Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia są tylko dla nielicznych. Sprawdź, czy Ci przysługuje!

Bartosz J. Klepacki
Władze województwa przeznaczą ponad 607 tys. zł na stypendia dla najbiedniejszych studentów.

Niestety, to i tak kropla w morzu potrzeb.

Zapotrzebowanie w samej Łomży jest kilkakrotnie większe. W ramach projektu "Pomoc stypendialna dla studentów z województwa podlaskiego" realizowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego studenci z całego województwa podlaskiego, mogą ubiegać się o przyznanie stypendium. Wnioski stypendialne można składać do 26 maja pocztą, kurierem lub osobiście w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku.

Po 3 tysiące złotych na głowę

- Kwota przeznaczona na wypłaty stypendiów z tego projektu faktycznie wynosi 607.950 złotych - mówi Bogdan Mantur p.o. zastępcy dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Urzędzie Marszałkowskim. - Stypendium wynosi 350 złotych miesięcznie i przyznawane jest na okres nie dłuższy niż 9 miesięcy, co daje kwotę 3150 złotych dla jednego studenta - dodaje.

Jest więc o co walczyć. Z wyliczeń jednak wynika, iż wsparciem objętych zostanie zaledwie 193 studentów z całego województwa.

- Na dzień dzisiejszy tylko w Państwowej Wyższej Szkole Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży wnioski pobrało już ponad pół tysiąca studentów - informuje Ewa Zawłocka, rzecznik uczelni.

Z pozostałych dwóch łomżyńskich uczelni wyższych wniosków też jest już kilkaset.

Kręta droga po pieniądze

Jedym z głównych kryteriów uzyskania stypendium jest stałe zameldowanie na terenach województwa podlaskiego zagrożonych marginalizacją. Chodzi m.in. o obszary wiejskie, miasta do 20 tys. mieszkańców, obszary restrukturyzacji przemysłów.

Dlatego też studenci zameldowni w Łomży, Suwałkach, Białymstoku czy choćby 25-tysięcznym Zambrowie z możliwości uzyskania stypendium nie skorzystają. Aby je uzyskać, dochód rodziny w przeliczeniu na osobę lub dochód osoby uczącej się nie może przekraczać także kwoty 504,00 zł netto.

Niestety, spełnienie tych kryteriów obowiązkowych i tak nie gwarantuje uzyskania stypendium.

- Gdy liczba osób spełniających kryteria jest większa, pierwszeństwo w uzyskaniu stypendium mają studenci spełniający kryteria dodatkowe - wyjaśnia Mantur.
Są to m.in. studenci nie objęci innym programem przyznawania stypendium o charakterze socjalnym, sieroty lub półsieroty czy studenci pochodzący z rodzin wielodzietnych (troje i więcej dzieci).

- Kluczowe będzie kryterium dochodowe, tj. pierwszych 193 studentów o najniższym dochodzie otrzyma wsparcie - rozstrzyga Mantur.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna