Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Supraśl: Izba pamięci abpa Mirona Chodakowskiego otwarta podczas święta Ikony Matki Boskiej Supraskiej

(AK)
Podczas święta Ikony Matki Boskiej Supraskiej została otwarta izba pamięci poświęcona arcybiskupa generała dywizji Mirona Chodakowskiego, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku
Podczas święta Ikony Matki Boskiej Supraskiej została otwarta izba pamięci poświęcona arcybiskupa generała dywizji Mirona Chodakowskiego, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku Jerzy Doroszkiewicz
W męskim monasterze w Supraślu k. Białegostoku odbyły się w niedzielę cerkiewne uroczystości ku czci Ikony Matki Boskiej Supraskiej. Święto należy do głównych w tym klasztorze, uważanym za jedno z najważniejszych w kraju cerkiewnych sanktuariów.

Zgodnie ze wschodnią tradycją, uroczystości rozpoczęły się poprzedniego dnia wieczorem, modlitwy trwały także w nocy. Obchody święta zakończyła w niedzielę główna liturgia, której przewodniczył abp Szymon ordynariusz prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej, w asyście innych prawosławnych hierarchów, m.in. arcybiskupa białostockiego i gdańskiego Jakuba.

Już w sobotę na uroczystości do Supraśla przybyły piesze pielgrzymki prawosławnych z całego regionu. Najliczniejszą była pielgrzymka z Białegostoku, w której - jak podają jej organizatorzy z Bractwa Młodzieży Prawosławnej - wzięło udział ponad osiemset osób. Z Gródka 60 pielgrzymów przypłynęło do Supraśla kajakami, nawiązując w ten sposób do historycznego przekazu o powstaniu klasztoru, założonego przez mnichów z Gródka w miejscu, gdzie dopłynął spławiony przez nich rzeką Supraśl krzyż.

Święto Ikony Matki Boskiej Supraskiej przypada zawsze 10 sierpnia. Jest - obok Zwiastowania Najświętszej Marii Panny i święta Ewangelisty Jana Teologa - najważniejszym w supraskim klasztorze.

Wierni podkreślają, że właśnie ikona Matki Boskiej Supraskiej przyciąga ich w to miejsce. Ikona czczona niegdyś w Supraślu pochodziła z 1503 roku i była kopią XI-wiecznej ikony Matki Boskiej Smoleńskiej, zwanej Orędowniczką Ziemi Białostockiej. Przez stulecia obraz ten wsławił się licznymi cudami.

Przez stulecia czcili go zarówno prawosławni, jak i katolicy. W czasie I wojny światowej ikonę wywieziono do Rosji, dokąd mnisi uciekli przed Niemcami. Tam zaginęła, jej los pozostaje nieznany do dziś. Czczona obecnie ikona to jej kopia wykonana w XIX wieku.

Izba pamięci abpa gen. dyw. Mirona Chodakowskiego

W czasie niedzielnych uroczystości w zabudowaniach klasztornych została otwarta izba pamięci arcybiskupa generała dywizji Mirona Chodakowskiego, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w katastrofie smoleńskiej w kwietniu 2010 roku. Hierarcha jest pochowany w podziemiach głównej świątyni w supraskim klasztorze - cerkwi Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

W izbie pamięci zobaczyć można m.in. szaty liturgiczne, ikony, mundury, odznaczenia czy pamiątki osobiste abpa Mirona. Jest też kącik modlitewny identyczny jak ten, który hierarcha miał w swoim mieszkaniu oraz galeria zdjęć związanych z życiem, a także pogrzebem duchownego.
Ponad 500-letni klasztor w Supraślu, zwany ławrą supraską, jest jednym z najważniejszych cerkiewnych ośrodków życia monastycznego w Polsce.

Jego główna świątynia, cerkiew Zwiastowania Najświętszej Marii Panny, została wzniesiona w latach 1503-1510 w stylu gotycko-bizantyjskim. Niemal całkowicie zniszczona w czasie II wojny światowej, została odbudowana, ale prace wykończeniowe wewnątrz wciąż trwają. W czasie niedzielnych uroczystości wspominano, że w tym roku przypada 30 lat od rozpoczęcia odbudowy tej świątyni.

Zachowany do dziś zespół budynków klasztornych powstał na przełomie XVII i XVIII wieku. W monasterskich zabudowaniach działa obecnie Akademia Supraska, upowszechniająca wiedzę o prawosławiu i działania ekumeniczne oraz Muzeum Ikon - placówka Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna