Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Surfuj w sieci za darmo

Weronika Kowalewska [email protected]
– Cieszę się, że dostaniemy nowy sprzęt komputerowy, to na pewno usprawni naszą pracę – mówi Ewelina Zalewska z ełckiej biblioteki
– Cieszę się, że dostaniemy nowy sprzęt komputerowy, to na pewno usprawni naszą pracę – mówi Ewelina Zalewska z ełckiej biblioteki W. Kowalewska
Biblioteka to nie tylko wypożyczalnia książek, ale również centrum info i kultury.

Mimo dużej powszechności internetu w naszych domach, z darmowej sieci w bibliotece korzysta coraz więcej osób. Ełczanie, a także turyści szukają informacji o mieście, dzieci grają w gry, a już niedługo będą korzystać także z e-booków.

Turyści w bibliotece
Biblioteka to miejsce, w którym wypożyczamy książki, korzystamy z czytelni, ale nie tylko.
- Dzięki dotacji z programu "Kraszewski" realizowanego przez Instytut Książki udało się nam pozyskać 20 tys. złotych na zakup siedmiu nowoczesnych komputerów. Część naszego sprzętu ma już swoje lata i trzeba go wymienić - mówi Iwona Drażba, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ełku.

Czytelnicy jak na razie mogą korzystać w wirtualnej czytelni z 18 komputerów, każdy z nich ma dostęp do internetu. Niedługo będzie ich więcej. W bibliotece staną jeszcze przynajmniej trzy nowe stanowiska komputerowe.

Nowy sprzęt otrzymają także dwie pracownice działu gromadzenia i opracowań zbiorów.
- Cieszę, że dostaniemy nowoczesne komputery. To na pewno usprawni naszą pracę - mówi Ewelina Zalewska, pracownik MBP.

W bibliotece zapisanych jest prawie 9 tysięcy użytkowników. Jednak, aby korzystać z darmowego internetu, nie trzeba posiadać karty bibliotecznej. W wirtualnej czytelni możemy również skorzystać z drukarki i skanera. Placówka jest czynna codziennie od godz. 11 do 18, a w czwartki i soboty od 11 do 15.

- Codziennie średnio odwiedza nas od dwudziestu pięciu do pięćdziesięciu osób. W wakacje z internetu korzystają także turyści, ponieważ w Ełku to jest jedyne miejsce, gdzie w sieci możemy surfować za darmo. Infomaty nie zawsze działają, więc pracownicy centrum informacji turystycznej zainteresowanych odsyłają właśnie do nas - mówi Cezary Wenda, pracownik MBP. - Rekordowym miesiącem był sierpień, z internetu skorzystało u nas 600 osób, średnio w miesiącu jest u nas 500 użytkowników - dodaje.

Internet - okno na świat
Z internetu w bibliotece korzystać mogą również najmłodsi czytelnicy. Codziennie oprócz poniedziałków czeka na nich sześć stanowisk komputerowych.
Każdego dnia do biblioteki przychodzi około 25 małych czytelników. Wcześniej dzieci wypożyczały książki i wracały do domu, teraz przesiadują godzinami, odrabiają lekcje, wyszukują potrzebne informacje, ale również grają w sieci.

Jak się okazuje, biblioteki w XXI wieku to już nie tylko magazyny książek, ale przede wszystkim "internetowe okna na świat". To także centra informacji, ośrodki życia kulturalnego oraz edukacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna