Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suchowola. Tatarski pomost kulturowy zaczyna swoją działalność

Ewa Bochenko
Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz i burmistrz Suchowoli, Michał Grzegorz Matyskiel
Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz i burmistrz Suchowoli, Michał Grzegorz Matyskiel Ewa Bochenko
Tatarskie Centrum Kultury Islamu wreszcie doczekało się otwarcia. I to bardzo uroczystego.

- Chcę aby Centrum było pomostem kulturowym, z którego korzystać będą nie tylko Tatarzy, ale wszyscy zainteresowani naszą tradycją - powiedział Mufti Rzeczypospolitej Polskiej Tomasz Miśkiewicz.

W sobotę w Suchowoli odbyło się uroczyste otwarcie Tatarskiego Centrum Kultury Islamu. To on był inicjatorem jego powstania.

Impreza połączona była z rocznicą 620-lecia osadnictwa tatarskiego na ziemiach Wielkiego Księstwa Litewskiego oraz 222-lecia osadnictwa tatarskiego w Suchowoli. Przyciągnęła tłumy. Pojawili się na niej nie tylko przedstawiciele społeczności tatarskiej, duchowni, dyplomaci z państw muzułmańskich, reprezentanci władz samorządowych, licznie przybyli również mieszkańcy miasteczka, którzy cieszą się z powstania centrum. Nie mają wątpliwości, że podniesie ono atrakcyjność turystyczną ich gminy. „Najazdu” Tatarów się nie boją. Żyją obok nich w harmonii od dziesięcioleci. Tatarzy osiedlili się u nich dwa wieki temu. W1795 roku pułkownik tatarski Janusz Murza Tuhan-Baranowski zwrócił się do króla Fryderyka Wilhelma II z prośbą o opiekę nad szlachtą tatarską zamieszkałą na terenie zaboru pruskiego i utworzenie pułku tatarskiego na żołdzie królewskim. Król przyjął propozycję i zarządził utworzenie pułku w sile 5 szwadronów, liczących 250 towarzyszy i 250 pocztowych. Na miejsce stacjonowania wybrano tereny nad Biebrzą i Narwią. Umowę o osiedleniu w Suchowoli 45 rodzin tatarskich podpisano w listopadzie 1796 roku.

Przed drugą wojną światową mieszkało tam już zaledwie kilka rodzin tatarskich. Po wojnie, w wyniku migracji ludności spowodowanej zmianą granic i nowym układem politycznym, w Suchowoli osiedliło się kolejnych kilkanaście rodzin tatarskich z terenów Białorusi. Ta społeczność do dziś jest obecna w miasteczku.

Prawdopodobniej już od lipca będziemy mogli zapoznawać się z jej kulturą, bowiem wtedy planowane jest uruchomienie obiektu dla turystów.

Kompleks religijno-kulturalno-wystawienniczy ma być też wzbogacony o kuchnię serwującą nie tylko przysmaki kuchni tatarskiej ale również tureckiej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna