Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studia w Ełku. Uczelnie świecą pustkami

Weronika Kowalewska [email protected]
Inauguracja roku akademickiego 2012/2013 na ełckiej filii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Uczelnia na przyszłych studentów czeka do 30 września.
Inauguracja roku akademickiego 2012/2013 na ełckiej filii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania. Uczelnia na przyszłych studentów czeka do 30 września. www.wsfiz.edu.pl
Szkoły wykańcza niż i konkurencja.

Zdecydowanie lepiej jest studiować blisko domu. Nie trzeba wydawać dodatkowych pieniędzy na dojazdy, mieszkanie. Ale oferta naszych ełckich uczelni jest mało atrakcyjna. Po pierwsze na prywatne studia mnie nie stać, a po drugie nie chcę kończyć administracji, po której na pewno nie znajdę pracy - mówi Ola, tegoroczna maturzystka z Ełku.

Zeszły rok dla ełckich uczelni nie był łaskawy. Na filii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w ogóle nie było studentów dziennych, a uczelnia przy ul. Kościuszki nie prowadziła naboru. W tym roku udało się uruchomić tam dwa kierunki, ale na każdym powstanie tylko jedna grupa.

Wolą kierunki techniczne

Przyszli studenci w Ełku mają do wyboru trzy uczelnie wyższe, w tym dwie prywatne. Oprócz tego bogatą ofertę dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych ma Szkoła Policealna Medyk.

Za darmo można studiować na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim, na Wydziale Techniczno-Społecznym w Ełku. Po rocznej przerwie udało się tam przeprowadzić nabór na dwa kierunki studiów dziennych. Jednak jak na razie administrację i geodezję chce studiować tam tylko ok. 50 osób.

- W Ełku nie mieliśmy chętnych na studia zaoczne. Mam nadzieję, że po poprawkach maturalnych przybędzie nam przyszłych studentów - mówi Paweł Łojewski z biura ds. kształcenia i spraw studenckich Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. I dodaje, że od kilku lat wszystkie uczelnie zmagają się z niżem demograficznym. Jest coraz mniej uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a część z nich nie zdaje egzaminu maturalnego.

Studenci częściej wybierają kierunki techniczne i przyrodnicze. Rzadziej chcą studiować politologię, pedagogikę czy filozofię. - Przede wszystkim jest to związane z późniejszą karierą. Łatwiej jest znaleźć pracę po kierunkach technicznych - tłumaczy Paweł Łojewski.

Nauka za 3,5 tys. zł

Przyszli studenci w Ełku mają do wyboru także dwie uczelnie prywatne. Aby złożyć tam dokumenty, trzeba wpłacić wpisowe - ok. 500 zł oraz czesne za rok nauki. W zależności od kierunku to od 2,5 do 4 tys. zł. Za studia zaoczne stawki są podobne.

W sumie w Polsce funkcjonuje około 400 prywatnych szkół wyższych. Ich także nie ominął kryzys. Przykładem może być Wszechnica Mazurska w Olecku. To uczelnia z 20-letnim stażem, która w tym roku przestanieistnieć.

Problemem tych uczelni jest przede wszystkim duża konkurencja. Na straconej pozycji od razu są te niepubliczne, ponieważ nie mają szans na "wygraną" z uczelniami państwowymi, finansowanymi z budżetu państwa. Bardzo często państwowe szkoły wyższe tworzone są w miastach, w których wcześniej powstały uczelnie prywatne.

- Jeśli studenci w tym samym mieście lub w okolicy mają do wyboru studia darmowe oraz płatne to oczywiście wybierają te państwowe - mówi Paweł Łojewski.

W filii Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Ełku nabór prowadzony jest na cztery kierunki: budownictwo, informatykę, zarządzanie oraz filologię angielską. - Nie wiemy czy uda nam się uruchomić studia dzienne, rekrutacja się jeszcze nie zakończyła - mówi Ewa Wasilewska z WSFiZ w Ełku.

Na studentów czeka także Wyższa Szkoła Gospodarki. Jak na razie chce tam studiować ok. 100 osób. Jednak, jak zaznaczają pracownicy tej uczelni, w latach poprzednich studentów było zdecydowanie więcej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna