Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supaśl > Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej

opr. online
W męskim monasterze w Supraślu odbyły się dziś główne obchody prawosławnego święta Ikony Matki Boskiej Supraskiej. To jedna z najważniejszych w roku uroczystości w tym ponad pięćsetletnim klasztorze.

W tym roku święto supraskiej ikony połączone jest z rozpoczętymi w sobotę obchodami 400. rocznicy śmierci księcia Konstantego Ostrogskiego - protektora prawosławia, ale i zwolennika zbliżenia z Kościołem katolickim. Po głównych uroczystościach religijnych odsłonięto tablicę upamiętniającą tę rocznicę.

Głównej liturgii, odprawionej w wykańczanej po odbudowie cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, przewodniczyło pięciu biskupów, a koncelebrowało dwudziestu innych, niższych rangą duchownych.

Uroczystości religijne zakończyła procesja z cudowną ikoną wokół cerkwi Zwiastowania NMP - głównej w supraskim monasterze. Wcześniej wierni uczestniczyli w całonocnym czuwaniu, w czasie którego m.in. modlili się przed cudownym obrazem i odmówili w pobliskich katakumbach akatyst, czyli uroczysty hymn o życiu Bogurodzicy, w intencji zmarłych.

Odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej 400. rocznicę śmierci księcia Ostrogskiego, przedstawiającej m.in. jego podobiznę, nastąpiło po zakończeniu procesji. Tablica zawisła na bramie klasztoru.

Książę Konstanty Ostrogski (1526-1608) żył w Wielkim Księstwie Litewskim. Zasłynął z umacniania pozycji Cerkwi w państwie, w trudnych dla niej czasach Unii Brzeskiej. Przy jego osobie skupiali się najwybitniejsi protektorzy prawosławia. Budował i wyposażał cerkwie, fundował i opiekował się monasterami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna