Susza! Rolnik ze smartfonem i aplikacją oszacuje straty?

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Według założeń resortu rolnictwa w związku z epidemią koronawirusa w tym roku szacowanie strat przez komisje byłoby zbyt niebezpieczne, dlatego rolnik samodzielnie ma oszacować swoje straty i wykorzystując smartfona wpisać je do specjalnej aplikacji powiązanej z system e-PUAP, którą przygotowują obecnie ministerstwo rolnictwa i cyfryzacji
Według założeń resortu rolnictwa w związku z epidemią koronawirusa w tym roku szacowanie strat przez komisje byłoby zbyt niebezpieczne, dlatego rolnik samodzielnie ma oszacować swoje straty i wykorzystując smartfona wpisać je do specjalnej aplikacji powiązanej z system e-PUAP, którą przygotowują obecnie ministerstwo rolnictwa i cyfryzacji Lukasz Gdak
Sytuacja na polach nie jest ciekawa. Niestety, kolejny rok prawdopodobnie rolnictwo dotknie susza. Eksperci oceniają, że potrzeba ok. 10 tygodni ciągłych opadów deszczu - bez nawalnych ulew. Dlatego trwają prace nad utworzeniem elektronicznego systemu zgłaszania przez rolników wniosków o oszacowanie strat w uprawach z powodu suszy. Rolnicy jednak wskazują inne rozwiązanie.

O wystąpieniu suszy decyduje zespół warunków meteorologicznych i glebowych. W Systemie Monitoringu Suszy warunki meteorologiczne powodujące suszę są określane za pomocą klimatycznego bilansu wodnego (KBW). Sucha zima i wiosna ograniczą tegoroczne zbiory zbóż. Zagrożone są szczególnie odmiany jare, w tym kukurydza.

Brak wody w warstwie powierzchniowej znacznie utrudnia kiełkowanie i ogranicza wzrost roślin w dalszych fazach. Jeżeli do połowy maja nie będzie odpowiednich opadów, plony mogą być o około 40 proc. niższe od potencjalnych – oceniają analitycy BNP Paribas.

W sprawie zagrożenia wystąpienia suszy 29 kwietnia zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra resortu rolnictwa o udzielenie informacji, jakie działania podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie wsparcia rolników dotkniętych tegoroczną suszą. Czy i jak zostaną ustalone procedury szacowania strat, które pozwolą na sprawniejsze sporządzanie dokumentów.

Resort rolnictwa poinformował, że trwają prace nad utworzeniem elektronicznego systemu zgłaszania przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę. Jeśli system zacznie działać, nie będzie potrzeby powołania przez wojewodów komisji i szacowania szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy. Pierwsze wnioski o oszacowanie strat rolnicy będą mogli zgłaszać (elektronicznie) po 1 czerwca br. w uprawach, dla których KBW wykaże straty spowodowane przez suszę na danym terenie.

W związku z epidemią koronawirusa w tym roku szacowanie strat przez komisje byłoby zbyt niebezpieczne, dlatego rolnik samodzielnie ma oszacować swoje straty i wykorzystując smartfona wpisać je do specjalnej aplikacji powiązanej z system e-PUAP, którą przygotowują obecnie ministerstwo rolnictwa i cyfryzacji.

Czytaj też:Susza zagraża wszystkim. Rolnicy i przedsiębiorcy interweniują. Trzeba się przygotować do wyjątkowej sytuacji na polach

- Dotychczasowy system szacowania strat spowodowanych suszą nie był obiektywny i stwarzał kłopoty delegatom komisji szacunkowych - mówi Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej. - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma dobrze opracowany system monitoringu i prognozowania prognozy pogody. Szacowanie strat suszowych zaczyna się od raportu Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, który prowadzi monitoring suszy we wszystkich gminach w Polsce. Ministerstwo rolnictwa mogłoby samo zestawić te dane i wówczas rolnicy nie byliby zmuszeni do samodzielnego szacowania strat ze smartfonem i aplikacją. A komisje suszowe byłyby potrzebne tylko w przypadku ewentualnych odwołań od decyzji. A jak będzie, to zobaczymy.

iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie