Suwałki > Będzie galeria profesora Strumiłły

(hel)
Udostępnij:
Rozpoczął się remont kamienicy, której parter zajmie galeria prof. Andrzeja Strumiłły. Prace pochłoną ponad 650 tysięcy zł i mają być zakończone do listopada. - Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku otwarte będą wystawy prac artysty - mówi Jarosław Filipowicz, rzecznik prasowy ratusza.

O utworzeniu w mieście galerii mieszkającego w podsuwalskiej Maćkowej Rudzie profesora Strumiłły rada miasta zdecydowała kilka lat temu. Do tej pory pomysł nie został zrealizowany. Samorząd najpierw nie miał odpowiedniego lokalu, a później pieniędzy na remont.

Pierwotny zakres prac bowiem był duży i koszt przedsięwzięcia znacznie przekraczał milion złotych. Ostatecznie projekt, w porozumieniu z artystą, został zmodyfikowany i prace w kamienicy właśnie się rozpoczęły. Prowadzone one będą wyłącznie w środku i tylko na parterze, gdzie znajdą się sale wystawiennicze (na górze w dalszym ciągu mieścić się będzie miejskie biuro projektowe - dop. aut.).

Obok sal wystawienniczych w budynku miały znaleźć się też pracownie, w których profesor prowadziłby zajęcia z młodzieżą. Czy zamierzenia sprzed kilku lat są aktualne, nie wiadomo. Prof. Andrzej Strumiłło nie ukrywa, że dziś byłby to dla niego spory wysiłek, tym bardziej że jedną galerię już ma. Kilka miesięcy temu otworzył ją w Maćkowej Rudzie.

- Na pewno będę potrzebował pomocy - mówił nam artysta, pytany, jakie planuje zajęcia w suwalskiej galerii.

Nie chciał też ujawniać, jakie prace zostaną wystawione na pierwszej ekspozycji. Przypomina, że dysponuje tak dużymi zbiorami, że będzie z czego wybierać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

N
NIK
Po opublikowaniu wiadomości o zbliżającym się otwarciu Galerii Jednego Obrazu, niektórzy z internautów z wielkim zdziwieniem zareagowali na kwotę jaką pochłonęło przedsięwzięcie- 50 tysięcy złotych. UM przedstawił dziś koszta poszczególnych etapów modernizacji zabytku.

Ogłoszono przetarg na opracowanie projektu technicznego na remont budynku zabytkowego. Z trzech ofert wybrano najtańszą. Dokumentacja techniczna (geodezyjna, inwentaryzacyjna) kosztowała 12 tysięcy złotych. Kolejne 10 tysięcy złotych – przyłącze elektryczne (niezależnie czy jest to dom jednorodzinny o 200 m. kwadratowych powierzchni czy kiosk o 3 metrach kwadratowych opłata jest taka sama). Wykonanie drewnianej stolarki okiennej (wymaganej w obiektach zabytkowych) to kolejne 9 tysięcy złotych. Pozostałe 19 tysięcy złotych to koszty budowlane i instalacyjne.

Do końca IX wieku budka była rogatką miejską, w okresie międzywojennym mieściła się w niej kasa stacji benzynowej. Po wojnie był tu punkt handlowo-usługowy – ładowano zapalniczki, sprzedawano wodę sodową z saturatorów, lody. Od wielu lat budynek stał opuszczony. Z inicjatywy Mieczysława Iwaszko plastyka z Młodzieżowego Domu Kultury postanowiono utworzyć w nim galerię. W sobotę pierwszego dnia „Dni Suwałk” o godz. 19.30 na placu J. Piłsudskiego nastąpi uroczyste otwarcie „Galerii Jednego Obrazu”.

sai | 07.08.2008 » wyślij znajomemu «

» napisz do redakcji « komentarz

Można zrobic tani remont. sklepowq ci u nas dostatek to nie Alaska. przy wiekszych zakupach są upusty.
Ale to Wladz miasta Suwalki absolutnie nie interesuje.
Niskie koszty, bzdura.
Ubóastwo społeczeństwa na pewno tak.
Z MOPS-u ludzie pojdą do Galerii za 50 000 i 650 000tys tam beda obrazki banknotów
N
NIK
Na pewno 650 000 tys, a nie 65 000, czy to będzie wspólna faktura jak budki gALERII za 50 000 tysięcy.
Skąd takie pieniadze na remont. Za ntakie fortuny można zrobić kilka, kilkanaście nawet remontów.
SŁABE STRONY

Wyczerpywanie się możliwości wzrostu dochodów własnych w granicach zakreślonych ustawą (ustalanie podatków i opłat lokalnych)

Brak miejscowych grup kapitałowych zdolnych do podejmowania znaczących zadań inwestycyjnych i wytwórczych wspólnie z budżetem miejskim (inwestycje prywatno-publiczne)

Ograniczone możliwości pozyskania dochodów z majątku miasta

Znaczący odsetek ludności żyjącej w ubóstwie oraz stały wzrost liczby mieszkańców uprawnionych do wypłat obligatoryjnych zasiłków z pomocy społecznej

Mały napływ kapitału zagranicznego

Znikomy udział finansowy jednostek gospodarczych działających na terenie miasta w przedsięwzięciach inwestycyjnych finansowanych z budżetu miasta

Brak wpływów z dywidend spółek komunalnych

Zadłużenie służby zdrowia oraz brak środków na modernizację i zakupy nowoczesnej aparatury oraz sprzętu medycznego

Niedofinansowanie wydatków bieżących Policji, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej

Ot i są pozycje pilnych wydatków
Przejdź na stronę główną Gazeta Współczesna
Dodaj ogłoszenie