MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Suknia ślubna na sezon 2023. Jakie kreacje będą modne? Sprawdź najnowsze trendy!

Redakcja Strona Kobiet
Suknia ślubna może być zarazem modna, jak i elegancka. Podpowiadamy, jakie kreacje będą modne.
Suknia ślubna może być zarazem modna, jak i elegancka. Podpowiadamy, jakie kreacje będą modne. pl.123rf.com
Suknia ślubna to dla każdej panny młodej jeden z ważniejszych elementów ślubu i wesela. Ma podkreślić jej urodę, pasować do charakteru i wymarzonej koncepcji i to wszystko przy zmieniających się trendach. Podpowiadamy, jakie obowiązują w tym sezonie. Co będzie modne?

Spis treści

Suknia ślubna – czy jedna wystarczy?

Suknia ślubna ma decydujący wpływ na wygląd panny młodej. Niskie temperatury i szaruga nie sprzyjają ślubnym sesjom fotograficznym. Jednak już teraz warto pomyśleć o sukni na wesele. Zakup takiego stroju nie jest rzeczą łatwą, a przy tym wiąże się z dużym wydatkiem. Jeżeli jednak planujemy urządzić to wydarzenie z pompą, warto z większym wyprzedzeniem czasowym zamówić odpowiednią kreację.

Osoby, które szukają sukni ślubnej, mogą:

  • zakupić ją w salonie ślubnym,
  • zamówić strój weselny u krawcowej,
  • nabyć kreację używaną.

Niektóre panny młode ograniczają się do zakupu jednej sukni ślubnej, ale te, które dysponują większym budżetem, mogą pozwolić sobie na nabycie większej liczby weselnych kreacji. Ta najważniejsza i najbardziej elegancka zazwyczaj zostaje zakupiona z myślą o pierwszym dniu ślubu. Ta druga, mniej wystawna, może zostać założona na poprawiny. Oczywiście nie jest to obligatoryjne, ale warto pamiętać o tym, że spotkanie z gośćmi czeka nas także po weselu.

Zobacz najpiękniejsze suknie ślubne z prestiżowych salonów mody i od cenionych projektantek!

Czy warto kupić weselną kreację w salonie mody ślubnej?

Zakup sukni ślubnej w salonie ma tę zaletę, że można tam przymierzyć różne modele i sprawdzić, w którym wyglądamy najlepiej. To także oszczędność czasu, ponieważ wybór gotowej kreacji pozwala uniknąć przymiarek w salonie krawieckim, dojazdów do krawcowej, konieczności wyboru odpowiedniej tkaniny i podejmowania decyzji dotyczących detali. Trzeba jednak liczyć się z tym, że ciężko będzie nam dobrać idealnie dopasowany strój. Ponadto nabycie egzemplarza sukni ślubnej z salonu oznacza duży wydatek.

To Cię zainteresuje: Przesądy ślubne – wierzyć, czy nie? Sprawdź popularne zabobony związane z zaręczynami, przygotowaniami do ślubu i wesela

Z czym wiąże się szycie sukni ślubnej na zamówienie?

Koszt uszycia sukni ślubnej pozostaje uzależniony od wielu czynników. Duży wydatek może nieść ze sobą konieczność nabycia, a nawet sprowadzenia odpowiednich materiałów. Dlatego warto zawczasu zainteresować się tym, skąd będą zamawiane, kto odpowiada za ich zakup i jakie pociąga to za sobą koszty. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, czy projekt sukni ślubnej powstaje od zera, czy też za inspirację będzie służyć gotowe zdjęcie. To ostatnie pomoże krawcowej zaoszczędzić sporo czasu.

Przygotowanie nowego projektu na zawarcie związku małżeńskiego w większości przypadków nie powinno stanowić problemu, ponieważ zakłady krawieckie, które przyjmują tego typu zlecenia, przeważnie zatrudniają też projektantki. Aby jednak mieć pewność, że trafiliśmy w dobre ręce, przed powierzeniem konkretnej osobie uszycia ślubnego stroju warto zobaczyć, jakie kreacje dany zakład ma na swoim koncie.

Z portfolio zakładu krawieckiego specjalizującego się w modzie ślubnej zazwyczaj można zapoznać się na Instagramie. Ponieważ uszycie weselnej kreacji może wymagać wielu spotkań, warto również zwrócić uwagę na to, czy osoba, która przyjmuje zlecenie i będzie dokonywać przymiarek, odpowiada nam pod względem charakteru.

Zobacz trendy na 2023 rok w biżuterii ślubnej

Uszycie sukni ślubnej zajmuje od dwóch tygodni do 3-4 miesięcy. Termin u krawcowej warto jednak zarezerwować z dużym wyprzedzeniem, minimum pół roku wcześniej. Wynika to z konieczności odbycia długich przygotowań, które obejmują: omówienie projektu, wybraniem kroju sukni i dobór odpowiednich tkanin, a także zdobycie materiałów, które mogą być trudniej dostępne z uwagi na obecną sytuację gospodarczą.

Szycie sukni ślubnej na zamówienie ma tę zaletę, że można na bieżąco modyfikować projekt, a także dopasować kształt ubrania do figury klientki. Jeżeli wybierzemy prosty fason, jedna przymiarka może wystarczyć, ale w przypadku bardziej skomplikowanych zamówień trzeba liczyć się z tym, że może być ich kilka. Warto to uwzględnić, wybierając lokalizację zakładu, w którym będzie szyta nasza kreacja. Należy również pamiętać o tym, aby zostawić odpowiedni zapas tkaniny na wypadek, gdyby panna młoda przybrała na wadze przed weselem.

Czy opłaca się kupić używaną suknię ślubną?

Jeżeli dysponujemy ograniczonym budżetem, możemy rozważyć nabycie używanej kreacji. Suknię ślubną zakłada się tylko raz, a strój noszony podczas weselnej uroczystości może być w bardzo dobrym stanie.

Używana suknia ślubna kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Na jej cenę ma wpływ wiele czynników: rok produkcji, fason, materiały, z których ją uszyto, marka oraz miejsce, w którym została nabyta. W internecie znajdziemy nawet założone jeden raz kreacje od cenionych projektantek mody ślubnej. Poszukiwania są jednak czasochłonne, a przymiarki wiążą się z koniecznością dojazdów w różne części województwa, a nawet Polski, jeżeli przyszła panna młoda jest gotowa na dłuższą podróż.

Kto dyktuje trendy w modzie ślubnej?

Warto wiedzieć, że istnieją pewne marki, które wyznaczają trendy w świecie mody ślubnej. Liczy się zarówno nazwisko projektantki, jak i nazwa salonu bądź firmy, która specjalizuje się w sprzedaży weselnej odzieży. Najpiękniejsze kreacje można zobaczyć na światowych wybiegach. Prezentują je firmy, które cieszą się międzynarodowym uznaniem. Swoje osiągnięcia pokazują na rewiach mody ślubnej i ramach różnego rodzaju konkursów.

Najbardziej cenione marki i uznani projektanci oraz projektantki są m.in. prezentowani podczas gali rozdania brytyjskich nagród The Bridal Buyer Awards (Nagrody Kupców Ślubnych). 

Dowiedz się więcej:

W tym roku poznaliśmy już zarówno laureatów, jak i finalistów tego prestiżowego konkursu. Warto śledzić ich profile na Instagramie oraz odwiedzać ich strony internetowe, aby wiedzieć na bieżąco, co dzieje się w świecie mody ślubnej. Poniżej przedstawiamy listę tegorocznych zwycięzców i laureatów w wybranych kategoriach, a w naszej galerii można zobaczyć wybór sukni ślubnych firmowanych przez zwycięzców konkursu.

  • Najlepszy butik z odzieżą ślubną w Anglii: The Aisle,
  • Najlepszy sklep z odzieżą ślubną w Irlandii: Alice May Bridal,
  • Najlepszy salon mody ślubnej w Szkocji: Bijoux Bridal,
  • Nowy sprzedawca roku: Silk & Maple,
  • Najlepszy wieloletni sprzedawca sukien ślubnych: Blackburn Bridal,
  • Najlepsza strona internetowa z sukniami ślubnymi: Emily Bridalwear,
  • Najlepszy wystrój salonu z modą ślubną: Sisters of Grace,
  • Najlepszy dostawca sukien ślubnych: Maggie Sottero Designs ,
  • Suknia ślubna roku: Maggie Sottero Designs,
  • Brytyjski talent w dziedzinie projektowania: Eliza Jane Howell.
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17
Autopromocja

Suknie ślubne, które olśnią Twoich gości

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szeremeta odrzuciła pół miliona

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna