Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Suwałki. Konkurs na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych

Tomasz Kubaszewski
Obecnie kuratorium, rady pedagogiczne i rady rodziców mają o jednego przedstawiciela więcej. Wcześniej Ratusz dysponował trzema głosami, kuratorium dwoma, a obie rady i przedstawiciele związków zawodowych po jednym.
Obecnie kuratorium, rady pedagogiczne i rady rodziców mają o jednego przedstawiciela więcej. Wcześniej Ratusz dysponował trzema głosami, kuratorium dwoma, a obie rady i przedstawiciele związków zawodowych po jednym. UM Suwałki
Aż 10 konkursów na stanowiska dyrektorów placówek oświatowych ogłosiły władze miasta. Będzie im jednak trudniej niż w latach poprzednich o przeforsowywanie swoich faworytów.

Konkursy odbędą się m.in. w najbardziej prestiżowej suwalskiej szkole - I LO im. Marii Konopnickiej, w ZS nr 1, w ramach którego funkcjonuje III LO, w ZS nr 6, czyli popularnym „Mechaniaku”, w SP nr 11, trzech przedszkolach oraz Suwalskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli. W kilku przypadkach powodem jest zakończenie 5-letniej lub krótszej kadencji, w kilku - zmiany reorganizacyjnej wymuszone przez reformę oświaty.

Jeszcze niedawno konkursy nie były obligatoryjne. Prezydent miasta mógł powołać urzędującego dyrektora na kolejną kadencję bez uruchamiania całej procedury. Tak zresztą w Suwałkach się działo. Jednak w ubiegłym roku rząd zmienił przepisy. Teraz konkursy są już obowiązkowe.

Druga bardzo istotna zmiana dotyczy składu komisji. Obecnie kuratorium, rady pedagogiczne i rady rodziców mają o jednego przedstawiciela więcej. Wcześniej Ratusz dysponował trzema głosami, kuratorium dwoma, a obie rady i przedstawiciele związków zawodowych po jednym. Miastu wystarczyło więc zapewnić sobie dwóch sojuszników, by konkurs wygrała osoba przez nie namaszczona.

Zarzut forsowania na siłę swojego kandydata pojawił się pięć lat temu podczas rozstrzygania procedury związanej z wyłanianiem dyrektora I LO. Mówiło się wówczas o ustawieniu konkursu pod nauczyciela wychowania fizycznego Andrzeja Kaszkiela. Ratusz miał się porozumieć z kuratorium oświaty, w którym rządziło wówczas bliskie suwalskim władzom PO. Kaszkiel pokonał więc kandydatkę rady pedagogicznej, wicedyrektorkę szkoły Barbarę Górowską. Przeciwko takiemu rozstrzygnięciu nauczyciele z liceum ostro protestowali, ale nic to nie dało. Przedstawiciele Ratusza i kuratorium zapewniali oczywiście, że konkurs nie był ustawiony.

Dzisiaj, gdyby nawet komuś przyszło do głowy podjęcie takich działań, raczej nie zakończą się one sukcesem. Przynajmniej z udziałem przedstawicieli kuratorium, w którym władzę przejęło PiS. A w tym przypadku relacje z Ratuszem nie są już takie dobre.

Andrzej Kaszkiel zapowiedział, że będzie starał się o ponowny wybór. Podobnie jak Piotr Zieliński, wieloletni dyrektor ZS nr 3. Tym razem będzie ubiegał się o stanowisko szefa SP nr 11. Dlatego, że „Trójka”, w skład której wchodziły „podstawówka”, gimnazjum i liceum, zostaje zlikwidowana. To ostatnie przestało bowiem istnieć, zaś gimnazjum będzie wygaszane. Swoich planów nie zdradza natomiast inna znana dyrektorka - Alicja Węsierska-Kwiecień, która III LO kieruje od 10 lat.

Na zgłoszenia kandydaci mają jeszcze niespełna tydzień. Konkursy będą rozstrzygane w czerwcu.

Majowa pogoda nie rozpieszcza, źródło: TVN24/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na wspolczesna.pl Gazeta Współczesna