Suchowola i Sztabin będą miały obwodnice. Jest przetarg na dwie ważne drogi. Mieszkańcy odpoczną od tirów na krajowej "ósemce"

Andrzej Matys
Andrzej Matys
Suchowola i Sztabin zyskają obwodnice, które powstaną w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Inwestycje w ciągu drogi krajowej nr 8 o długości 19,3 km zostaną zrealizowane jako odcinki drogi klasy GP (droga główna ruchu przyspieszonego). We wtorek (29.12) w Ministerstwie Infrastruktury zostały ogłoszone przetargi na obydwie inwestycje.

- Obwodnice Suchowoli i Sztabina to inwestycje oczekiwane od lat. Droga krajowa nr 8 stanowi ważny połączenie komunikacyjne w województwie podlaskim, na którym likwidowane są wąskie gardła poprzez budowę obejść najbardziej zatłoczonych miejscowości. Obecnie na drodze krajowej nr 8 od Białegostoku do Augustowa, Suwałk i granicy z Litwą koncentruje się ruch o znaczącym udziale pojazdów ciężarowych. Przetarg na wykonanie obwodnic dla mieszkańców miejscowości położonych przy tej trasie oznacza początek drogi do bezpieczeństwa, koniec zatorów, hałasu i czyste powietrze – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Budowa obwodnic Suchowoli i Sztabina ma kluczowe znaczenie dla poprawy płynności i przepustowości ruchu tranzytowego w ciągu drogi krajowej nr 8, pomiędzy Białymstokiem a Augustowem i obwodnicą tego miasta oraz granicą z Litwą w Budzisku. Realizacja obu inwestycji poprawi bezpieczeństwo ruchu drogowego poprzez odseparowanie ruchu lokalnego (w tym pojazdów rolniczych) od ruchu tranzytowego.

Czytaj również: Pięć podlaskich miast z nowymi obwodnicami. Kiedy powstaną? MAPA

Ponadto obwodnice wyprowadzą ruch tranzytowy poza miejscowości, co zdecydowanie poprawi warunki życia ich mieszkańców. W ramach realizacji obu obwodnic zostanie wykonanych szereg działań minimalizujących ich oddziaływanie na środowisko.

Wyłonienie wykonawców i podpisanie umów przewidziano na III kwartał 2021 roku. Zadaniem wykonawców będzie opracowanie projektów budowlanych, uzyskanie decyzji o pozwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) w II kwartale 2023 r., wybudowanie obwodnic i uzyskanie pozwolenia na ich użytkowanie.
Początek robót budowlanych zaplanowano na II kwartał 2023 roku, a zakończenie - na III kwartał 2025 roku.

Obwodnica dla Suchowoli i sześciu wsi

Podstawowym celem budowy obwodnicy Suchowoli jest wyprowadzenie ruchu tranzytowego, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 8. Objazd miasta będzie miał 15,1 km długości. Powstanie pięć skrzyżowań, w tym cztery ronda, ponad 180-metrowa estakada, pięć mostów w ciągu drogi krajowej nr 8 oraz dwa w ciągu dodatkowych jezdni, które zostaną wybudowane w ramach tego zadania. Powstanie też dziewięć wiaduktów, przejścia dla zwierząt oraz drogi do obsługi ruchu lokalnego.

Jak powiedział burmistrz Suchowoli, ogłoszenie przetargów na budowę obwodnic to historyczny dzień, na który mieszkańcy czekali 40 lat.

- Ta droga to główny korytarz komunikacyjny pomiędzy północą, a południem województwa podlaskiego, który przebiega przez środek naszego miasta. Ta decyzja to przede wszystkim odciążenie tych miejscowości od ruchu tranzytowego, a także od zwiększonego ruchu pojazdów szczególnie w okresie wakacyjnym. My to na co dzień czujemy. Czujemy drgania w swoich domach, zapach spalin - zapewnił Michał Matyskiel.

Nowa trasa od strony wschodniej ominie Suchowolę oraz szereg mniejszych miejscowości, w tym Zagórze, Wysokie, Skindzierz, Chodorówkę Nową, Poświętne i Krzywą.

Obwodnica rozpocznie się około 12 km na południe od Suchowoli, rondem zlokalizowanym między Kumiałą i Zagórzem, a zakończy dwa kilometry na północ, włączeniem w DK nr 8 na wysokości wsi Głęboczyzna i skrzyżowaniem z drogą gminną nr 103480B.
Reszta rond zostanie zlokalizowana na przecięciu z drogą wojewódzką nr 670 (Osowiec - Dąbrowa Białostocka - Nowy Dwór - granica państwa z Białorusią) oraz drogami powiatowymi DP1335B i DP1337B.

Obwodnica Sztabina z estakadą

Tak jak w przypadku Suchowoli, obwodnica ma wyprowadzić ruch tranzytowy, który dziś odbywa się drogą S8, przez centrum Sztabina. Oprócz tej obwodnicy w planach są budowy obwodnic Białobrzegów i Suchowoli.

Objazd Sztabina będzie liczył 4,2 km długości. W ramach inwestycji powstaną trzy skrzyżowania, w tym dwa ronda, estakada nad doliną rzeki Biebrzy, wiadukt w ciągu drogi powiatowej DP1228B, ciąg pieszo-rowerowy na wysokości ul. Polnej, przejście górne oraz liczne mniejsze dla zwierząt.

Czytaj również: Program budowy 100 obwodnic: W Podlaskiem powstaną w Augustowie, Białobrzegach, Suchowoli, Sztabinie i Zambrowie (wideo)

Obwodnica rozpocznie się trójwlotowym rondem, ok. 350 m przed rzeką Biebrzą, zakończy natomiast włączeniem w istniejącą drogę krajową nr 8 na wysokości Nowej Cegielni. W celu umożliwienia włączenia się w projektowaną DK8 od strony Augustowa, na północ od Sztabina, na wysokości wsi Ewy wybudowane zostanie drugie rondo.

Zgodnie z decyzją środowiskową nad doliną rzeki Biebrzy powstanie 11-przęsłowa estakada o długości ponad 700 m. Obiekt ten będzie przechodził na długości 500 m nad Biebrzańskim Parkiem Narodowym. Jej budowa ma ruszyć w maju 2023, a zakończyć się we wrześniu 2025 roku. Prace będę prowadzone tak, aby ingerencja w środowisko była jak najmniejsza.

W ramach programu obwodnicowego w województwie podlaskim powstanie pięć obwodnic:

  • obwodnica Suchowoli w ciągu drogi krajowej nr 8,
  • obwodnica Sztabina w ciągu drogi krajowej nr 8,
  • obwodnica Białobrzegów w ciągu drogi krajowej nr 8,
  • obwodnica Augustowa w ciągu drogi krajowej nr 16,
  • 0bwodnica Zambrowa w ciągu dróg krajowych nr 63 i 66.

Czytaj również: O budowie obwodnicy Suchowoli poinformowali starosta, senator, były radny, a nawet... dyrektor szkoły. Dla burmistrza nie znaleźli miejsca

Obwodnice Sztabina i Suchowoli zostaną zrealizowane w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. Wszystkie mają powstać do 2030 roku. Ich długość ma wynosić około 820 km, a koszt budowy około 28 mld zł. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

S
Stefan Kłos

Jak zostanie ominięty Park Narodowy?

Dodaj ogłoszenie