Strajk nauczycieli 2019. Internauci komentują największy strajk nauczycieli w historii [08.04.2019]

agada, Bartosz Wojsa, Paweł Brzeźniak (AIP)Zaktualizowano 
Strajk nauczycieli 2019. Internauci komentują największy strajk nauczycieli w historii. Zobaczcie najciekawsze opinie. Polska Press/ Canva
W poniedziałek (8 kwietnia) rozpoczął się ogólnopolski bezterminowy strajk nauczycieli. Największy strajk od 1993 roku! W mediach społecznościowych trwają zagorzałe dyskusje. Zobaczcie najciekawsze komentarze naszych Internautów.

Strajk nauczycieli 2019. Internauci komentują największy strajk nauczycieli w historii [08.04.2019]

Nauczyciele strajkują, bo uważają, że podwyżki, jakie zaproponowała im minister edukacji, są zbyt niskie. Nie doszło do porozumienia pomiędzy nauczycielami a Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Strajk nauczycieli 2019. Ile potrwa?

Nie wiadomo, jak długo nauczyciele będą strajkować, mówi się jedynie, że „do odwołania”. Można zakładać, że do dnia, kiedy porozumieją się z MEN.

Na czym strajk nauczycieli polega?

Nauczyciele nie będą wypełniali swoich obowiązków zawodowych. Mogą być obecni w szkole, ale przestaną opiekować się dziećmi, prowadzić lekcje czy zajmować się dokumentacją. To sprawi, że opiekę nad podopiecznymi będzie musiał zorganizować dyrektor.

Co z egzaminami?

Strajk, który ma zgodnie z planem rozpocząć się 8 kwietnia, prawdopodobnie doprowadzi do paraliżu egzaminów państwowych: gimnazjalnych i ósmoklasisty, które przypadają kolejno na terminy 10-12 kwietnia i 15-17 kwietnia.

Czy dzieci będą miały zapewnioną opiekę podczas strajku nauczycieli?

To, czy szkoła w jakikolwiek sposób zapewni dzieciom opiekę na czas nauczycielskiego strajku, zależy tak naprawdę od każdej placówki z osobna. Nie ma bowiem przepisów, które wskazywałyby, co zrobić w tego typu sytuacji. Należy jednak zakładać, że w placówkach oświatowych, w których mobilizacja do strajku jest duża, znalezienie osób, które zajmą się dziećmi, będzie trudnym zadaniem. Wówczas placówka może zwyczajnie poprosić rodziców o to, by sami zorganizowali dzieciom opiekę. Rodzice powinni być przygotowani, że dzieci nie tylko mogą nie mieć zapewnionej opieki, ale również posiłki nie będą w szkole wydawane. Wszystko zależy od placówki. Zanim więc wyślemy dziecko do szkoły, gdzie ma zjeść obiad, warto się zorientować, czy danie otrzyma. Nieczynne mogą być też świetlice, bo w nich również pracują nauczyciele.

Czy nauczyciele otrzymają wypłatę za strajk?

Przepisy dotyczące tego, czy nauczyciele mogą otrzymać wypłatę mimo strajku, mówią jasno: nie mogą. „W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy, pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia. Okres przerwy w wykonywaniu pracy wlicza się do okresu zatrudnienia w zakładzie pracy” - czytamy w art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 roku o rozwiązywaniu sporów zbiorowych. Oznacza to, że pracownicy, którzy uczestniczą w akcji strajkowej, nie mają prawa do wynagrodzenia za ten czas. Również działacze związkowi, którzy zostali zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy z powodu pełnionej funkcji, nie zachowują prawa do wynagrodzenia za czas akcji strajkowej. Dotyczy to zarówno nauczycieli, jak i pracowników niepedagogicznych. Wypłata - zgodnie z prawem - za czas strajku należy się tylko tym, którzy nie przystąpią do protestu. Wynagrodzenie w takim wypadku będzie przysługiwało za pozostawanie w gotowości do pracy - czytamy w art. 81 Kodeksu pracy. Ustawa o sporach zbiorowych mówi ponadto, że komitet strajkowy powinien sporządzić listę pracowników, którzy uczestniczą w akcji strajkowej. Osoby z tej listy nie są uprawnione do wynagrodzenia za pracę.

ZOBACZ TEŻ MEMY O STRAJKU NAUCZYCIELI:

Strajk nauczycieli 2019. Internauci śmieją się z protestu na...

CO ZROBIĆ Z DZIECKIEM PODCZAS STRAJKU NAUCZYCIELI?

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli 2019. Internauci komentują największy strajk nauczycieli w historii [08.04.2019] - Kurier Poranny

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 213

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
G
Gość

Jakim prawem??!! Pracujecie tak mało a ubiegacie się o tak wiele??!!! Hańba i wstyd!!!! Polski rząd nie powinien nawet rozważać takiej opcji!!!!!! ZADBAJCIE O POLSKĘ, SŁUŻBY ZDROWIA, DROGI, o JAKOŚĆ ŻYCIA NAS POLAKÓW W NASZYM KRAJU A NIE O TO ŻE NAUCZYCIEL KTÓRY NIC NIE ROBI ( AHH TAKĄ WYCZERPUJĄCĄ PRACĄ) (WSTYD!!!!) MA DOSTAWAĆ TAK WIELE ZA NIC!!!!! WSTYD I HAŃBA DLA WAS!!!!

W
Wiktoria

Jakim prawem mają dostać podwyżki? Siedzą w szkole 4-6h, nic nie robią, czasem zdarzy im się konferencja, za co mają to dostać? Nauczyciele wf nie powinni zarabiać nawet 2 tysięcy!!!! Są ludzie którzy pracują ciężej!!! Chociażby górnicy którzy ryzykują życiem, to oni powinni dostać podwyżki!!! Dzięki nim mamy czym palić w piecach! Rozumiem podwyżki po to żeby zachęcić ludzi do wybrania tego zawodu ale ludzie! Masowo pchają się ludzie na studia żeby być nauczycielami wiedząc jakie są stawki! Przeznaczcie te pieniądze na coś słusznego, chociażby służby zdrowia, drogi, o to żeby nasza Polska wyglądała, to nasz kraj trzeba o niego dbać a nie o nauczycieli którzy chcą zarabiać ile? 3 tysiące za siedzenie jak pączek w maśle ?? Proszę was... nawet nie powinniście rozważać ich propozycji!!!

G
Gość

Dziś słyszałam , że nauczycielka z piękną miną decydując się sklasyfikować maturzystów na zakończenie roku otrzymała prezenty w postaci biżuterii firmy kruk, kosz kwiatów i kilkanaście pięknych bukietów. Czy to było podziękowanie rodziców za możliwość przystąpienia dzieci do egzaminu maturalnego? Czy błaganie o klasyfikację????Myślę, że należy powiadomić CBS

G
Gość
2019-04-28T17:20:37 02:00, Gość:

Skandalem jest, że o kasę walczą Ci pracujący 18 godz, tygodniowo. Wielu wykształconych obywateli RP zarabia tyle samo lub mniej za 40 godz. Przygotowywanie się do zajęć mmm mm.....nauczyciel wf robi fiołki w domu, plastyki ..figurki z kasztanów A muzyki ćwiczy głos czy dzieli nuty??? A reszta skoro musi się przygotowywać tzn. że nie posiada wiedzy!!!! Skandalem jest, że nie uczą tylko wymagają A za tym idą korepetycje. My rodzice słono za nie płacimy A gdzie rachunki????Rozliczają się z fiskusem????? Wycieczki...kolejny temat...często zagraniczne i jeżdżą za free!!! Zebranie z rodzicami, rada pedagogiczna 1×W miesiącu ma spożytkować pozostałe 22 godziny? Ktoś kto powinien być przykładem mieć moralny kręgosłup decyduje, że nie skwalifikuje maturzystów??? Decyduje o być albo nie być młodego człowieka?? Myśli co mają zrobić rodzice, których dziecko nie pójdzie do przedszkola czy szkoły bo strajkują?? Dlaczego strajkująca PIELĘGNIARKA nie odejdzie od pacjenta, dlaczego strajkujący POLICJANT jedzie na patrol, dlaczego strajkujący STRAŻAK gasi pożar???NAUCZYCIELU!!!!! PRACUJ 40 GODZ TYGODNIOWO, MIEJ 26 DNI URLOPU, NIE MIEJ PRZYWILEJU URLOPU ZDROWOTNEGO, PRACUJ W AKORDZIE Z 15 MINUTOWĄ PRZERWĄ A PRZEDE WSZYSTKIM UDERZ SIĘ W PIERŚ ...CO ROBISZ??DOPIERO WTEDY DOMAGAJ SIĘ WIĘCEJ. Nie stań na mojej drodze......bo życia Ci nie będę ratować

To co sobą reprezentujecie pseudo pedagodzy ....to średniowiecze, pospólstwo i hańba!!! Nie jesteście godni uczyć naszych dzieci!!! Z wielu powodów.. po pierwsze często są inteligentniejsze, po drugie same zgłebiają wiedzę, więc często Was zaskakują, po trzecie biorą udział w olimpiadach, o których nie macie pojęcia.I jak Was określić? Tylko z wychowania piszę przez duże W. Nie zasługujecie nawet na małe

G
Gość
2019-04-28T16:43:17 02:00, Kolo:

Nauczyciele program nauczania przygotowywać w wakacje a nie brać kasę za nic nie robienie koniec ściemniania jak wy to ciężko harujecie po godzinach. 18 godzin to jest tylko dwa dni pracy po 8 godzin i jeszcze dwie godzinki, to co robicie w pozostałe dni tygodnia? wasze sprawdziany tyle sprawdzacie bo o tym słynnym przygotowywaniu się to już nie lejcie bo to wstyd żeby nauczyciel z """"" wykształceniem """"" przygotowywał się i przygotowywał czegoś tam chyba się na tych studiach nauczyliście się a w wakacje nie dali byście rady się pouczyć przygotować . Może jednak zawinąć rękawy i do roboty się wziąść żeby dzieciaki nie chodziły na korepetycje bo to świadczy o jakości i waszego nauczania mój syn chodzi do szkoły i np z historii nauczyciel wogóle nic ale to nic nie robi przychodzi na lekcje wyciąga laptopa i jedzie a dzieciaki grzebią w telefonach albo grają w karty nadmienie że szkoła szczyci się tytułem jednej z lepszych szkół z kolei z informatyki nie mają od trzech lat żadnej książki no parodia nauczyciel żadnej nie wybrał do realizacji programu klasa o profilu informatycznym . Jak pytam jak mam was popierać pójdę się poskarżyć na nauczycieli dziecko będzie miało przerąbane nic się nie odzywać to program jest nie realizowany w kółko jakieś nieobecności nauczycieli zastępstwa- czyli siedzenie i zajmowanie się sobą. JAK WAS POPIERAĆ JAK WAS POPIERAĆ SIĘ PYTAM ZA CO MAJĄ BYĆ TE PODWYŻKI ZA CO?????

W ten strajk toście się wjebali , dopiero teraz na wasze życzenie powinni wam się wziąść za dupy i powinni was pogonić do pożądanej roboty minimum 1/3 zwolnić pomylili się z zawodem

Wstyd i hańba!!!!!!

G
Gość

Skandalem jest, że o kasę walczą Ci pracujący 18 godz, tygodniowo. Wielu wykształconych obywateli RP zarabia tyle samo lub mniej za 40 godz. Przygotowywanie się do zajęć mmm mm.....nauczyciel wf robi fiołki w domu, plastyki ..figurki z kasztanów A muzyki ćwiczy głos czy dzieli nuty??? A reszta skoro musi się przygotowywać tzn. że nie posiada wiedzy!!!! Skandalem jest, że nie uczą tylko wymagają A za tym idą korepetycje. My rodzice słono za nie płacimy A gdzie rachunki????Rozliczają się z fiskusem????? Wycieczki...kolejny temat...często zagraniczne i jeżdżą za free!!! Zebranie z rodzicami, rada pedagogiczna 1×W miesiącu ma spożytkować pozostałe 22 godziny? Ktoś kto powinien być przykładem mieć moralny kręgosłup decyduje, że nie skwalifikuje maturzystów??? Decyduje o być albo nie być młodego człowieka?? Myśli co mają zrobić rodzice, których dziecko nie pójdzie do przedszkola czy szkoły bo strajkują?? Dlaczego strajkująca PIELĘGNIARKA nie odejdzie od pacjenta, dlaczego strajkujący POLICJANT jedzie na patrol, dlaczego strajkujący STRAŻAK gasi pożar???NAUCZYCIELU!!!!! PRACUJ 40 GODZ TYGODNIOWO, MIEJ 26 DNI URLOPU, NIE MIEJ PRZYWILEJU URLOPU ZDROWOTNEGO, PRACUJ W AKORDZIE Z 15 MINUTOWĄ PRZERWĄ A PRZEDE WSZYSTKIM UDERZ SIĘ W PIERŚ ...CO ROBISZ??DOPIERO WTEDY DOMAGAJ SIĘ WIĘCEJ. Nie stań na mojej drodze......bo życia Ci nie będę ratować

K
Kolo

Nauczyciele program nauczania przygotowywać w wakacje a nie brać kasę za nic nie robienie koniec ściemniania jak wy to ciężko harujecie po godzinach. 18 godzin to jest tylko dwa dni pracy po 8 godzin i jeszcze dwie godzinki, to co robicie w pozostałe dni tygodnia? wasze sprawdziany tyle sprawdzacie bo o tym słynnym przygotowywaniu się to już nie lejcie bo to wstyd żeby nauczyciel z """"" wykształceniem """"" przygotowywał się i przygotowywał czegoś tam chyba się na tych studiach nauczyliście się a w wakacje nie dali byście rady się pouczyć przygotować . Może jednak zawinąć rękawy i do roboty się wziąść żeby dzieciaki nie chodziły na korepetycje bo to świadczy o jakości i waszego nauczania mój syn chodzi do szkoły i np z historii nauczyciel wogóle nic ale to nic nie robi przychodzi na lekcje wyciąga laptopa i jedzie a dzieciaki grzebią w telefonach albo grają w karty nadmienie że szkoła szczyci się tytułem jednej z lepszych szkół z kolei z informatyki nie mają od trzech lat żadnej książki no parodia nauczyciel żadnej nie wybrał do realizacji programu klasa o profilu informatycznym . Jak pytam jak mam was popierać pójdę się poskarżyć na nauczycieli dziecko będzie miało przerąbane nic się nie odzywać to program jest nie realizowany w kółko jakieś nieobecności nauczycieli zastępstwa- czyli siedzenie i zajmowanie się sobą. JAK WAS POPIERAĆ JAK WAS POPIERAĆ SIĘ PYTAM ZA CO MAJĄ BYĆ TE PODWYŻKI ZA CO?????

W ten strajk toście się wjebali , dopiero teraz na wasze życzenie powinni wam się wziąść za dupy i powinni was pogonić do pożądanej roboty minimum 1/3 zwolnić pomylili się z zawodem

m
mgr

„Z szacunku dla samych siebie.." polski nauczycielu - kończ waść wstydu sobie oszczędź - już czas pamiętać o prawach uczniów...?

G
Gość

Jestem a raczej byłam nauczycielką z ponad 15 letnim stażem, 5 lat od rozpoczęcia naszego protestu, znalazłam chwilkę na napisanie kilku zdań wspomnień. Zrezygnowałam jak i wielu moich znajomych z pracy w szkole po nieudanych negocjacjach naszego związku z totalitarnym rządem PIS. Szczęśliwie koleżanka która uczyła biologi w lokalnym liceum pomogłam nam w znalezieniu pracy u siebie w firmie, zajymujące się produkcją ekologicznej paszy dla świń i bydła. Praca na początku nie była zła, dzięki mojej wiedzy eksperckiej zdobytej przez lata nauczania techniki i wielu kursom zawodowym zajmowałam się zszywaniem worków z paszą.

Dzięki pracy w systemie 40 godzinnym tygodniowo, zaoszczędziłam dużo czasu , skończyły się rady pedagogiczne, wycieczki, zebrania z rodzicami i sprawdzanie kartkówek. Kartkówek robiłam mało ze względu na specyfikę przedmiotów którym poświęciłam najlepsze 15 lat mojego życia , techniki i przygotowania do życia w rodzinie. Po pracy jadłam kanapki z jajkiem, piłam piwo, to było życie, do czasu.

Sytuacja w pracy pogorszyła się z chwila kiedy nasza obecna szefowa a dawna koleżanka sprzedała się totalitarnym rządom PiS i wprowadziła nową linie produktów. Były to biodegradowalne jednorazowe kuwety dla kotów „Donald”, wykupiła reklamę w TVP i zatrudniła w celach marketingowych kota prezesa Kaczyńskiego, szmata ! .

Kuwety stały się hitem eksportowym, na rynku brytyjskim w poziomie sprzedaży podobno wyprzedza nas tylko jakaś firma produkująca slidery z wykorzystaniem nanotechnologii. Kolega wuefista który pracuje przy mieszalniku powiedział, że nasza pasza wcale nie jest taka ekologiczna bo wpierdalamy tonę oleju palmowego na 2 tony produktu, ale czego można się spodziewać po takiej dziwce z PIS.

Najgorsze co mogło się przytrafić Polsce to rządy tego kurdupla wraz ze swoją świtą. Patrzą tylko jak nam utrudnić życie. Dzięki obiektywnej i opiniotwórczej telewizji TVN mamy jeszcze dostęp do prawdziwych informacji. Dzisiaj w dzień dobry TVN widziałam parę miłych przedsiębiorczych młodych transwestytów którzy zostali zmuszeni do bankructwa przez rządy tych nie liczących się z demokracją ludzi. Bardzo smutna historia, założyli po skończonych studiach politologicznych spółdzielnie pracy socjalnej, były przecieki od naszych ludzi z KODu , że PiS zamierza zwiększyć VAT na prezerwatywy. Zdobyli dotacje z UE i kredyty na sfinansowanie produkcji ponad 2 metrowych penisów w biało czerwonych barwach z napisem Konstytucja. Biznes plan był zapięty na ostatni guzik, po wprowadzeniu zwiększonej stawki VAT na prezerwatywy, był by to nowy symbol demokracji i sprzedawał by się jak ciepłe bułeczki. Niestety PiS w ostatnim momencie zmienił ustawę i nie zwiększył stawki VAT na prezerwatyw tylko zmniejszył na leki na potencję. Firma upadła, a w magazynie zostało ponad tysiąc chujowych produktów.

W tym kraju jest więcej demonów niż w Apokalipsie świętego Jana.

Są też małe pozytywy, stałam wczoraj w długiej kolejce po orzeczenie o umiarkowanym stopniu upośledzenia. Nowa forma walki z totalitarnym reżimem , na dawny program 500 który obecnie nosi nazwę 500euro nie mam szans aplikować, próbuje zrujnować budżet państwa w inny sposób. Miałam pewne obawy, wprawdzie mam 52 lata ale wyglądam na góra 51, jednak udało się zdobyć to czego potrzebowałam, dodatek do pensji. Kiedy wychodziłam z foyer lokalnego oddziału ZUS, spotkałam małą dziewczynkę rozdająca biało czerwone kwiaty przechodnią.

A ty jak masz na imię? Spytałam.

Moje imię to dobra zmiana odpowiedział dziewczynka.

O, ty, kurwa, pizdo! Rzekłam, wyplułam gumę i odeszłam nucąc

„Przeżyj to sam, przeżyj to sam

Nie zamieniaj serca w twardy głaz”

J
Ja
2019-04-17T15:05:32 02:00, ktos:

W ogole nie popieram nauczycieli w tym co robia! Dzis nie ma zaangazowania ponad norme....zrobic co zrobic nieważne jak byle do dzwonka i problem z głowy ale kasy wiecej uuuuu to pierwsi w kolejce! Nie obrazajac straszych wiekiem i doswiadczeniem nauczycieli ktorzy zostaja we wspomnieniach na cale zycie....reszta to chołota!!!

Tak, też tak myślę

J
Ja
2019-04-17T14:58:48 02:00, Kasia:

Ciekawe czy ze swoich podwyżek oddadza nam nasze straty ktore my jako rodzice takze teraz ponosimy nie pracujac tylko siedzac z dziecmi w domu...cala polska gospodarka przez was leży!!! Sumienia nie macie...Trudno wam bedzie dobre imię odzyskac...

Zapomnij ☹️

Myślą tylko o sobie

J
Ja
2019-04-17T14:58:48 02:00, Kasia:

Ciekawe czy ze swoich podwyżek oddadza nam nasze straty ktore my jako rodzice takze teraz ponosimy nie pracujac tylko siedzac z dziecmi w domu...cala polska gospodarka przez was leży!!! Sumienia nie macie...Trudno wam bedzie dobre imię odzyskac...

To prawda

Swój status zniweczyli

To teraz jedynie zbiorowisko "małych ludzi"

J
Ja
2019-04-24T19:03:36 02:00, Gość:

Nauczyciele do lasów podlewać drzewa to by było dobre odechciało się strajkować

Otóż to

G
Gość

Nauczyciele do lasów podlewać drzewa to by było dobre odechciało się strajkować

m
mgr

STRAJKUJĄCY NAUCZYCIELU ZAPRASZAM NA WOLNY RYNEK PRACY! Osiem klas to bardzo dobra podstawa programowa dla młodego człowieka, dzieci powinien uczyć przede wszystkim nauczyciel a nie korepetytor, zacznijcie zwalnianie z pracy złych i niedouczonych nauczycieli - to konieczność, podwyżki tylko za jakość i wyniki nauczania dla nauczycieli

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3