Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia dla zdolnych uczniów w Suwałkach. Będą niższe niż wcześniej

(hel)
Będziemy wyłapywać różne talenty w szkołach - mówi wiceprezydent. -  Wspierać i tancerzy, i wokalistów, i sportowców.
Będziemy wyłapywać różne talenty w szkołach - mówi wiceprezydent. - Wspierać i tancerzy, i wokalistów, i sportowców. Andrzej Zgiet
Stypendia dla zdolnych uczniów będą w tym roku zdecydowanie niższe niż w minionym. Rodzice mówią, że miasto próbuje oszczędzać kosztem ich dzieci.

Suwalskie władze od lat wypłacają stypendia tym uczniom, którzy mają wysoką średnią ocen i wygrywają olimpiady. Kwoty zależą od szkoły. W podstawówkach dzieci dostawały 1500 zł rocznie, w gimnazjach o 500 złotych więcej, a w szkołach ponadgimnazjalnych - 2500 zł.

- Córka uczy się w drugiej klasie liceum - opowiada nasza Czytelniczka (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Stypendium otrzymywała już w gimnazjum. Odkładaliśmy pieniądze na studia, bo nie stać nas będzie na pokrycie wszystkich kosztów. Teraz okazuje się, że plany są nierealne. Nawet jeśli dostanie stypendium, to znacznie niższe.

Zobacz też Ratownicy nie zauważyli udaru. Syn: Nie wiadomo, czy mama przeżyje

Rzeczywiście, różnica jest znaczna. Zdolni uczniowie będą otrzymywali odpowiednio od 500 do 1500 złotych.

Ewa Sidorek, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialna za oświatę wyjaśnia, że dotychczasowy system nagradzania uczniów nie był sprawiedliwy. Średnia ocen była trudną do pokonania barierą dla uczniów szkół zawodowych i dlatego został opracowany nowy program. Zakłada on wsparcie nie tylko tych, którzy dobrze się uczą, ale także osób uzdolnionych w innych dziedzinach.

- Będziemy wyłapywać różne talenty w szkołach - mówi wiceprezydent. - Wspierać i tancerzy, i wokalistów, i sportowców.

Zobacz też Pobicie księdza. Poszło o kobietę. Wśród napastników były ksiądz [nowe informacje]

W szkołach będzie więcej zajęć pozalekcyjnych, obozów naukowych, seminariów, warsztatów i konkursów. Uzdolnieni uczniowie będą mogli korzystać z indywidualnego toku nauczania. A to oznacza, że świetnie radzący z matematyką gimnazjalista będzie mógł kontynuować naukę tego przedmiotu w liceum. A zdolny licealista może kształcić się w szkole wyższej, czy korzystać z laboratorium w Parku Naukowo-Technologicznym. A w październiku odbywać się mają gale uczniów zdolnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna