Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia nie dają pracy, ale kursy zawodowe już tak

Paweł Chojnowski [email protected]
Ponad 70 proc. tutejszych uczniów i kursantów zdało egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe
Ponad 70 proc. tutejszych uczniów i kursantów zdało egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe opr. graf. R. Mogilewski
- Lepiej być osobą pracującą po szkole zawodowej niż bezrobotnym po studiach - mówi Rafał Michałowski, wicedyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej dla Dorosłych w Białymstoku.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży opublikowała właśnie wstępne wyniki egzaminu, który odbył się w styczniu i lutym br. (w tym terminie zdają głównie dorośli z zawodowych szkół policealnych, młodzież zdaje w drugim terminie, w maju i czerwcu).

Wyniki "dorosłych" są niezłe. Część pisemną i praktyczną w woj. podlaskim zdało 57,8 proc. osób spośród 1077, które przystąpiły do egzaminu. W woj. warmińsko-mazurskim zdawalność była jeszcze lepsza - 63,9 proc. (z 775 osób). Niemal taki sam odsetek uczniów zawodówek zdał latem 2013 r. (odpowiednio 58,6 proc. w woj. podlaskim oraz 63,8 proc. w warmińsko-mazurskim).

Przydatny dyplom

"Czy na jawie, czy we śnie, zawsze zgodnie z BHP" - to hasło rodem z ubiegłej epoki jest wciąż aktualne. Zarządzanie bezpieczeństwem w środowisku pracy jest w czołówce zaliczanych na egzaminie kwalifikacji zawodowych. Skąd tak duże zainteresowanie?

- Posiadając takie uprawnienia, można pełnić funkcję specjalisty BHP w firmie. Często osoby, które już gdzieś pracują, chcą dorobić sobie dodatkowe kwalifikacje - tłumaczy Michałowski.

A ponieważ technik BHP jest kształcony w trybie trzysemestralnym, to właśnie w styczniu jest wysyp osób zdających.

Podnoszeniem kwalifikacji zainteresowanych jest coraz więcej osób już pracujących. Najczęściej korzystają one z najróżniejszych kwalifikacyjnych kursów zawodowych, gdzie część zajęć odbywa się na odległość. Taki kurs jest im bardziej na rękę niż pełne kształcenie w zawodzie.

Zawodówka to nie obciach

- Opłaca się zdobyć konkretny zawód - uważa Janusz Mieczkowski, dyrektor Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Łomży. - Niestety, szkolnictwo zawodowe jest w regresie. Zostały rozbudzone ambicje rodziców i uczniów, którzy wolą pójść na studia. Do tego dochodzi niż demograficzny.

Tymczasem na rynku pracy poszukiwane są osoby z fachem w ręku. Podczas niedawnej debaty z udziałem władz Łomży i przedsiębiorców, ci ostatni zwracali właśnie uwagę na potrzebę przywrócenia szkolnictwa zawodowego sprzed lat. Szacuje się, że jeszcze w latach 90. absolwenci zawodówek stanowili 65 proc. młodych osób wchodzących na rynek pracy. Obecnie liczba ta spadła do ok. 20 proc.

Nic dziwnego, skoro dzieci straszyło się, że "jeśli się nie będą uczyć, to skończą w zawodówce". Dziś jednak dyplom poświadczający kwalifikacje zawodowe nie jest obciachem. Jego posiadacze nie muszą zresztą szukać pracy w Polsce. Szkoła na ich życzenie wystawi Europass, potwierdzający te kwalifikacje w Europie.

A będzie praca?

Za granicą fachowość Polaków jest wręcz legendarna. Ale czy tu, na miejscu, kwalifikacje zawodowe się przydają? Z danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że w "pośredniakach" w ub. r. zarejestrowało się niewielu techników BHP - 56. Wpłynęła zaś jedna oferta ich zatrudnienia.

Kosmetologów zarejestrowano 112, poszukiwano ich 13. Bezrobotnych specjalistów ds. rachunkowości odnotowano 168, wpłynęły dla nich 32 oferty pracy. Specjalistów zastosowań informatyki było łącznie 117, ofert pracy dla nich - 9.

Zawodówki starają się dostosować ofertę edukacyjną do rynku pracy.

- Współpracujemy też z pracodawcami, u których odbywają się praktyki - podkreśla Rafał Malinowski.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna