MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Supraśl > Ikony z przemytu trafiły do Muzeum Podlaskiego

20 głównie XIX-wiecznych zabytkowych ikon pochodzących z przemytu przekazali dzisiaj podlascy celnicy supraskiemu muzeum. Celnicy udaremnili ich przemyt na polsko- białoruskich przejściach w Kuźnicy i Bobrownikach.

Muzeum Ikon w Supraślu jest filią Muzeum Podlaskiego. Placówka ta posiada jedną z największych kolekcji takich obrazów sakralnych w Polsce, liczącą ok. 1200 eksponatów.

Jak powiedział rzecznik Izby Celnej w Białymstoku, Maciej Czarnecki, ikony pochodzą z przemytów udaremnionych przez celników w 2007 i 2008 roku na polsko-białoruskich przejściach granicznych w Kuźnicy (2 eksponaty) i Bobrownikach (18). Wartość rynkową ikon oszacowano na ponad 24 tys. zł.

Najcenniejszą z punktu widzenia zbiorów muzealnych jest XIX- wieczna ikona Jana Chrzcielna, zwanego potocznie Aniołem Pustyni - uważa Jan Grigoruk, ikonograf z Muzeum Ikon w Supraślu. Przedstawia ona Jana Chrzcielna ze skrzydłami, trzymającego własną głowę. Pokryta jest srebrna koszulką, wzorowaną, zdaniem Grigoruka, na XVII-wiecznych przedstawieniach.

Do tej pory muzeum nie posiadało w swoich zbiorach takiego przedstawienia, więc po wstępnej konserwacji ta ikona zasili stałą ekspozycję - dodaje Grigoruk.

Pozostałe przekazane w poniedziałek obrazy sakralne pochodzą głównie z XIX i początku XX wieku. Są różnej wielkości i reprezentują kilka typów ikonograficznych. Przedstawiają m.in. Matkę Boską oraz najważniejsze święta liturgiczne. Niektóre z nich przykryte są srebrnymi lub posrebrzanymi koszulkami.

Ikony zostaną teraz dokładnie zewidencjonowane i poddane wstępnej konserwacji, po czym trafią do muzealnych magazynów. Część z nich wzbogaci stałą ekspozycję muzealną, część dołączy do mniejszej kolekcji, która wypożyczana jest innych placówkom.

W 2007 roku podlascy celnicy udaremnili przemyt 21 ikon. Według Czarneckiego, do tej pory przekazali oni Muzeum Podlaskiemu ponad tysiąc ikon pochodzących z przemytu.

Muzeum Ikon w Supraślu dysponuje jedną z najbogatszych w Polsce kolekcją ikon z XVIII, XIX i XX wieku, liczącą ok. 1200 obrazów. W ocenie pracowników placówki, unikatem są XVI-wieczne freski ocalałe ze zburzonej i obecnie odbudowanej cerkwi Zwiastowania NMP, znajdującej się na terenie Monasteru Supraskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna