Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy graniczni udaremnili w niedzielę ponad 150 prób nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy w woj. podlaskim

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Tylko w sierpniu podlascy strażnicy graniczni zapobiegli 2,5 tys. prób nielegalnego przedostania się na terytorium naszego kraju od strony Białorusi. Głównie interwencja dotyczyła obywateli Iraku i Syrii.
Tylko w sierpniu podlascy strażnicy graniczni zapobiegli 2,5 tys. prób nielegalnego przedostania się na terytorium naszego kraju od strony Białorusi. Głównie interwencja dotyczyła obywateli Iraku i Syrii. SG
To najnowsze statystyki. Wszystkie osoby zostały zawrócone na Białoruś. Zatrzymana została jedna imigrantka - obywatelka Konga. Kobieta z urazem nogi trafiła do szpitala.

Wciąż nie słabnie fala osób, która usiłuje nielegalnie wkroczyć na teren RP. W miniony weekend funkcjonariusze podlaskiego i nadbużańskiego oddziału SG udaremnili w sumie 435 prób na polsko-białoruskiej granicy (w piątek 84, w sobotę 200, w niedzielę 151), zatrzymali 14 nielegalnych imigrantów oraz pięć osób podejrzanych o pomocnictwo w zorganizowaniu przestępczego procederu, za grozi kara do 8 lat więzienia, a w przypadku cudzoziemców - także zakaz wjazdu do krajów strefy Schengen na 5 lat.

Czytaj też: Stan wyjątkowy przy granicy polsko-białoruskiej. Prezydent podpisał rozporządzenie. Jakie ograniczenia będą w podlaskich miejscowościach?

W piątek w ręce pograniczników wpadło sześciu obywateli Iraku oraz obywatel Turkmenistanu, który - jak podaje SG - próbował wywieźć imigrantów spod granicy.

Następnego dnia funkcjonariusze pod zarzutem pomocnictwa w nielegalnym przekroczeniu granicy zatrzymali po dwóch obywateli Polski i Syrii z niemiecką kartą pobytu. Dodatkowo zatrzymano siedmiu nielegalnych imigrantów z Iraku. W sobotę udaremniono rekordową liczbę prób przekroczeń granicy, bo 200. W niedzielę było ich prawie 50 mniej - wszystkie na podlaskiej części granicy. 151 osób zostało zawróconych na Białoruś. Rannej w nogę obywatelce Konga, która nie była w stanie dalej się poruszać, udzielono pierwszej pomocy przedmedycznej.

Zobacz także: Usnarz Górny. Większość aktywistów zapowiada, że zwiną swoje miasteczko pokojowo

- Funkcjonariusze wezwali karetkę pogotowia, która zabrała ją do szpitala - informuje mjr SG Katarzyna Zdanowicz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.

Cudzoziemka nadal przebywa w białostockiej placówce. Po jej opuszczeniu funkcjonariusze będą prowadzić czynności.

W związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej, na wniosek rządu, 2 września prezydent Andrzej Duda, podpisał rozporządzenie wprowadzające stan wyjątkowy w części województw – lubelskiego oraz podlaskiego na okres 30 dni. Wzmocniono ochronę granic. Każdego dnia służbę pełni na granicy ponad 1,8 tys. podlaskich funkcjonariuszy SG, wspieranych przez prawie 2 tysiące żołnierzy.

Na terenie Białorusi na wysokości miejscowości Usnarz Górny wciąż koczuje grupa ok. 24-30 migrantów. Jak twierdzi nasza Straż Graniczna, służby białoruskie dostarczają im na bieżąco towary. W razie potrzeby doładowują cudzoziemcom telefony i powerbanki korzystając z agregatu prądotwórczego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna