Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stres w pracy? Uważaj na swoje zdrowie

Małgorzata Wąsacz [email protected]
Chociaż zęby zjadamy najczęściej w pracy, pracodawcy w Polsce ani myślą płacić za nasze leczenie u dentysty
Chociaż zęby zjadamy najczęściej w pracy, pracodawcy w Polsce ani myślą płacić za nasze leczenie u dentysty
Okazuje się, że silny stres może przełożyć się także na zdrowie... naszych zębów.

Jak wynika z badań Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim clinic , aż 71 proc. Polaków przyznaje, że zaciska zęby ze złości.

Ponad 44 proc. robi to w pracy. Nasze zdenerwowanie objawia się także zagryzaniem długopisów lub ołówków - robi tak 21 proc. Stresuje nas praktycznie wszystko. Dla 24 proc. denerwujący jest szef, dla 32 koledzy z pracy. 11 proc. deklaruje, że przyczyną stresu w pracy, jest sama praca, a dla 7 proc. - komputer.
Agnieszka, księgowa z Torunia, mówi wprost: - Sama konieczność pójścia do pracy już mnie stresuje. Ostatnio w firmie źle się dzieje. Szef straszy zwolnieniami.

Jak tu się nie denerwować? Już nie zliczę, ile ołówków obgryzłam w ciągu ostatnich tygodni. W ten sposób choć trochę rozładowuję napięcie.

Lekarz stomatologii Wojciech Fąferko z Dentim Clinic zaznacza: - Nerwowe i niekontrolowane zaciskanie zębów, czyli tak zwany bruksizm, staje się coraz powszechniejszy wśród Polaków. Na bruksizm najczęściej cierpią soby, które w ciągu dnia odczuwają bardzo silny stres, na przykład w pracy. W efekcie zęby ulegają starciu, uszkodzone zostaje szkliwo. Skrajne przypadki prowadzą do skrzywienia zgryzu.

Jak dodaje lekarz, innym poważnym problemem jest zagryzanie przedmiotów w sytuacjach, kiedy towarzyszy nam napięcie. Zagryzamy praktycznie wszystko: łyżki, kubki papierowe, długopisy, ołówki. Może to być przyczyną nie tylko poważnych złamań, ale także zakażeń.

Jak pokazują wyniki sondy, zęby w pracy bardziej zagryzają kobiety niż mężczyźni. Robi tak aż 25 proc. kobiet.

- Zaciskanie szczęk lub obgryzanie paznokci czy długopisów może spowodować pęknięcia szkliwa, wpływa także na estetykę twarzy. Ścierające zęby stają się krótsze, a przez to skóra twarzy traci podparcie i wiotczeje - mówi dr Fąferko.
Ale nie tylko stres wykańcza zęby, także dieta jaką serwujemy sobie od godziny 8 do 17. Aż 93 proc. z nas przyznaje, że w czasie dnia pracy pije kawę. 67 proc. raczy się colą i innymi napojami z cukrem, 35 proc. napojami energetycznymi. Tę mieszankę uzupełniamy chętnie słodyczami. W czasie pracy słodką dietę ma aż 43 proc. Polaków, z kolei 37 proc. zapytanych o menu w pracy, przyznaje ze wstydem, że odżywia się w fast foodzie. Do tego w przerwie 32 proc. idzie zapalić papierosa. Tymczasem tylko 8 proc. przyznało, że w pracy myje zęby po posiłku.

Najczęściej robimy to zaraz po powrocie do domu z pracy, robi tak 45 proc. Polaków - wynika z sondy Dentim clinic.

- W pracy spędzamy od ośmiu do 10 godzin. W tym czasie powinniśmy przynajmniej jeden-dwa razy umyć zęby. Nie wspominając już o nitkowaniu czy płukaniu jamy ustnej. Niestety, wciąż nie mamy tego nawyku. Inna sprawa to opinie współpracowników, którzy często patrzą na nas jak na dziwaków, kiedy maszerujemy do pracowniczego WC ze szczoteczką do zębów. Tak jest w Polsce, w USA z kolei osoby myjące zęby w pracy nie są niczym dziwnym - mówi dr Fąferko.

I chociaż zęby zjadamy najczęściej w pracy, pracodawcy w Polsce ani myślą płacić za nasze leczenie u dentysty. Bonusy w postaci wizyty u stomatologa wciąż cieszą się małą popularnością wśród polskich firm. Chociaż i to zaczyna się zmieniać.

- Firmy coraz częściej traktują leczenie stomatologiczne swoich pracowników jako dodatkową premię uznaniową, wypłacaną w postaci vouchera na leczenie, abonamentu lub specjalnego pakietu usług. Z takiej formy premiowania pracowników korzystają najczęściej duże firmy na rynku. w których inwestuje się w wizerunek pracownika. Leczenie stomatologiczne wówczas najczęściej ujmowane jest w pakiecie socjalnym, który obejmuje tylko pracownika lub całą jego rodzinę. Zakres często jest zróżnicowany w zależności od stanowiska - mówi dr Fąferko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna