otrzymujemy stek medium/medium-rare.

Aby uzyskać stek wołowy well done trzeba go albo dłużej smażyć na małym ogniu, albo dopiec w piekarniku. Stek rare smaży się odrobinę krócej.

Dopiero po usmażeniu przyprawiamy mięso. Solą i czarnym pieprzem. Nie kroimy steku od razu po zdjęciu z patelni, ponieważ spowoduje to gwałtowny wyciek soków. Mięso trzeba odstawić na około 5 minut, aby stek przestał wrzeć. I gotowe.

Jak przygotować perfekcyjny stek w domu?

Z czym podawać stek?

Stek można podawać na przykład ze smażonymi pieczarkami. Przepis na nie jest niezwykle prosty. Oczyszczamy i myjemy pieczarki, kroimy w około centymetrową kostkę i wrzucamy na rozgrzany tłuszcz. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem. Chętni mogą wrzucić na początku smażenia liść laurowy i ziele angielskie.

Wykwitnie będzie, gdy stek wołowy zaserwujemy z sosem truskawkowym. Jak go przyrządzić? Owoce rozdrabniamy, mieszamy z octem balsamicznym (1/3 szklanki na 25 dag owoców). Wszystko gotujemy przez około 5 minut. Na koniec dodajemy szklankę jogurtu naturalnego i gotujemy jeszcze 2 minuty. Przyprawiamy pieprzem, sokiem z cytryny, solą i cukrem.

Jako warzywne dodatki sprawdzą się puree z pietruszki, marchewki, selera czy po prostu z tradycyjnych ziemniaków.

Ze stekiem świetnie się też komponują karmelizowane owoce.

Stek z tuńczyka - przepis i przygotowanie

Stek nie musi być tylko wołowy. Ciekawą odmianą będzie stek z tuńczyka, przyrządzony przy użyciu jedynie soli, pieprzu, łyżki oliwy i patelni grillowej. Wykorzystując nasz przepis na stek z tuńczyka, możecie być pewni, że zawsze się uda:

Stek z tuńczyka to ciekawa odmiana w porównaniu do steku wołowego
Stek z tuńczyka to ciekawa odmiana w porównaniu do steku wołowego

Składniki:

  • polędwica z tuńczyka pokrojona na plastry o grubości 3 cm
  • sól gruboziarnista
  • czarny pieprz świeżo mielony
  • oliwa z oliwek

Przygotowanie:

Polędwica z tuńczyka przed grillowaniem musi nabrać temperatury pokojowej, więc trzeba ją wyjąć z lodówki około 30 minut przed przygotowaniem. Tuńczyka lekko myjemy pod zimną wodą, oliwą z oliwek smarujemy steki delikatnie z każdej strony, po bokach także. Solimy, pieprzymy. Odkładamy na 30 minut.

Patelnię grillową mocno rozgrzewamy, kładziemy stek z tuńczyka. Grillujemy z każdej strony po 2-2,5 minuty. Gotowe.

Stek z tuńczyka jest bardzo łatwy w przygotowaniu
Stek z tuńczyka jest bardzo łatwy w przygotowaniu

Jak zrobić stek? Przepis restauratora. W czym tkwi tajemnica dobrego smaku?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna