Stypendia Ministra Edukacji i Nauki. Ponad połowa podlaskich stypendystów to uczniowie II LO w Białymstoku

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Ministerstwo Edukacji i Nauki wyróżniło najlepszych uczniów w Polsce. Aż 42 z 550 pochodzi z województwa podlaskiego. W tym gronie szczególnie wybija się jedna z białostockich szkół.

W 2020 roku, jedynie do 550 uczniów z całego kraju, którzy odnieśli największe sukcesy w nauce i sporcie w roku szkolnym 2019/2020, trafi Stypendium Ministra Edukacji i Nauki.

Z tego 42 młodych ludzi, pochodzi z województwa podlaskiego. Tym co zasługuje jednak na szczególną uwagę jest fakt, że ponad połowa z nich to uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Białymstoku. Jest ich aż 25 (sześciu z nich to absolwenci SP nr 53, która razem z II LO wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Białymstoku).

- Mimo tej całej pandemii, która zaskoczyła nas w zeszłym roku szkolnym, nasza młodzież dzielnie walczyła o to, by uzyskać tytuł finalisty w olimpiadach. Bardzo się cieszymy, bo w historii szkoły, nie mieliśmy jeszcze takiej liczby stypendystów. To ogromny sukces, zarówno uczniów, jak i nauczycieli - mówi Dariusz Bossowski, dyrektor II LO w Białymstoku.

W ubiegłym roku, stypendium to otrzymało jeszcze mniej, bo 389 uczniów w całym kraju. Wtedy w II LO stypendystów było też sporo - aż 15.

Wysokość stypendium to 3 000 zł jednorazowej nagrody dla każdego ucznia. W tym roku na wypłatę stypendiów dla uczniów wybitnie zdolnych MEN przeznaczy 1 685 000 zł.

- Niezwykle cieszę się z faktu, że otrzymałem stypendium MEN za wybitne osiągnięcia w nauce w ostatnim roku szkolnym - mówi Wiktor Terlecki, jeden z wyróżnionych uczniów z II LO w Białymstoku.

Jego największym sukcesem był finalisty Olimpiady Biologicznej, czyli najwyższy tytuł przyznawany w tej edycji olimpiady. Dzięki niemu jest zwolniony z matury z biologii.

- Wymagało to ogromnego nakładu pracy z mojej strony, ale jednocześnie bardzo pomocne było wsparcie ze strony szkoły - miałem indywidualny program nauczania z dwóch przedmiotów: biologii i chemii, które stanowią główne pole moich zainteresowań. Poza tym lubię poszerzać swoją wiedzę i umiejętności także z innych dziedzin; z przyjemnością uczę się języków obcych. Oczywiste jest natomiast, że łatwiej jest osiągnąć sukces, kiedy robi się to, co się lubi - dodaje stypendysta.

Stypendium Edukacji i Nauki (ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania) może być przyznane uczniowi szkoły publicznej i niepublicznej dla młodzieży, publicznej i niepublicznej branżowej szkoły II stopnia oraz szkoły policealnej, uzyskującemu wybitne osiągnięcia edukacyjne, w szczególności: laureatowi międzynarodowej olimpiady lub laureatowi i finaliście olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim lub turnieju, laureatowi konkursu na pracę naukową, organizowanego przez instytucję naukową lub stowarzyszenie naukowe.

Przyznane może być również: uczniowi szkoły ponadpodstawowej uzyskującemu najwyższe wyniki w nauce według indywidualnego programu lub toku nauki, uczniowi uczestniczącemu w zajęciach w uczelni przewidzianych tokiem studiów na podstawie postanowień regulaminu studiów dotyczących warunków uczestniczenia wybitnie uzdolnionych uczniów w zajęciach przewidzianych tokiem studiów, a także uczniowi, który uzyskał wysokie wyniki we współzawodnictwie sportowym na szczeblu krajowym lub międzynarodowym.

W galerii znajdziecie liczbę stypendystów w poszczególnych podlaskich szkołach.

Wideo

Materiał oryginalny: Stypendia Ministra Edukacji i Nauki. Ponad połowa podlaskich stypendystów to uczniowie II LO w Białymstoku - Kurier Poranny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie