Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Susza! Rolnik ze smartfonem i aplikacją oszacuje straty?

Donata Żmiejko
Donata Żmiejko
Według założeń resortu rolnictwa w związku z epidemią koronawirusa w tym roku szacowanie strat przez komisje byłoby zbyt niebezpieczne, dlatego rolnik samodzielnie ma oszacować swoje straty i wykorzystując smartfona wpisać je do specjalnej aplikacji powiązanej z system e-PUAP, którą przygotowują obecnie ministerstwo rolnictwa i cyfryzacji
Według założeń resortu rolnictwa w związku z epidemią koronawirusa w tym roku szacowanie strat przez komisje byłoby zbyt niebezpieczne, dlatego rolnik samodzielnie ma oszacować swoje straty i wykorzystując smartfona wpisać je do specjalnej aplikacji powiązanej z system e-PUAP, którą przygotowują obecnie ministerstwo rolnictwa i cyfryzacji Lukasz Gdak
Sytuacja na polach nie jest ciekawa. Niestety, kolejny rok prawdopodobnie rolnictwo dotknie susza. Eksperci oceniają, że potrzeba ok. 10 tygodni ciągłych opadów deszczu - bez nawalnych ulew. Dlatego trwają prace nad utworzeniem elektronicznego systemu zgłaszania przez rolników wniosków o oszacowanie strat w uprawach z powodu suszy. Rolnicy jednak wskazują inne rozwiązanie.

O wystąpieniu suszy decyduje zespół warunków meteorologicznych i glebowych. W Systemie Monitoringu Suszy warunki meteorologiczne powodujące suszę są określane za pomocą klimatycznego bilansu wodnego (KBW). Sucha zima i wiosna ograniczą tegoroczne zbiory zbóż. Zagrożone są szczególnie odmiany jare, w tym kukurydza.

Brak wody w warstwie powierzchniowej znacznie utrudnia kiełkowanie i ogranicza wzrost roślin w dalszych fazach. Jeżeli do połowy maja nie będzie odpowiednich opadów, plony mogą być o około 40 proc. niższe od potencjalnych – oceniają analitycy BNP Paribas.

W sprawie zagrożenia wystąpienia suszy 29 kwietnia zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do ministra resortu rolnictwa o udzielenie informacji, jakie działania podejmuje Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w zakresie wsparcia rolników dotkniętych tegoroczną suszą. Czy i jak zostaną ustalone procedury szacowania strat, które pozwolą na sprawniejsze sporządzanie dokumentów.

Resort rolnictwa poinformował, że trwają prace nad utworzeniem elektronicznego systemu zgłaszania przez producentów rolnych wniosków o oszacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych przez suszę. Jeśli system zacznie działać, nie będzie potrzeby powołania przez wojewodów komisji i szacowania szkód powstałych w wyniku tegorocznej suszy. Pierwsze wnioski o oszacowanie strat rolnicy będą mogli zgłaszać (elektronicznie) po 1 czerwca br. w uprawach, dla których KBW wykaże straty spowodowane przez suszę na danym terenie.

W związku z epidemią koronawirusa w tym roku szacowanie strat przez komisje byłoby zbyt niebezpieczne, dlatego rolnik samodzielnie ma oszacować swoje straty i wykorzystując smartfona wpisać je do specjalnej aplikacji powiązanej z system e-PUAP, którą przygotowują obecnie ministerstwo rolnictwa i cyfryzacji.

Czytaj też:Susza zagraża wszystkim. Rolnicy i przedsiębiorcy interweniują. Trzeba się przygotować do wyjątkowej sytuacji na polach

- Dotychczasowy system szacowania strat spowodowanych suszą nie był obiektywny i stwarzał kłopoty delegatom komisji szacunkowych - mówi Marek Siniło, wiceprezes Podlaskiej Izby Rolniczej. - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ma dobrze opracowany system monitoringu i prognozowania prognozy pogody. Szacowanie strat suszowych zaczyna się od raportu Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, który prowadzi monitoring suszy we wszystkich gminach w Polsce. Ministerstwo rolnictwa mogłoby samo zestawić te dane i wówczas rolnicy nie byliby zmuszeni do samodzielnego szacowania strat ze smartfonem i aplikacją. A komisje suszowe byłyby potrzebne tylko w przypadku ewentualnych odwołań od decyzji. A jak będzie, to zobaczymy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna