MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Susza. Możesz zrobić dobry uczynek i wystawić poidełko dla ptaków [ZDJĘCIA, WIDEO]

Piotr Łozowik, Grzegorz Grygoruk (Towarzystwo Przyrodnicze Dubelt)
Ptaki, podobnie jak ludzie do życia potrzebują oprócz pokarmu też wody. Wiele ptaków owadożernych czy drapieżnych większość potrzebnej im wody czerpie z tej zawartej w ich pokarmie, ziarnojady potrzebują jej znacznie więcej i częściej, ale wszystkie ostatecznie nie mogą się bez niej obejść. Oprócz gaszenia pragnienia dla wielu gatunków woda też służy do kąpieli, a to wiąże się z jeszcze jedną bardzo ważną funkcją wody – pielęgnacją piór. Ich dobra kondycja to sprawa życia i śmierci dla ptaków.

Przy obecnie panującej suszy i długich okresach bez kropli wody, ptaki naprawdę cierpią. Żeby się napić często muszą pokonywać znaczne odległości, bo niewielkie oczka, rowy, kałuże, czy naturalne zagłębienia w których zbierała się woda po prostu wyschły. Możemy im jednak w łatwy sposób i niemal bezkosztowo pomóc im przetrwać w tym czasie, montując poidełka.

Jest kilka podstawowych zasad i parametrów, które takie poidełko powinno spełnić żeby dobrze wypełniało swoją funkcję. Dobrze żeby było na tyle duże by mógł się w nim zmieścić cały ptak, który nie tylko będzie mógł się napić wody, ale i wykąpać. Jeśli tego miejsca będzie więcej, to tym lepiej bo większa ilość ptaków będzie mogła skorzystać z niego jednocześnie. Kolejnym bardzo ważnym kryterium, którym powinniśmy się kierować przy tworzeniu poidełka jest bezpieczeństwo korzystających z niego ptaków. Nasz ptasi wodopój nie powinien więc być za głęboki (idealnie to 3-10 cm wody).

Jeśli jednak nie mamy odpowiedniego naczynia możemy na spód położyć jakiś płaski kamień, który wypłyci nam nasze oczko wodne, które nie będzie już stanowiło zagrożenia dla drobnych ptaków, które najczęściej będą z niego korzystać. Ważne też żeby pojemnik z wodą nie był śliski. Dno można wtedy wysypać drobnym żwirem. Do stworzenia poidełka idealnie nadaje się np. duża gliniana i płytka podstawa pod donicę. Można też kupić specjalne profilowane oczka wodne, które można wkopać w ziemię u siebie w ogródku.

Saperzy zabezpieczyli pocisk przed ewentualną eksplozją. Żołnierze przewieźli niewybuch w bezpieczne miejsce gdzie zostanie zniszczony.

Waliły. Niebezpieczne znalezisko w podlaskim nadleśnictwie. ...

Grunt to jednak bezpieczeństwo ptaków. A więc oprócz odpowiedniej głębokości naszego poidełka, bardzo ważna jest też częsta wymiana wody, na świeżą. W starej, często już zanieczyszczonej, mogą rozwijać się różnego rodzaju chorobotwórcze patogeny, które na pewno ptakom nie posłużą. Gdy mamy już odpowiednie naczynie i wiemy jak o nie dbać, trzeba zastanowić się nad najlepszym wyborem miejsca. Żeby ptakom nasze poidełko służyło jak najlepiej, powinniśmy je umieścić w cieniu, gdzie słońce nie będzie tak mocno operować przez cały dzień, przez co woda nie będzie się mocno nagrzewać i wyparowywać zbyt szybko. Ważne żeby umiejscowić je na w miarę odkrytym terenie, nie w otoczeniu wysokiej roślinności, gdzie ptaki będą miały ograniczone pole widzenia i będą narażone na np. nagły atak kota w trakcie kąpieli. Dlatego dobrze żeby w okolicy był też jakiś gęstszy krzaczek, gdzie spłoszone czy zaatakowane ptaki będą mogły szybko się skryć, a zwykle wysuszyć.

Mieszkając na wsi możemy zrobić jeszcze jeden, dobry uczynek dla ptaków. Właśnie wróciły do nas z dalekich zimowisk jaskółki. Pod naszymi dachami, okapami, w chlewkach i stodołach gnieżdżą się jej dwa gatunki: oknówki i dymówki, obie budują gniazda w postaci czarki z mułu i błota, wzmocnione materiałem roślinnym. Niestety w czasie suszy o wilgotne błoto bardzo trudno.

Możemy więc im pomóc umieszczać gdzieś na widoku czy to duży pojemnik z wodą zmieszaną z ziemią, tworząc błotko, czy wylewając wodę w jakieś zagłębienie w terenie, gdzie będziemy je „podlewać” żeby nie wyschło, a ptaki mogły skorzystać z tego materiału do budowy gniazd.

Takie niewielkie oczka wodne będą dla ptaków na pewno prawdziwym ratunkiem w czasie upałów i pomogą odchować młode. Ptaki się nam odwdzięczą porannym śpiewem i tym że na swoje lęgi chętniej wybiorą naszą okolicę, a ruch przy poidełku i różnorodność gatunków które nas będą odwiedzać na pewno urozmaicą nudny, upalny dzień 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uprawa warzyw w czerwcu - bez tego nie będzie dobrych zbiorów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna