Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supraśl > Ikony z jedwabiu i drogich kamieni

opr. online
Kilkadziesiąt ręcznie wyszywanych ikon i prawosławnych tkanin liturgicznych, m.in. szat dostojników, zaprezentowanych zostanie dziś podczas wystawy "Ikona igłą i nicią pisana" w Muzeum Ikon w Supraślu.

Prace wykonane zostały przez uczennice oddziału Licewogo Szytia (nazwa sztuki haftu artystycznego) w Szkole Pisania Ikon przy Moskiewskiej Duchownej Akademii w Sergiejewym Posadzie - jedynej szkole na świecie kształcącej w tej elitarnej sztuce.

Jak poinformowała PAP komisarz wystawy, Anna Motowicka, tkaniny przedstawiające wizerunki Chrystusa, Matki Bożej i świętych, wykonane zostały głównie przy użyciu naturalnie barwionych drogocennych jedwabiów sprowadzanych m.in. z Chin i Iranu, jedwabnych nici, a także kamieni szlachetnych.

Do haftowania twarzy używano nici jedwabnych, jedynie lekko bądź wcale nie skręconych, których struktura nadawała obliczu blask. Do przedstawienia szat używano nici skręconej, matowej, częstokroć również złotej. Są wśród nich m.in. zakładki do ksiąg liturgicznych, szaty dostojników czy płaszczenice - tkaniny zdobione scenami biblijnymi wykładane w cerkwiach w Wielki Piątek.

Jak mówiła Motowicka, wykonanie tych prac jest niezwykle czasochłonne i wymaga wiele wysiłku. - Jest na wystawie eksponat, który 10 osób wykonywało przez dwa lata - podkreśliła. Adeptki tej sztuki muszą poznać ok. 200 tradycyjnych ściegów używanych do tego rodzaju haftów.

Licewoje szytie to technika, która niegdyś obowiązywała na dworach możnowładców. Powstawały tam pracownie zwane świetlicami prowadzone przez caryce, księżne i żony bojarów. Skupiały one wokół siebie panny ze szlacheckich rodów, dobrych domów, które kształciły się w artystycznym szyciu - licewom szytii.

Wystawa w sali refektarzowej Muzeum Ikon w Supraślu potrwa do 7 września.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna