Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strajk nauczycieli 2019. Jest ostateczny termin. ZNP podjął decyzję o strajku włoskim

Julita Januszkiewicz (aip)
W większości białostocki szkól trwa strajk włoski
W większości białostocki szkól trwa strajk włoski Anatol Chomicz
Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego zebrał się dzisiaj, aby przypieczętować rozpoczęcie protestu włoskiego w szkołach. - w Białymstoku co najmniej 90 procent szkół przystąpiło do takiej formy strajku - szacuje Andrzej Gryguć, prezes podlaskiego okręgu ZNP. Ich budynki są oflagowane, pojawiły się plakaty informujące.Nauczyciele nie będą jeździć na długie wycieczki, nie poprowadzą kółek zainteresowań.

- Chcemy prosić nauczycieli o to, aby nie podejmowali się tych czynności, które nie leżą w zakresie ich zadań i które wprost nie wynikają z umowy podpisanej z kierownikiem zakładu pracy – apelował szef ZNP Sławomir Broniarz. Protest prawników oświaty rozpocznie się już w środę.

Broniarz podkreślił, że nie jest to „strajk”, a „protest włoski”. - Jest to protest w obronie podstawowych praw pracowniczych nauczycieli i tych którzy pracują w szkołach, przedszkolach i w placówkach oświatowo-wychowawczych (..) Jest to protest w obronie godności naszego zawodu, a jednocześnie chcemy żeby wynagrodzenia nauczyciela było wprost proporcjonalne z efektem tego co nauczyciele robią – mówił.

Protest włoski oznacza m.in. koniec z bezpłatnym prowadzeniem kół zainteresowań, sobotnimi wyjazdami na konkursy z uczniami, czy pisaniem i koordynowaniem projektów unijnych. Forma przyjętego protestu zakłada również, że nauczyciele przestaną doposażać szkoły z własnych pieniędzy. Nauczyciele będą pracować tylko przez 40 godzin tygodniowo.

Andrzej Gryguć, prezes podlaskiego okręgu ZNP szacuje, że w Białymstoku co najmniej 90 procent szkól przystąpiło do strajku włoskiego.

- Będzie bardzo podobnie wyglądało jak w pozostałych regionach kraju. W Białymstoku rozpoczęliśmy akcję już 15 października. Szkoły są oflagowane. Na terenie szkół pojawiły się plakaty informujące o proteście włoskim. Akcja ma na celu uświadomienie wszystkich nauczycieli i pracowników niezależnie czy są w ZNP o tym, jakie czynności i prace powinni wykonywać na podstawie umowy o pracę. Nauczyciel powinien zdawać sobie sprawę ile i jakie prace wykonuje dodatkowo, które nie wynikają z jego obowiązków - tłumaczy Andrzej Gryguć.

Czytaj też: Strajk nauczycieli 2019. Andrzej Gryguć, prezes podlaskiego okręgu ZNP: W każdej szkole protest może przybrać inną formę

Przypomina, że na przykład nauczyciele przedszkoli bardzo często wykonują samodzielnie różnego rodzaju pomoce dydaktyczne, co więcej zakupują materiały z własnych pieniędzy. Miesięcznie wynosi to nawet do 100 złotych.

- Dlaczego tak się dzieje? Obowiązkiem dyrektora przedszkola (samorządu) jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania placówki, czyli jej wyposażenia w niezbędne pomoce - podkreśla prezes podlaskiego okręgu ZNP.

Protest włoski jest kontynuacją sporu zbiorowego, który ogłoszono w poprzednim roku. Było żądanie podwyżek dla nauczycieli od 1000 do wynagrodzenia zasadniczego.

Ale nie we wszystkich białostockich szkołach odbędzie się strajk włoski. Tak będzie na przykład w Szkole Podstawowej nr 9.

Edyta Haraburda, dyrektorka tej placówki jest przekonana, że strajk włoski to zdecydowanie za mało, by wywalczyć podwyżki dla nauczycieli.

- Strajk to strajk. Powinien być taki jaki był w kwietniu, ponieważ nauczyciele muszą wziąć się w garść i pokazać że im naprawdę zależy na tych podwyżkach. Tylko że niestety i w tym zawodzie podział polityczny a nie tożsamość nauczyciela wzięły górę . Szkoda, że tak ważny zawód , który kształtuje przyszłość nas wszystkich został tak podle potraktowany - komentuje Edyta Haraburda.

Uważa, że strajk włoski w szkołach może trwać trzy lata. Jednak dopytuje," jak nauczyciele mają oddzielać zajęcia obowiązkowe od dodatkowych , skoro na wielu przedmiotach jest to spójne".

Renata Frankowska, dyrektorka Zespołu Szkół Technicznych w Białymstoku popiera formę protestu, dla poprawy warunków pracy i płacy. W szkole także ostała zawieszona flaga i plakat informujący o rozpoczęciu protestu

- Identyfikuję się z nauczycielami, bo także jestem nauczycielką. Każdy z nas w swoim sumieniu, duchu i pasji nosi rolę opiekuna, osoby, która wspiera ucznia, jest z uczniem i dla ucznia. Wszystkie zadania statutowe realizujemy, wyjścia z młodzieżą na przykład do zakładu pracy są praktykowane cały czas - mówi Renata Frankowska.

W Zespole Szkół Technicznych w Białymstoku do strajku włoskiego przystąpiły m.in. Agata Forfa i Edyta Moniuszko-Płońska

Nauczyciele rozpoczęli protest włoski. Liczą, że teraz rząd ...

Szef ZNP zaznaczył, że nauczyciele nie zamierzają uchylać się od zadań, które są wprost ujęte w przepisach Karty Nauczyciela, statutach szkół, czy w prawie oświatowym.

- Chcemy prosić nauczycieli o to, aby nie podejmowali się tych czynności, które nie leżą w zakresie ich zadań i które wprost nie wynikają z umowy podpisanej z kierownikiem zakładu pracy – apelował.

W ankiecie przeprowadzonej we wrześniu przez ZNP wzięło udział 227 tysięcy nauczycieli, także tych nie należących do Związku (wszystkich nauczycieli jest ponad 600 tysięcy).

Prawie co drugi pytany nauczyciel stwierdził, że działania protestacyjne powinny być kontynuowane(47,3 proc.).

Jedynie 18 procent pracowników oświaty było za wstrzymaniem się od pracy w takiej formie, jaka miała miejsce w kwietniu. Natomiast aż 55,3 procent jest za niewykonywaniem pozastatutowych zadań, czyli tak zwanym strajkiem włoskim.

Niewielka grupa nauczycieli (3,8 proc.) byłaby gotowa na inną, ale bliżej nieokreśloną formę protestu.

Tu oglądasz: Manifestacja poparcia dla strajkujących nauczycieli. Wiec poparcia na Rynku Kościuszki zgromadził setki osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna