"Oblężenie Warszawy" - tak Agrounia, która organizuje wokół siebie rolników, nazywa protest zaplanowany w Warszawie na środę 6 lutego 2019. Strajk odbędzie się w centrum stolicy i mają w nim uczestniczyć gospodarze z różnych regionów Polski.

Agrounia prowadzi przygotowania do środowego protestu rolników w Warszawie. 6 lutego o godzinie 10:00 gospodarze przywiezieni z całej Polski (ruch organizuje autokary) mają spotkać się pod Pałacem Prezydenckim.

Protest rolników 6.02.2019 - gdzie będą utrudnienia?

Organizatorzy zalecają na portalu społecznościowym parkowanie na Placu Defilad przy Pałacu Kultury i Nauki. Z zapowiedzi wynika, że grupa rolników z Wielkopolski w postaci konduktu żałobnego ma ruszyć spod PKiN o godzinie 9:30. "Wszystkich pozostałych zapraszamy prosto pod Pałac Prezydencki".

Agrounia przekazała także instrukcje dotyczące tego, co gospodarze mają ze sobą zabrać do stolicy: flagi, banery i szyldy. "Ubieramy się ciepło. Niekoniecznie będzie ładna pogoda. Niekoniecznie przywita nas ciepło Pan Prezydent (liczymy że jednak przywita i uruchomi pozostające w jego dyspozycji narzędzia by chronić polskie rolnictwo)".

W nazwie strajku zapowiedzianego na 6 lutego jest "Oblężenie Warszawy", ale Agrounia zapewnia, że manifestacja wbrew nazwie ma charakter pokojowy. "Zależy nam aby Pan Prezydent pochylił się nad problemami wsi i nie słuchał złych doradców, sprzedajnych związkowców tylko wsłuchał się w głos ludu, głos rolników i ich rodzin".

Michał Kołodziejczak o proteście rolników 2019 w Warszawie i o tym, czy zamierza tworzyć partię

"6 lutego widzimy się wszyscy razem pod Pałacem Prezydenckim. Tam będzie nas - z tego, co już dzisiaj wiemy - bardzo duża, liczna grupa ludzi, którzy chcą pokazać, że rolnictwo to bardzo ważny element polskiej gospodarski. Element, który zaczyna podupadać. I dzisiaj z naszej desperacji, z wielką prośbą do pana prezydenta idziemy w tamtym kierunku", mówi w nagraniu z 31 stycznia.

Dalej odnosi się do słów ministra rolnictwa, który jest zdania, że Kołodziejczak chce wejść do polityki i tworzy nowe ugrupowanie. "To czy my budujemy partię, czy my nie budujemy partii, to wiedzą nasi członkowie i ludzie, którzy z nami pracują. Budujemy organizację.(...) Nie zamierzamy nikogo oszukać, nie mamy zamiaru budowania partii, mamy zamiar zbudować organizację, która będzie miała odpowiedni wpływ na tworzenie polityki rolnej, handlu w Polsce, będziemy wywierać wpływ na decyzje. Będziemy to robić z innymi organizacjami", zapewnia lider Agrounii.

Agrounia rozbudowuje struktury i zachęca do wsparcia

Struktura organizacyjna Agrounii rozbudowuje się. Pod każdym ogłoszeniem o zapisach jest kontakt do lokalnego koordynatora (albo kilku). Od niedawna Agrounia wręcza swoim członkom potwierdzenia rejestracji i karty członkowskie. Przybywa gadżetów z logo.

Agrounia została zarejestrowana 7 grudnia 2018 roku jako fundacja z Sieradza. "Działalność organizacji komercyjnych i pracodawców". Jej prezesem i 1-osobowym zarządem jest Michał Kołodziejczak. Jest również prezesem Stowarzyszenia Polskich Producentów Ziemniaków i Warzyw Unia Warzywno Ziemniaczana.

Odbywają się kolejne regionalne spotkania i prowadzone są zapisy - do Agrounii i na protest w Warszawie. Nie brakuje ogłoszeń o wyjazdach z powiatów województwa kujawsko-pomorskiego.

"Wyjazd do Warszawy 6 lutego, w obronie krajowej produkcji żywności oraz konsumentów. Nie wszyscy jesteśmy rolnikami, jednak każdy z nas jest konsumentem. Jeżeli chcesz wspólnie z nami zawalczyć o to czym jest POLSKA - to my, nasza żywność, nasze firmy, które w dużym stopniu powiązane są z rolnictwem, zapraszam do udziału. Ilość miejsc nieograniczona", zachęca jeden z koordynatorów na portalu społecznościowym.

Kolejny wpis przekonuje: "Obowiązkiem obywatelskim jest się tam pojawić. A ja umożliwię Państwu tam dotrzeć i zapewnię bezpieczeństwo".

Przypominamy - protest w Inowrocławiu, 28.01.19:

Źródło materiału: YouTube, Kacper k.m
______________________
Agro Pomorska odcinek 48, premiera 29.01.2019